P6230479 Dnia 23 czerwca zakończylismy pracowity rok szkolny 2016/2017 i powitaliśmy wakacje. Na akademiach najlepsi uczniowie otrzymali zasłużone dyplomy i wyróżnienia a ich rodzice listy gratulacyjne. Wakacyjny nastrój wprowadzili uczniowie w części artystycznej akademii poprzez piosenki, tańce i scenki. Wszystkim życzymy udanych wakacji!
Agata Zębala, Małgorzata Nowak

DSC 7566Dnia 20 czerwca 2017 r uczniowie klas III Szkoły Podstawowej zorganizowali przedstawienia dla rodziców. Były podziękowania i życzenia dla mamy i taty. Uczniowie podsumowali również trzy lata swojej pracy w szkole.
Małgorzata Szurek

IMG 2658 20 czerwca klasa II c wybrała się na kolejną wycieczkę, tym razem do Łosia do gospodarstwa agroturystycznego "Skrawek Nieba" aby podziwiać przyrodę tamtejszej okolicy i wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Po przyjeździe wybraliśmy się na kilkugodzinną wycieczkę do lasu podczas której przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach żyjących na tych terenach.

DSCF8007 19 czerwca klasa pierwsza pojechała na wycieczkę do Pilzna. Po zwiedzeniu urokliwego miasteczka udaliśmy się do Muzeum Lalek. Mały domeczek , którym jest muzeum przeniósł nas w świat zabawek. Podziwialiśmy te, którymi bawiły się nasze babcie i prababcie. Obejrzeliśmy również lalki z całego świata. Poznaliśmy proces tworzenia lalki i sami tworzyliśmy lalki: królewny, królów i krasnoludki.

DSCN0505Klasa 2b w czerwcu przeszła przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy według programu, "Ratujemy, uczymy ratować". Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i powagą podeszli do tematu ratowania innych. Nauczyli się właściwie ocenić stan poszkodowanego, ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, wezwać pomoc a także wykonać resuscytację. Każdy z uczniów napisał test i otrzymał dyplom ukończenia szkolenia pierwszej pomocy.
Wiesława Ptaszek

DSCN044019 czerwca uczniowie klasy 2b wzięli udział w ciekawej lekcji przyrody. Tatuś Bartosza Kaszałowicza przyniósł do szkoły króliki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały o budowie królików, sposobie jedzenia, obserwowały ich zachowanie. Mogły je pogłaskać i karmić. Na koniec wszyscy celująco napisali test ze zdobytej wiedzy.
Wiesława Ptaszek

DSCN7467 W miesiącu czerwcu klasy: 1a, 2a i 2b wzięły miały możliwość oglądania wystaw fotografii dwóch artystów. Pierwsza pana Roberta Huka "Niech się stanie światłość" inspirowała uczniów do poszukiwania na fotografiach znajomych krajobrazów naszej najbliższej okolicy- dzielnic Gorlic i jego przemian, w których artysta wykorzystuje naturalne światło słońca i księżyca. Druga wystawa pani Barbary Zasowskiej "Zjednoczone Kolory Mediolanu” zapoznała uczniów jak można przedstawić swoje postrzeganie świata w czarno-białej fotografii z elementami kolorowymi.
Wiesława Ptaszek

info2

22 czerwca 2017 r. o godzinie 13.00 odbędzie się zakończenie roku szkolnego dla klas III Gimnazjum .

23 czerwca 2017 r. o godzinie 8.30 odbędzie się zakończenie roku szkolnego dla klas 1 - 3  Szkoły Podstawowej.

23 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00 odbędzie się zakończenie roku szkolnego dla klas IV - VI Szkoły Podstawowej i klas I - II Gimnazjum.

warszt foto10 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach uczestniczyło w dniach 17-18 czerwca 2017 r. w warsztatach fotograficznych pt. "Piękno Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny oczami dzieci". Warsztaty zostały zorganizowane przez panią Urszulę Klucznik-Kosińską w gospodarstwie agroturystycznym "Skrawek Nieba" a przeprowadził je pan Zbyszek Podsiadło - artysta - fotografik. Warsztaty odbyły się w Wysowej i Łosiu. Zajęcia przeprowadzone przez pana fotografa pozwoliły dzieciom lepiej poznać zasady obserwacji świata i dostrzegania ciekawych tematów, obserwacji i wpływu światła w przyrodzie i życiu codziennym, umiejętności selekcji i prezentacji swoich zdjęć oraz świadomości tego co ma wpływ na dobre zdjęcie. Pięknie dziękujemy organizatorowi za wspaniałe wrażenia z dwudniowych warsztatów a panu Zbyszkowi za pouczająca lekcję dotyczącą zasad fotografi i cenne wskazówki.

info2W konkursie "Miesiąc z książką w języku angielskim" wzięło udział 37 uczniów naszej szkoły. Jury brało pod uwagę kreatywność, estetykę wykonania prac ale przede wszystkim spełnienie wymogów zawartych w regulaminie konkursu. Po burzliwych wybrano zwycięzców: 

- w kategorii klas 1-3 SP: Marcin Penar kl. 2b
- w kategorii klas 4-6: Laura Zasadni kl. 4b
- w kategorii gimnazjum: Julia Chmura kl. IA.

Serdecznie gratulujemy! 

P1030631Ostatnia w tym roku szkolnym wycieczka klasy 2a miała na celu poznanie walorów turystyczno-rekreacyjnych Beskidu Niskiego. Obejmowała spacer pod zaporę od strony Łosia z uwzględnieniem miejscowej flory i fauny a później wyjście na koronę zapory Klimkówka. Spacer po zaporze, oglądanie krajobrazu oraz budowy zapory bylo bogatym doświadczeniem. Kolejnym celem wycieczki było uzdrowisko Wysowa - Zdrój.

IMG 2644 Dnia 14 czerwca 2017r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczniom biorącym udział i mającym wysokie wyniki w szkolnych konkursach wiedzy:
,,Ja to umiem, ja to wiem”,
"Asy z pierwszej klasy”,
,,Między nami drugakami”,
"Asy z drugiej klasy”,
,,Asy z trzeciej klasy”.

info313 czerwca odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I gimnazjum. Zwyciężyła Emilia Augustyn, drugie miejsce zajęła Julia Chmura, a na trzecim miejscu uplasował się Kacper Rak. Pozostali uczestnicy osiągnęli także niezłe wyniki. Gratulujemy!

maku 2017Akcja osiedlowej zbiórki makulatury w dniu 13 czerwca przez uczniów pod okiem wychowawców, a kierowana przez p. P. Tenerowicza przypomniała o konieczności praktycznego ochraniania przyrody. W szkole na każdym piętrze znajdują się pojemniki na odpady szklane, z tworzyw sztucznych i papierowe. Uczniowie starają się segregować to co już staje się niepotrzebne. Oprócz tego cały czas są zbierane baterie, puszki aluminiowe oraz nakrętki z „petów” w ramach innych akcji. Szkoła bardzo dziękuje mieszkańcom osiedla za pomoc w tej akcji, tym bardziej , że bierze udział w konkursie ekologicznym. Następna zbiórka odbędzie się we wrześniu, ale w każdej chwili można złożyć makulaturę na podwórzu szkolnym.

trzebinia 20178 czerwca 2017 r. w Trzebini odbył się XVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Młodzieży Gimnazjalnej ph. W trosce o słowo piękne i prawdziwe pod patronatem Starosty Chrzanowskiego. Nasze Gimnazjum reprezentowała Zuzia Cisowska z klasy I a i zdobyła wyróżnienie, pięknie recytując wiersz Biurko Mickiewicza oraz fr. Ronji, córki zbójnika.
Gratulujemy!

liga strzelecka 2017Od 1 września 2016r. do 31 maja 2017 r. w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach była rozgrywana Szkolna Liga Strzelecka zorganizowana przez opiekuna Szkolnego Koła Strzeleckiego Ligi Obrony Kraju pana Łukasza Stelmacha. W rozgrywkach ligi brali udział wszyscy czlonkowie Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK zarówno z grupy początkujacej jak i zaawansowanej - łącznie 26 uczniów. Celem całorocznych zmagań było wyłonienie najlepszego strzelca szkoły w strzelectwie sportowym, popularyzacja strzelectwa sportowego oraz prezentacja osiągnięć strzeleckich uczniów z „szóstki". Strzelanie odbywało się z karabinku pneumatycznego do tarczy sportowej TS-1 z odległości 10 m. Osobno klasyfikowano w kategorii chłopców i dziewcząt.

forest 201725 maja klasa 5a oraz 8 czerwca klasa 5b pod opieką pani Renaty Tatko oraz pana Łukasza Stelmacha w ramach wycieczki przedmiotowej zwiedzały zakład przetwórstwa drzewnego "Forest Gorlice sp.z o.o." Dzięki uprzejmości pana Witolda Liszki wiceprezesa zakładu, uczniowie mieli okazję poznać poszczególne etapy produkcji wyrobów z drewna oraz rodzaje stosowanych maszyn i obrabiarek. 

Obejrzeli m.in.:
- składowanie dostarczanej tarcicy,
- suszenie drewna w suszarniach mechanicznych,
- struganie i frezowanie materiałów tartych,
- lakierowanie oraz wykonywanie nadruków na wyrobach,
- montaż i sklejanie poszczególnych elementów, z których powstaje gotowy produkt.

IMG 23115 czerwca klasa 2b i 2c były na wycieczce w Wieliczce. Na początku uczniowie byli z wizytą w tężni solankowej, gdzie po trzygodzinnej podróży autobusem mogli wypocząć, zrelaksować się i skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej solanki. Wyszli na 22 metrową wieżę widokową , podziwiali panoramę parku i górniczych szybów. Po zjedzeniu pysznego obiadu spotkali się z przewodnikiem, który zaprosił dzieci na pełną przygód wędrówkę po zabytkowych podziemiach kopalni soli połączonej z odkrywaniem sekretów krainy Solilandii.

szymbark 2017 v2Dnia 5 maja 2017 r. uczniowie klasy Va Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorlicach wraz z nauczycielami oraz rodzicami po raz drugi w tym roku pojechali na wycieczkę rowerową do Szymbarku. O godzinie 8.30 dwie kolumny rowerowe wyjechały spod szkoły. Do Szymbarku przejechaliśmy ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Ropa. Po godzinnej jeździe byliśmy już na miejscu - w "Skansenie Wsi Pogórzańskiej" w Szymbarku. Przywitano nas bardzo miło i zaproszono na warsztaty etnograficzne z projektu Bon Kultury 2017 pn. "Mały Artysta Ludowy". Po warsztatach uczniowie zregenerowali siły jedząc pyszne kiełbaski przygotowane przez rodziców.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji wyjazdu.

dzien otw maj 2017W dniu 5 maja 2017 r. gościlismy w naszej strzelnicy pneumatycznej 10m uczniów gorlickich szkół wraz z opiekunami. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 wraz z panem Krzysztofem Mrozkiem oraz uczniowie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 z panem Arturem Zagórskim. Pod fachową opieką prowadzącego strzelanie młodzież gorlickich szkół mogła poznać zasady zachowania na strzelnicy oraz obsługi karabinków pneumatycznych. Z możliwości strzelania skorzystali również opiekunowie. Serdecznie zapraszamy  w przyszłym roku szkolnym.

info2Zapraszamy na Mszę Świętą na zakończenie roku katechetycznego i szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 22.06.2017 (czwartek) o godzinie 11 .00

IMG 2262Dnia 2 czerwca 2017 r na Sali OSiR-u odbył się II rzut Turnieju Gier i Zabaw Sportowych „Mały Mistrz”. Nasza szkoła w 8 osobowych drużynach z klas I – III rozgromiła reprezentacje gorlickich szkół podstawowych. Mali sportowcy zdobyli złote medale i piękny puchar dla szkoły. Bardzo dziękują kibicom za wspaniały i kulturalny doping.
Małgorzata Szurek

zaw strzel dzien dziecka 20171 czerwca 2017r. w strzelnicy pneumatycznej 10m w MZS nr 6 w Gorlicach zostały rozegrane zawody strzeleckie zorganizowane w ramach Dnia Sportu z okazji "Dnia Dziecka". W zawodach wzięło udział 73 uczniów naszej szkoły. Najlepsza trójka w danej kategorii  zostala nagrodzona dyplomem. Regulamin zawodów przewidywał następujące kryteria:

Konkurencja strzelecka:
- Karabinek pneumatyczny;
- tarcza TS – 1;
- odległość 10 m;
- pozycja strzelecka leżąc wykorzystaniem podpórki;
- ilość strzałów: 5 ocenianych

DSCN0033W dniu 1 czerwca 2017 r. zorganizowano Dzień Sportu pod hasłem : „Aktywnie i zdrowo z Szóstką na sportowo”. Klasy 1 – 3 SP rywalizowały w międzyklasowych zawodach sportowych, za które każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. Uczniowie klas 4-6 SP i gimnazjaliści wzięli udział w konkurencjach sportowych, które odbywały się na boiskach szkolnych.

zaw lekko 2017W środę 31.05 na stadionie miejskim w Gorlicach odbyły się lekkoatletyczne zawody szkół podstawowych i gimnazjów. W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zajęliśmy miejsce I, a gimnazjaliści wywalczyli miejsce II.
Na ten sukces złożyły się wyniki indywidualne wszystkich zawodników reprezentujących szkołę podstawową i gimnazjum, a w szczególności zajęte przez nich miejsca na podium.

konk foto mdk 2017W dniu 30. maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Osobliwości Ziemi Gorlickiej". Jurorzy mieli ciężki orzech do zgryzienia, gdyż na konkurs wpłynęły 293 prace uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Jak co roku konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: "Osobliwości ziemi gorlickiej" i "Moje najlepsze fotografie"

Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że potrafią robić piękne, artystyczne zdjęcia, które zostały docenione przez fachowców i znawców fotografii.

zaw strzeleckie 201729 maja 2017 r. w szkolnej strzelnicy pneumatycznej 10m w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach odbyły się IV Szkolne Zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora Szkoły. Każdy uczestnik oddał 10 strzałów ocenianych z karabinka pneumatycznego Heanel 312 w postawie leżąc z podpórką. W zawodach wzięło udział 44 zawodników. Uczestnicy zawodów zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach:

- mężczyzn - uzyskany wynik decydował o miejscu indywidualnym uczestnika,
- kobiet - uzyskany wynik decydował o miejscu indywidualnym uczestniczki.
Dodatkowo organizator przewidział nagrodę specjalną dla strzelca z najlepszym wynikiem.

Organizatorem zawodów był pan Łukasz Stelmach opiekun szkolnej strzelnicy, który podczas zawodów pełnił funkcję prowadzacego strzelanie. Zawody sędziował wieloletni opiekun Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK, emerytowany pracownik szkoły i członek Ligi Obrony Kraju pan Zdzisław Woźniak. Fundatorem nagród był dyrektor szkoły pan Sławomir Kowalski.

DSCN7348 Klasy I-III 23 maja zostały zaproszone na koncert. W Państwowej Szkole Muzycznej wysłuchaliśmy utwory grane przez uczniów tej szkoły wśród których wystąpili również nasi koledzy i koleżanki. Podziwialiśmy ich grę. W świat muzyki poważnej wprowadzała nas również poezja, prezentowana przed każdym utworem. Ciekawe zagadki na koniec koncertu sprawdziły naszą wiedzę muzyczną.
Agata Przybycień

DSCN7308Klasa 2a rozwija i doskonali swoją motorykę poznając różne dyscypliny sportowe i korzystając z dostępnych miejsc. Po opanowaniu umiejętności jazdy na rolkach i łyżwach, po saneczkowaniu i nauce pływania, przyszedł czas na kolejne możliwości. 11 maja wycieczka do Nowego Sącza połączyła zabawy w Pumptracku, parku trampolin i spacer po mieście. W Pumptracku dzieci korzystały z torów dla jednośladów. Jeździły na hulajnogach, rowerze, rolkach a także korzystały z siłowni na wolnym powietrzu i przestrzennych gier dla dzieci.

SAM 5062 00110 maja 2017 r. zespół tańca nowoczesnego "Iskierki" został wyróżniony w XIII Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych "Radość Dzieciom". "Energy Dance" prezentowali przedstawiciele klas młodszych; kl. II b: Iga Kusiak, Karolina Korzeń, Blanka Jaklińska, Weronika Gugulska, Anna Kukla kl.II c: Iga Nowak, Jakub Kuzak, Oliwier Młynarczyk, Krystian Przybylski kl. IIIc: Zuzanna Węgrecka, Zofia Tatko, Julia Pająk, Magdalena Konopka, Tomasz Zimowski. Dzieci otrzymały duże brawa za pełen ekspresji występ oraz puchar i pamiątkowy dyplom. Dodatkowo Jury uznało Jakuba Kuzaka z klasy II c za najlepszego tancerza tego Przeglądu, doceniając Jego duże zaangażowanie i umiejętności taneczne. Gratulujemy wspaniałego występu!!!!
Ewa Szura

DSCN7124Wizyta w straży pożarnej dostarczyła klasie 2a wielu ważnych informacji i niezapomnianych przeżyć. Mł.bryg. Dariusz Surmacz opowiedział o historii straży pożarnej w Gorlicach, o pracy strażaków i rodzajach wezwań. Podczas zajęć dzieci nauczyły się, jak zachować się w razie pożaru, jaki wybrać numer 998 czy112 ? oraz obejrzały filmy instruktażowe. Zobaczyły pracę dyżurnego w dyspozytorni, zjazd na rurze podczas alarmu, przymierzyły strój strażacki, obejrzały wyposażenie wozów i weszły do wozu strażackiego.

majowka 2017Bardzo bogaty był w tym roku majowy program obchodów Dni Gorlic oraz świąt państwowych . Dominowały msze patriotyczne, uroczystości, pochody, ale także wspaniałe koncerty muzyki rockowej i oczywiście nie zabrakło inscenizacji bitwy gorlickiej z 2 maja 1915 roku w Sękowej. Choć pogoda raczej nie dopisywała z powodu deszczu na imprezy przychodzili całymi rodzinami nie tylko gorliczanie , ale także wielu turystów i mieszkańców powiatu gorlickiego.
W Mszy Ekumenicznej na Górze Cmentarnej koło naszej szkoły oraz na Mszy 3-Majowej i w przemarszu do Tablicy upamiętniającej hr. Skrzyńskiego wzięły udział nasze poczty sztandarowe w osobach:
Jakub Kryca, Eryk Miśkowiec – Chorążowie
Oliwia Tarsa, Oliwia Haluch, Katarzyna Rączkowska, Klaudia Przybycień.
Pozostały na zawsze wspaniałe wspomnienia i wrażenia. Te kilka dni były żywymi lekcjami patriotyzmu, szacunku do polskiej flagi / prawidłowo : chorągwi/ i bohaterów polskich dzięki którym możemy bez lęku obchodzić i kultywować patriotyczne

...

koderW okresie 23 IV - 27 IV 2017 w wybranych grupach klas V i VI szkoły podstawowej przeprowadzono zajęcia "Godzina Kodowania" korzystając z zasobów http:/code.org oraz pokaz programowania jednego robota MBot, którego zakup sfinansowało Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorlicach w ubiegłym roku. Celem zajęć było zainteresowanie uczniów rozwijaniem umiejętności kodowania i programowania. Uczniom podobały się zajęcia i z entuzjazmem przystąpili do przygotowania krótkiego filmiku pt. "Dlaczego chcę zostać Superkoderem?" wymaganego przy staraniu się o zakwalifikowanie do programu Fundacji Orange Superkoderzy. Z niecierpliwością oczekujemy na informację czy będą Lofiroboty w szkole od września.
Małgorzata Nowak

egzaminy 2017Przez trzy lata uczniowie gimnazjum przygotowywali się na to wydarzenie – trzydniowe egzaminy kompetencji, które w tym roku odbyły się 19-21 kwietnia. Pierwszego dnia odpowiadali na pytania z historii i WOS oraz z języka polskiego. Następnego dnia musieli wykazać się znajomością wiedzy i umiejętności z przedmiotów przyrodniczych: biologii, geografii, fizyki i chemii. Ostatniego dnia zmierzyli się z testami z języków obcych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 

Nie brakowało emocji i chyba czasem trochę niepotrzebnego zdenerwowania. Tego dnia kciuki za ich dobre wyniki trzymali nie tylko rodzice gimnazjalistów, ale także ich nauczyciele. W końcu pośrednio był to także egzamin dla pedagogów – na ile dobrze i skutecznie przygotowali swoich podopiecznych do tak ważnych egzaminów.

dyrektor 2017W dniu 11 kwietnia 2017 roku odbył się konkurs na dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. Społeczność szkoły z radością przyjęła wiadomość, że Pan mgr Sławomir Kowalski nadal będzie kierował naszą placówką. Panu Dyrektorowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, satysfakcji i wytrwałości w pracy.

Rada Pedagogiczna oraz pracownicy MZS nr 6

sztaba 201712.04.2017 roku w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 w Gorlicach odbyła się kolejna edycja Macmillan Primary School Tournament - międzyszkolnego turnieju wiedzy z języka angielskiego dla klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej. W konkursie wzięli udział przedstawiciele Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, 5 i 6.

DSCN6984Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 kwietnia w MDK w Gorlicach. W eliminacjach powiatowych brało udział 358 uczestników. Nasi uczniowie otrzymali następujące nagrody i wyróżnienia. Nagrody:
Konrad Łaś –IIa ,
Szymon Lisowski – IIb,
Anna Tatko –IVb,
Tomasz Zasowski –IIIa

chmura 201710 kwietnia 2017 r.na Hali sportowej w Piwnicznej-Zdroju odbyły się Mistrzostwa Rejonu Szkół Podstawowych w minisiatkówce chłopców. Do zawodów zgłosiły się 4 zespoły mistrzowie powiatów limanowskiego, gorlickiego, nowosądeckiego, miasta Nowy Sącz

• Szkoła Podstawowa nr 8 w Nowym Sączu – miasto Nowy Sącz
• Szkoła Podstawowa nr 6 w Gorlicach – powiat gorlicki
• Szkoła Podstawowa w Olszówce – powiat limanowski
• Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi – powiat nowosądecki
Zespoły grały systemem „każdy z każdym”, sety rozgrywane były do 25 punktów, spotkanie do dwóch wygranych setów.

IMG 1857 Klasa II c realizuje 3 - letni projekt edukacyjny dotyczący czytania książek. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy warto czytać książki? W ramach projektu zrealizowaliśmy zaplanowane działania:
- wyjścia do Biblioteki Miejskiej
- warsztaty w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu: "Jak powstaje książka i sposoby jej oprawiania"
- założenie klasowej biblioteczki

cisowska 20174 kwietnia 2017 r. w Gorlickim Centrum Kultury odbyła się 3. edycja Wiosennego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjów. Za-daniem uczestników było zaprezentować się w recytacji poezji lub prozy. Naszą szkołę godnie reprezentowała Zuzia Cisowska z kl. Ia i okazała się niezawodna, gdyż recytując wiersz Wisławy Szymborskiej Miłość szczęśliwa zajęła 1. miejsce.
To nie wszystko! Nie tylko jurorzy docenili mistrzostwo naszej uczennicy. W głosowaniu publiczności właśnie Zuzi przyznano na-grodę publiczności, uznając ją za najlepszą recytatorkę!
Zuziu, gratulujemy i powodzenia w następnych konkursach!

010Kopalnia Soli w Bochni to bardzo atrakcyjny cel wycieczek szkolnych. Przyciąga turystów nie tylko dlatego, że jest najstarszą kopalnią w Polsce, bo datującą się na 1248 rok, ale także ze względu na liczne atrakcje, nowoczesne technologie wykorzystane do ścieżek edukacyjnych i ciekawe, aktywne metody pracy przewodników z grupami. Klasa 2a SP 30 marca skorzystała z jednej z wielu ofert, które proponuje kopalnia.

 

W NAJBLIŻSZY PIĄTEK, 31 MARCA W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ STRAJK.

W DNIU TYM NIE BĘDĄ PROWADZONE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.

JEDNOCZEŚNIE WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE TEGO DNIA PRZYJDĄ DO SZKOŁY, BĘDĄ MIAŁY ZAPEWNIONĄ OPIEKĘ.

PROSIMY O ZROZUMIENIE NASZEJ DECYZJI.

 

 strajk 2017

IMG 1888 Po co jest wojsko? Jak wygląda dzień żołnierza? Ile żołnierz ma mundurów?..na te i wiele innych pytań, odpowiadał zawodowy żołnierz 6. Brygady Powietrznodesantowej. Uczniowie klasy 2a podczas spotkania dowiedzieli się sporo o służbie żołnierskiej, sprzęcie wojskowym oraz umiejętności współpracy w grupie. Obejrzeli prezentację skoków spadochronowych oraz krótki film z ćwiczeń żołnierskich. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i pozytywne emocje.
Lucyna Ciszczoń

DSCN6883 Dnia 24 marca uczniowie klasy II b SP uczestniczyli w biblioterapeutycznych warsztatach ,,Wiosenny ogród dobrych słów”, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. Spotkanie prowadziła pani dr Wanda Matrias. Zwróciła uwagę uczniów na wielką moc książki, która uczy, bawi, rozwija słownictwo. Biblioterapeutka zaprezentowała własnoręcznie wykonane książki dla dzieci. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. ,,Ogród dobrych słów” i przekonali się o wielkiej wadze w życiu codziennym ,,czarodziejskich” słów: dziękuję, proszę, przepraszam, kocham cię, potrzebuję cię.

targi 201723.03.2017 Uczniowie gimnazjum wraz z wychowawcami oraz Panią Pedagog mieli okazję uczestniczyć w Targach Edukacyjnych -Festiwalu Zawodów w Krakowie. Podczas tegorocznej edycji na targach zaprezentowało się 79 szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym z całej Małopolski. Na ponad 140 interaktywnych stoiskach przygotowano mnóstwo interesujących prezentacji zawodowych. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. pokazy barmańskie, fryzjerskie, kosmetyczne, pokazy mody, metaloplastyki, robotyki oraz mechaniki samochodowej. W targach uczestniczyli także przedstawiciele zagranicznych szkół z Francji, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Węgier oraz w tym roku po raz pierwszy Europejsko-Azjatycka Fundacja Edukacji Biznesowej. Podczas Festiwalu Zawodów gimnazjaliści mieli niepowtarzalną okazję, by zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, a także porozmawiać i dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak wygląda nauka w poszczególnych szkołach od samych uczniów, którzy się w nich kształcą. Mamy

...

chmura kosz 2017W środę 22.03.2017 na hali sportowej w Bobowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu gorlickiego w minisiatkówce chłopców szkół podstawowych. W turnieju wystapiło pięć drużyn - zwycięzcy zawodów gminnych: Szkoła Podstawowa w Bystrej,Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieczu,Szkoła Podstawowa w Woli Łużańskiej,Szkoła Podstawowa w Bobowej oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Gorlicach.
Tytuł Mistrza Powiatu i awans na zawody rejonowe zdobyła nasza drużyna czyli MZS nr 6 , która wygrała wszystkie swoje spotkania . Na drugim stopniu podium stanęli siatkarze ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, trzecie miejsce zajęli uczniowie z Biecza, a czwarte z Bystrej. Drużyna wystapiła w składzie: Sopala Fabian, Makowski Szymon, Pazdur Michał, Grępka Jakub, Janik Michał, Tokarski Kacper, Liszka Filip, Gierut Krystian, Cionek Wiktor, Kamiński Kamil, Kordyl Tobiasz opiekunem był Tomasz Chmura.

rekolekcje 2017Nasza wspólnota szkolna przeżywała rekolekcje, które trwały od 20 do 22 marca 2017 roku. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Łukasz Soczek wraz z klerykami z parafii Kobylanka. Dziękujemy księdzu i klerykom za przypomnienie i przybliżenie prawdy tak oczywistej, a o której często zapominamy, że Chrystus jest zawsze obok nas, podaje nam pomocną dłoń, pragnie dla nas dobra prowadząc nas do Ojca, oraz że nie ma takiego jak On. Słowa wdzięczności za pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji szkolnych kierujemy do naszej Dyrekcji. Dziękujemy za opiekę i poświęcony czas wszystkim nauczycielom i wychowawcom oraz rodzicom. Dziękujemy wam kochane dzieci i droga młodzieży za udział w spotkaniach. Wszystkim życzymy aby te rekolekcje wydały obfity owoc w życiu osobistym i szkolnym.

DSCN682821 marca w Szymbarku odbyło się spotkanie laureatów i uczestników konkursu "Małopolska Marzanna". Nasi uczniowie: Nadia Piecuch(kl.1a), Marcin Penar (kl.2b) i Dawid Jędrusik (kl.2c) wykonali na ten konkurs piękne Marzanny. Marcin Penar otrzymał wyróżnienie za swą pracę. Podczas spotkania w kasztelu dzieci obejrzały przedstawienie ,,Pożegnanie zimy” oraz maszerowały w uroczystym orszaku ze swoimi Marzannami nad brzeg rzeki Ropy gdzie pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę.
Agata Przybycień

IMG 18428 marca, w Klubie Jubilat nasi najmłodsi tancerze z kl: II b, II c i III c gościnnie zatańczyli dla wszystkich zaproszonych Kobiet z okazji ich święta. Za piękny pokaz tańca dzieci otrzymały gromkie brawa i słodkie upominki. Tancerkom i tancerzom osobiście podziękował i pogratulował występu Burmistrz Miasta Gorlice pan Rafał Kukla.
Ewa Szura

SZANOWNI PAŃSTWO !

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Gorlicach  ogłasza zapisy dzieci do klasy pierwszej szkoły podstawowej zamieszkałe w obwodzie szkoły.

Dyrekcja Szkoły zwraca się z prośbą o zgłoszenie się sekretariacie szkoły w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2017 r. w godz. od 8:00 do 15:00 celem złożenia  zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej. 

W związku z wprowadzeniem reformy oświatowej uprzejmie informuję, że rekrutacja na wolne miejsca do klasy pierwszej szkoły podstawowej prowadzona przez Miasto Gorlice na rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się w miesiącu kwietniu. 

Szczegółowe terminy rekrutacji oraz kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełniania tych kryteriów, a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria zgodnie z obowiązującymi przepisami zostaną określone i podane do publicznej wiadomości do dnia 15 kwietnia 2017 r.

 

WIELKI POST 2017

20 MARZEC - PONIEDZIAŁEK

10:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III SP
11:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas IV-VI SP
12:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III Gimnazjum

21 MARZEC - WTOREK

10:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III SP
11:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas IV-VI SP
12:00 - Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III Gimnazjum

22 MARZEC - ŚRODA

8:30 - Nabożeństwo pokutne
8:45 - Spowiedź dla klas IV-VI oraz Gimnazjum
9:15 - Msza Święta na zakończenie rekolekcji dla klas I-VI oraz Gimnazjum


„Wszystko Tobie oddać pragnę
od najmłodszych moich lat”

pancake 201723 lutego w naszej szkole odbył się kolejny Pancake Day, czyli wyścig z naleśnikiem dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Konkurs polegał na jak najszybszym pokonaniu przeszkód i jednoczesnym podrzucaniem naleśnika.  To nawiązanie do brytyjskiej tradycji, która jest obchodzona w dzień poprzedzający Środę Popielcową – Tłusty Wtorek. W wyścigu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. W młodszej kategorii wiekowej zwyciężył Maksymilian Szaliński z klasy 6A, zaś wśród gimnazjalistów najszybszy był Jakub Sychta z IIIA.

Dziękujemy za dobrą zabawę i gratulujemy zwycięzcom!

aw narciarskie 2W dniu 22.02 w Małastowie odbyły się zawody w narciarstwie szkół podstawowych i gimnazjów. W klasyfikacji indywidualnej w swoich kategoriach wiekowych miejsca medalowe zajęli:
Nadia Sopala - I miejsce," Zofia  Tatko - III miejsce, Natalia Konopka - II miejsce, Nikola Hajduk - II miejsce, Magdalena Szot - III miejsce, Michał Czerhoniak - I miejsce, Filip Kmiecik - II miejsce, Wiktor Cionek - II miejsce, Wiktoria Kosińska - I miejsce, Julia Chmura - II miejsce, Kacper Gargas - I miejsce, Dawid Konopka - III miejsce.
W klasyfikacji szkół podstawowych zajęliśmy miejsce II, podobnie jak gimnazjaliści, którzy drużynowo zajęli również miejsce II.

info2I N F O R M A C J A - PUNKT KONSULTACYJNO DORADCZY Z ZAKRESU DORADZTWA EDUKACYJNO-ZAWODOWEGO
(dla uczniów , rodziców i nauczycieli)
DYŻURY DORADCY ZAWODOWEGO
GIMNAZJUM nr 6
TRZECIE PIĄTKI MIESIĄCA
W GODZ. 10.15-12.15

TERMINY DYŻURÓW
1. 17.02.2017r.
2. 17.03.2017r.
3. 21.04.2017r.
4. 19.05.2017r.

Osoba pełniąca dyżur: mgr Agnieszka Haluch – pedagog, doradca zawodowy PPP

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA W GORLICACH
38 – 300 Gorlice, ul. Hallera 22 tel./fax 18 353 72 55

narty 2017Z inicjatywy władz miasta Gorlic podobnie jak w zeszłym roku udało się zrealizować w czasie ferii zimowych wspaniały program sportowy. Dzięki temu 20 uczniów klas 4-ych szkoły podstawowej poznało smak wspaniałego zimowego sportu – narciarstwa zjazdowego. Projekt objął także uczniów z pozostałych szkół gorlickich.

Dziewczęta i chłopcy nauczyli się nie tylko bezpiecznie poruszać na nartach, samodzielnie lub w grupie zjeżdżać , ale także poznali sprzęt narciarski i właściwe korzystanie z niego na wspaniałym, zmrożonym, bardzo dobrze przygotowanym stoku w Małastowie.
Instruktorami tych 2 grup byli doświadczeni GOPR-owcy - p. Jerzy Bugno oraz p. Andrzej Nurkowicz.
W ostatnim dniu zajęć zimowych instruktorzy zorganizowali dla nich emocjonujące zawody - slalom.
Teraz wystarczy tylko mocno trzymać kciuki, aby za rok można było powtórzyć ten niezwykle pożyteczny program!

IMG 171315 lutego wszyscy uczniowie klas 1-3 bawili się na szkolnym balu karnawałowym. Jak co roku rozpoczęliśmy zabawę polonezem. W barwnym korowodzie pojawiały się przeróżne postacie ze znanych filmów i bajek. Muzykę dyskotekową przeplatały zabawy i konkursy klasowe. Dzieci miały okazję potańczyć ze starszymi koleżankami i kolegami, którzy przygotowali muzykę i pomogli w prowadzeniu zabawy. Na zmęczonych tańcem uczestników balu czekał w klasach poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Agata Zębala

tarcza strzelecka1W dniu 9 lutego 2017 r. w godzinach 9:00 - 14:00 zapraszamy na strzelnicę pneumatyczną 10m, która mieści się w szatniach naszej szkoły. Zapraszamy wszystkich w wieku od 10 do 110 lat. Celem spotkania będzie zapoznanie nauka bezpiecznego posługiwania się karabinkami pneumatycznymi oraz zasad zachowania na strzelnicy. Będzie można spróbować swoich sił przy strzelaniu do tarcz. Zapewniamy miła atmosferę i moc emocji.

DSCN6660Karnawał to czas świętowania, zabaw i balów. Dawniej nazywano go w Polsce zapustami. Jednym ze zwyczajów był pochód wędrujących przebierańców zwanych kolędnikami. Do dziś ten zwyczaj zachował się w naszych regionach. Uczniowie klasy 3b i 3c również kolędowali w naszej szkole. Z pomocą rodziców przygotowali przebrania i krótkie przedstawienie. Wśród przebierańców byli: pastuszkowie, anioły, bociany, turonie, królowie, diabełki. Kolędnicy odwiedzili niektóre klasy naszej szkoły, przedszkolaków w Przedszkolu nr8, gabinety pracowników szkoły.

IMG 1318 Zimowa aura, przykryte śniegiem pagórki oraz lekki mróz to doskonałe warunki do zabaw zimowych. Klasy młodsze wykorzystują uroki zimy. Podczas lekcji wf-u na wzniesieniach w pobliżu szkoły doskonalą umiejętności jazdy na sankach, kierowania saneczkami, współdziałania w grupie.
Lucyna Ciszczoń

DSCN6580Uczniowie klas młodszych pomagają ptakom przetrwać zimę poprzez systematyczne ich dokarmianie. W tym celu przynieśli ziarna zbóż, nasiona oraz suszone owoce i umieścili je w karmnikach. Wykonali również kolby z nasion, które będą wymieniać aż do wiosny.
Ewa Szura

IMG 1435 25 stycznia klasa II c wybrała się do Stadniny Koni Huculskich ,,Gładyszów” w Regietowie. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na 45 minutową sannę podziwiając malowniczą aurę tamtejszej okolicy. Podczas krótkiego postoju dzieci miały czas na swobodną zabawę, w trakcie której nie omieszkaliśmy stoczyć bitwy na śnieżki. Następnie pani przewodnik oprowadziła nas po stajni opowiadając ciekawostki na temat życia koni.

DSC 000120 i 24 stycznia w naszej szkole odbyły się uroczyste spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie z klas młodszych II b i II c zaprosili Dziadków i Babcie dla których przygotowali program artystyczny połączony z życzeniami i podziękowaniami za trud i opiekę. Klasa II c przygotowała inscenizację "Nowy Roczek” połączoną z repertuarem piosenek i kolędowaniem.
Klasa II b inscenizację "Proszę Państwa oto Rok” wraz z noworocznymi życzeniami i tańcem.

info226 stycznia 2017r. o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami [klasy I-III szkoła podstawowa, IV-VI szkoła podstawowa, I-III gimnazjum].

kulig iva 2017W dniu 17.01.2017r. klasy IVa i IVb pojechały do Regietowa na kulig. Podczas jazdy saniami śpiewaliśmy piosenki, co jakiś czas konie przyspieszały. Panowie, którzy nas wieźli bawiłi się z nami, rzucali w nas śnieżkami oraz strzepywali na nas śnieg z drzew. Po jakimś czasie nastąpiła przerwa, w czasie której szaleliśmy na śniegu. Po powrocie do karczmy jedliśmy upieczoną przez nas nad ogniskiem kiełbasę. Zadowoleni wróciliśmy do domu.

wosp 2017Nie ma takiej akcji charytatywnej, aby uczniowie i nauczyciele z „6-ki” nie zaangażowali się z całej siły. Wystarczy wspomnieć „Górę Grosza”, „Świąteczną Paczkę”, „Bucik dla czarnego brata..”, Pomoc dla Ukrainy”, coroczne akcje Szkolnego koła „Caritas” czy oczywiście zimowej WOŚP.

W tym roku 15 stycznia 2017 r. dopisała pogoda co bardzo pomogło i tak zziębniętym wolontariuszom. Bohaterami 25 WOŚP byli:
Katarzyna Rączkowska
Karol Więcek
Daria Dziedzic
Magdalena Haluch
Gabriela Kmon
Anna Kulińska
Wiktoria Mituś
Dawid Obrzut
Patrycja Papciak
Klaudia Przybycień
Hanna Zając
Dawid Zając
Patryk Zimowski

dorota konkur 2017Miniony rok, czyli 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym w naszej szkole trwało propagowanie twórczości tego pisarza poprzez czytanie fragmentów jego powieści. Organizatorami i lektorami byli gimnazjaliści z klasy Ia, uczestniczący w zajęciach kółka polonistycznego.

A 13 stycznia 2017 r. w ramach podsumowania Roku Henryka Sienkiewicza w naszej szkole został przeprowadzony konkurs, w którym mogli wziąć udział uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, wykazując się wiedzą nt. biografii naszego literackiego noblisty oraz jego twórczości, zwłaszcza w zakresie 3 powieści: W pustyni i w puszczy, Krzyżacy i Quo vadis.

info316 stycznia 2017 roku 18 brydżystów z Gorlic, Grybowa i Biecza wzięło udział w Wielkoorkiestrowym Turnieju Brydża Sportowego. Turniej zorganizowało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Miejski Zespół Szkół nr 6 w Gorlicach . Puchary i dyplomy ufundował dyrektor MZS nr 6 – Sławomir Kowalski.
Cały dochód z turnieju przeznaczono na WOŚP.

A oto wyniki najlepszych:
I miejsce - R. Narewski i S. Czech / Gorlice/
II miejsce – T. Przybycień i J.Gorczyca /Gorlice/
III miejsce – J. Grygowicz i W. Stój / Biecz/

Gratulacje i do zobaczenia za rok!

zaw plyw wosp 2017W dniu 15.01.2017 r. na Krytej Pływalni "Fala" w Gorlicach odbyły się zawody pływackie w ramach WOŚP. Dzieci startowały w 6 kategoriach wiekowych na dystansach 25 i 50 metrów stylem dowolnym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl. I-III i IV-VI S.P. zajmując czołowe miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale w kształcie serca oraz dyplomy za miejsca I-III na podium. Gratulujemy!

wosp strzel 201715 stycznia 2017 r. w szkolnej strzelnicy pneumatycznej 10m w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej, z inicjatywy opiekuna Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK odbyły się I Wielkoorkiestrowe Zawody Strzeleckie skierowane dla dzieci i młodzieży szkoły podstawowej i gimnazjalnej. Każdy uczestnik oddał 10 strzałów ocenianych z karabinka pneumatycznego Haenel 312 w postawie leżąc z podpórką. Uczestnicy zawodów zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach:
- mężczyzn - uzyskany wynik decydował o miejscu indywidualnym uczestnika,
- kobiet - uzyskany wynik decydował o miejscu indywidualnym uczestniczki.
Na zwycięzców turnieju czekały dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Dodatkowo organizator przewidział nagrody specjalne -pucharki dla strzelców z najlepszym wynikiem w danej kategorii.

zawody wosp 2017 srednie

Do pobrania: Regulamin zawodów

DSCN6578Klasa 2a powitała kolejny sezon zimowy lekcją wf-u na lodowisku. Zajęcia łyżwiarskie są kontynuacją nauki jazdy na lodzie rozpoczętej w klasie 1. Uczniowie opanowali już umiejętność jazdy na łyżwach do przodu i hamowania. We wrześniu porównali jazdę na łyżwach z jazdą na rolkach. Ruch na świeżym powietrzu, wspólnie zabawy z rówieśnikami dostarczają dużo radości i poprawiają kondycję.
Lucyna Ciszczoń

jaselka 2016Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój ale również uwrażliwiła nas szczególnie na biednych, samotnych, bezdomnychi ubogich, którzy często żyją obok nas. O miłe doznania wzrokowe i słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa oraz małego Jezusa. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorówi wokalistów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i wokalnych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora Sławomira Kowalskiego. Dziękujemy młodym artystom i wokalistom oraz nauczycielom: siostrze

...

info3Pracownicy MZS nr 6 w Gorlicach w czwartek 22.12.2016 zasiedli do wspólnej wigilii, którą poprzedziły jasełka przygotowane przez naszych uczniów pod opieką nauczycieli. Dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracyjnych oraz zaproszonych gości było to bardzo ważne i uroczyste spotkanie. Wigilia to czas, kiedy mogliśmy się wspólnie pomodlić, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i pośpiewać kolędy. Spotkanie wigilijne uczy każdego z nas większej wrażliwości na Pana Boga i drugiego człowieka a opłatek uczy nas jeszcze większej dyspozycyjności, zdolności do poświęceń by służyć drugiemu człowiekowi.

 

santa claus 201722 grudnia 2016 roku uczniowie z kółka teatralnego w języku angielskim przedstawili na scenie sztukę o tematyce świątecznej pt. "What, no Santa Claus?" Przedstawienie opowiadało historię, jaka wydarzyła się na Biegunie Północnym przed świętami Bożego Narodzenia. Święty Mikołaj rozchorował się i nie mógł spełnić swoich corocznych obowiązków jakimi jest dostarczenie prezentów do każdego domu na świecie. Na szczęście z pomocą przyszła Pani Claus, która przy pomocy pracowitych elfów i reniferów przejęła obowiązki chorego Mikołaja na jeden rok.

fajerwerki   gifKonkurs na najładniejszą choinkę rozstrzygnięty. Najwięcej głosów gorliczan, bo prawie 1100 zdobyła nasza choinka, która razem z innymi prezentuje się cały czas na scenie - na Rynku naszego miasta. Nasze uczennice i uczniowie przez prawie 2 tygodnie przygotowywali piękne ozdoby Bożonarodzeniowe pod okiem p. Anny Słopnickiej Dudek oraz p. Ewy Ziemby. Trzeba przyznać, że wszystkie choinki przygotowane przez gorlickie szkoły to po prostu dziecięce arcydzieła. Okazało się jednak, że najwięcej sympatyków skupiło wobec siebie nasze, „szósteczkowe” świąteczne drzewko .
Nagrody wręczał osobiście Burmistrz Gorlic p. Rafał Kukla. Nasze I miejsce zostało docenione pięknym dyplomem i aparatem fotograficznym Nikon za co dziękujemy władzom naszego miasta.

Dziękujemy wszystkim osobom, które oddały głos na naszą choinkę - bez was by się nie udało.

PC21023820 grudnia uczniowie z kl. II c wybrali się do Urzędu Pocztowego aby wysłać samodzielnie wykonane i samodzielnie zaadresowane kartki świąteczne z życzeniami dla najbliższych. Wcześniej utrwalali wiadomości i umiejętności związane ze sposobem pisania życzeń, adresowaniem kopert, pojęcia: adresat, nadawca. Ponadto dowiedzieli się jak wygląda praca na poczcie i jaka jest droga listu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością uczestniczyli w tej formie zajęć lekcyjnych.
Ewa Szura

info2Prosimy na oddanie głosu na naszą choinkę bożonarodzeniową wystawioną na scenie w gorlickim rynku. Choinkę wystroili uczniowie i nauczyciele MZS nr 6 w Gorlicach własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Głosowanie polega na polubieniu zdjęcia z nasza choinką (ostatnia w galerii zdjęć).

https://www.facebook.com/Gorlice/photos/ms.c.eJw9ysERACAIA7CNvBYoyv6L~_UD55kJxA7KIKj~_hxQfGTIgxgIYcUAM~;eA~;kBchOELQ~-.bps.a.1517005148327188.1073741933.296322363728812/1517005301660506/?type=3&theater

jasełka rynek 2016Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze chwile, jakie można przeżyć razem z rodziną i najbliższymi. Corocznie na Rynku Miasta odbywa się Wigilia Bożego Narodzenia z udziałem wszystkich gorliczan, którzy chcą wtedy razem spotkać się w centralnym miejscu naszego miasta. Oprócz dzielenia się opłatkiem, skosztowania tradycyjnych potraw przygotowanych przez darczyńców – gorliczanie mogli posłuchać śpiewanych kolęd, a także już drugi rok z rzędu obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczennic i uczniów naszej szkoły. Ten wzruszający spektakl przygotowali s. Anna Dusza, ks. Andrzej Tokarz, p. D. Przyrowska oraz p. A. Jamer. W wigilijne przedstawienie zaangażowali się także rodzice uczniów naszej szkoły. 

IMG 1072Klasa 2a powitała kolejny sezon zimowy lekcją wf-u na lodowisku. Zajęcia łyżwiarskie są kontynuacją nauki jazdy na lodzie rozpoczętej w klasie 1. Uczniowie opanowali już umiejętność jazdy na łyżwach do przodu i hamowania. We wrześniu porównali jazdę na łyżwach z jazdą na rolkach. Ruch na świeżym powietrzu, wspólnie zabawy z rówieśnikami dostarczają dużo radości i poprawiają kondycję.
Lucyna Ciszczoń

DSCN6480We wtorek 13.12.2016- my- Dymitr Majczak i Kasia Korzeń przeprowadziliśmy warsztaty świąteczne dla klas 1-3. Sami wpadliśmy na pomysł zorganizowania tych zajęć. Dzieci na takich lekcjach mogą się wykazać kreatywnością. Mimo że, wykonaliśmy naprawdę niełatwe prace, dzieci poradziło sobie bez problemu. Zrobiliśmy pomarańczę z goździkami i chusteczkę-choineczkę.

zaw plyw 2016 sliw2W dniu 9 grudnia 2016 roku na Krytej Pływalni w Gorlicach odbyły się Mistrzostwa Gimnazjów w Pływaniu. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła w startach indywidualnych 7 medali. Sztafeta chłopców 8x50m stylem dowolnym zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

DSCN34589 grudnia, w miejscowości Wielogłowy, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów "Pod skrzydłami Anioła". Zaproszenie otrzymali nasi najmłodsi uczniowie: Nadia Sopala klasa IIIc, która w konkursie literackim zajęła I miejsce oraz Lubomir Hojsak klasa III a, który otrzymał wyróżnienie w konkursie świątecznej piosenki. Gratulacje, dyplomy i nagrody młodym artystom wręczyła dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Było to niezapomniane przeżycie. Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Ewa Szura

zaw plyw 2016 tenW dniu 8.12 Na pływali Fala odbyły się Powiatowe Zawody Pływackie Szkół Podstawowych. Nasza reprezentacja w składzie: 8x25m styl dowolny - chłopcy:
sztafeta I :
1. Kmiecik Filip
2. Makowski Miłosz
3. Górski Przemysław
4. Rolak Michał
5. Obrzut Michał
6. Kleszyk Patryk
7. Knapik Marcel
8. Pazdur Michał

20161207 104343Dnia 7 grudnia św. Mikołaj zaprosił naszych milusińskich z klas I- III do gorlickiego kina. Dzieci obejrzały film ,,Święty Mikołaj dla wszystkich”. Pomocnik Mikołaja pokazał nam czarodziejskie sztuczki, a Mikołaj obdarował słodkim upominkiem. Mikołaju dzieci dziękują, że przybyłeś do nich. Obiecały być grzeczne cały rok, abyś znów do nich przyjechał.
Agata Przybycień

beskid niski 201622 listopada 2016r. w Domu Polsko-Słowackim odbyło się posiedzenie Komisji VI Polsko-Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski”. Komisja w składzie: Zbigniew Podsiadło – artysta fotografik - przewodniczący Jury, Kamil Bańkowski – artysta fotografik, Piotr Gajda – Wydział Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach, Mária Kováčová - Centrum Kultury i Turystyki, Dom Polsko-Słowacki w Bardejovie, Krzysztof Szadkowski – Kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach dokonała wyboru najlepszych prac.

zaw plw miko 2016W dniu 6.12.2016 na Krytej Pływalni w Gorlicach odbyły się "Mikołajkowe Zawody Pływackie". Startowała w nich liczna reprezentacja MZS nr 6 w Gorlicach. Wielu zawodników zajęło czołowe miejsca na podium. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką nagrodę. Gratulujemy!

no promil 20166 grudnia 2016 roku Samorząd Uczniowski Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach zorganizował w czasie spotkania z rodzicami happening profilaktyczny w ramach kampanii społecznej „No promil - no problem”. Forma ta stanowiła kontynuację działań podejmowanych przez szkołę już od kilku lat przy współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorlicach.
Kampania ma na celu ograniczenie liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze) za kierownicą oraz zmianę społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

zawody grudzien maciek 2016W dniu 3.12.2016r. odbyły się X Mistrzostwa Polski w Pływaniu Family Cup 20016 w Jaśle. Drugie miejsce - srebrny medal- zajął Szymon Krawczyk. Gratulujemy!

DSCN6260Od 14 listopada uczniowie klas młodszych sukcesywnie biorą udział w wybranych przez siebie konkursach, organizowanych przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Tegoroczna edycja ,,Pod Skrzydłami Anioła" obejmuje: dwa konkursy plastyczne ,,Moja kartka bożonarodzeniowa"i ,,Anioły", konkurs literacki- autorska bajka, opowieść o charakterze świątecznym oraz konkurs piosenki ,,Anielska nutka". W ramach pierwszego konkursu wysłaliśmy 68 prac, które zachwycały oryginalnością, ciekawą formą i różnorodnością technik plastycznych. W konkursie literackim wzięło udział ośmioro uczestników. Powstały twórcze, inspirujące opowiadania, o tematyce świątecznej.

DSCN6205W listopadzie uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej oraz biblioteki miejskiej. P. Kasia - szkolna bibliotekarka przeprowadziła zajęcia podczas, których dzieci poznały naszą bibliotekę i nauczyły się wypożyczać książki.
W bibliotece miejskiej zdały egzamin na temat ,,Jak obchodzimy się z książkami?’’,
dowiedziały się, jak korzystać z biblioteki i czytelni. Podczas tych spotkań dzieci zostały pasowane na czytelnika i otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.
Agata Przybycień

szachy 2016v2Po zwycięstwie naszej drużyny szachowej w eliminacjach powiatowych przyszło wspaniałe 4 miejsce w finałach wojewódzkich tej prestiżowej Gimnazjady, która rozegrana została w Myślenicach.  W sobotę, 30.11.2016 r. od godziny 10:00 do 15:00 aż 17 najlepszych drużyn Małopolski zmagało się o zajęcie jak najlepszych miejsc. 

Nasza szkolna drużyna w składzie: Leon Marciniak – kapitan
Mateusz Krężołek
Zuzanna Cisowska
Dymitr Majczak

Pokazali prawdziwą klasę. Dosłownie o włos otarli się o medalowe brązowe miejsce. Osiągnęli tyle samo zwycięstw co brązowi medaliści – zabrakło tylko 1,5 pkt.

szachy 201629 listopada w Gorlicach odbyły się powiatowe mistrzostwa gimnazjów w szachach drużynowych. Zespół z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Cisowska, Mateusz Krężołek, Leonard Marciniak i Dymitr Majczak zajął w nich pierwsze miejsce i wywalczył awans za zawody wojewódzkie w Myślenicach.

zaw plyw 2016W dniu 26.11.2016 uczniowie naszej szkoły wystartowali w Mistrzostwach Krosna w pływaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nasza reprezentacja liczyła 10 osób. Startowały kluby z Krosna, Rzeszowa, Jasła, Przemyśla i Krakowa.
Wyniki:
II m-ce Szymon Krawczyk - 50 m styl grzbietowy
II m-ce Szymon Krawczyk - 50 m styl dowolny
III m-ce Dawid Obrzut - 50 m styl grzbietowy
IV m-ce Emilia Waląg - 50 m styl klasyczny
Gratulujemy!

k recy 2016W dniach 22-25 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXXV Jesiennym Konkursie Recytatorskim Jednego Wiersza organizowanym jak zwykle przez Gorlickie Centrum Kultury, gdzie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności pięknego mówienia i interpretowania głosem polskiej poezji. Występy uczniów naszej szkoły doceniła komisja konkursowa, przyznając wysokie miejsca.

Konkurs przebiegał w kilku kategoriach wiekowych i w każdej z nich osiągnęliśmy sukces:
w kategorii II (klasy 1-3 SP) – 1. miejsce Nikodema Cisowskiego
w kategorii III (klasy 4-6 SP) – 1. miejsce Emilki Cisowskiej
– 2. miejsce Martynki Gugulskiej
w kategorii IV (gimnazjum) – 2. miejsce Zuzi Cisowskiej.
Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

info224 listopada uczniowie klas piątych obejrzeli w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie sceniczną adaptację książki Frances Hodgson Burnet pt: „Tajemniczy ogród”. To piękna opowieść o perypetiach Mary Lenox, która po śmierci swoich rodziców zamieszkuje w domu samotnego owdowiałego wuja. Jej radość oraz wiara w miłość i przyjaźń otwiera nie tylko drzwi do tajemniczego, skrywającego przeszłość ogrodu, ale i drzwi ludzkich serc.  Wszystkim bardzo podobała się gra aktorska, dekoracje oraz niesamowite efekty. Spektakl bawił, ale i wzruszał co dało się zauważyć i usłyszeć w szerokich komentarzach po zakończeniu.

IMG 0809Dnia 23 listopada 2016 r na hali gorlickiego OSIRu odbyły się zawody sportowe z udziałem uczniów klas młodszych. Uczniowie naszej szkoły po zaciętej walce pokonali uczniów pozostałych gorlickich szkół. W czerwcu przewidywany jest drugi rzut, w którym będziemy walczyć o utrzymanie pierwszego miejsca. Trzymajcie za nas kciuki.
Małgorzata Szurek

andrzejki 2016W środę 23 listopada 2016 r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Oprócz świetnej zabawy przy muzyce można było sobie powróżyć z kart i wosku. Za organizację zabawy odpowiedzialni byli uczniowie kl. Vb SP. Dekoracją wieczoru wróżb i magii były pięknie wycięte i podświetlone dynie wykonane przez uczniów naszej szkoły.

czyste powietrze 2016W dniach 21 i 22 listopada 2016 r. ramach Dnia Czystego Powietrza (przypadającego na 14 listopada) w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach odbyły się prelekcje pod hasłem „Chcę oddychać czystym powietrzem”. Zajęcia prowadziła Pani Kamila Pakuła - Eko-doradca Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Tematem prelekcji były zanieczyszczenia powietrza i sposoby ich redukcji. Dzieci z klas 3 oraz 6 szkoły podstawowej oraz klasy 3 gimnazjum dowiedziały się m.in. jakie są główne źródła zanieczyszczeń i jakie są skutki ich występowania, poznały sposoby zwalczania tego typu zanieczyszczeń, zarówno poprzez własne działania, jak i zmiany wprowadzane w przyszłości, także poprzez rozwój technologii.
Przeprowadzona lekcja naświetliła problem zanieczyszczenia powietrza i uświadomiła wszystkim, że to my jesteśmy odpowiedzialni za jego zły stan i mając tego świadomość i wiedzę, możemy ograniczyć ten proces.
Zajęcia w ramach Dnia Czystego Powietrza będą miały kontynuację w postaci konkursu plastycznego,

...

zbiorka krmy 2016W październiku uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w szlachetnej akcji zbiórki karmy dla psów i kotów, będących pod opieką Fundacji PSYstań dla Zwierząt, działającej na terenie naszego powiatu i pomagającej bezdomnym, porzuconym zwierzętom. Celem akcji była pomoc fundacji, ale przede wszystkim uwrażliwienie naszej młodzieży na ogromny problem bezdomności zwierząt porzuconych przez człowieka.  Uczniowie stanęli na wysokości zadania i zebrali aż 152 kg karmy. Przodującym zespołem okazali się koordynatorzy tej akcji – uczniowie klasy Vb, którzy sami przynieśli 52 kg.  Piątoklasiści upiekli także ciasteczka, które następnie sprzedali innym uczniom i nauczycielom, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazali na konto fundacji.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie, pracę i wspaniałe podarunki.

20161114 09093814 XI 2016 w Dniu Biblioterapii uczniowie klasy IIIc SP odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Gorlicach. Uczestniczyli w ,,Literackich pogadankach o tym, co jest najpiękniejsze w życiu człowieka”. Słuchali ciekawych opowiadań, próbowali czytać książkę dla niewidomych oraz tworzyli autoportrety. To były interesujące zajęcia.
Ewa Ziemba

zawod 11 list 2016Z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada 2016r. w gorlickiej strzelnicy odbyły się Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Miasta Gorlice. W zawodach udział wzięła spora liczba członków Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. 6 uczniów (Nikola Hajduk, Mateusz Ćwiklik, Wiktoria Jurczak, Bartłomiej Jurczak, Wiktoria Wlaczy, Agata Szura) oraz opiekun Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK (p. Łukasz Stelmach) próbowało swoich sił aby zawalczyc o jak najwyższy wynik i choć nikomu z reprezentantów naszej szkoły nie udalo sie stanąć na podium, to z pewnością zdobyli doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

DSCN6227Etap szkolny XXXV Jesiennego Gorlickiego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza już za nami!
Organizatorem konkursu jest Gorlickie Centrum Kultury oraz Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach. W naszej szkole w kategorii klas I – III wzięło udział 21 dzieci wyłonionych poprzez klasowe eliminacje oraz 15 uczestników z klas IV – VI. Uczniowie prezentowali wysoki poziom recytatorski, pięknie, wyraziście i ciekawie interpretując wybrane wiersze. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a najmłodsi dodatkowe upominki.

zawody plywackie 2016W dniu 6 listopada w Olkuszu odbyły się X Mistrzostwa Polski w Pływaniu Family Cup 2016. W zawodach tych naszą szkołę reprezentowało 18stu uczniów. Na podium stanęli: Sandra Łaś - miejsce III, Szymon Krawczyk - miejsce II, Emilia Waląg - miejsce I. Zawodnicy startowali na dystansie 25 m stylem dowolnym. Gratulujemy sukcesów.

zabytki 2016Dzień 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Dzień zadumy i wspominania osób nam bliskich, którzy odeszli na zawsze… .Odwiedzamy wtedy ich groby, które wcześniej pieczołowicie porządkujemy, przystrajamy kwiatami i zniczami. Piękna polska tradycja.
W tym roku po raz czwarty z inicjatywy Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach w dniach 30 października - listopada została zorganizowana zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze oczekiwali darczyńców w pobliżu bram wejściowych naszego cmentarza komunalnego.
I w tym roku nie zawiedli nauczyciele z „Szóstki”. Do akcji włączyli się:, p. B. Skałba, p. K. Zawadzka, p. M. Szurek , W. Ptaszek, p. E. Szura, p. T. Chmura, p. A. Zębala, p. E. Ziemba, p. S. Kowalski.
Dzięki tej akcji, kolejne zabytkowe nagrobki zostaną uratowane przed całkowitym zniszczeniem i nabiorą nowego „blasku”

DSCN6163W dniach 12-28 października w naszej szkole została zorganizowana jesienna wystawa. Uczniowie klas I-III SP zgromadzili różne dary jesieni i zaprezentowali je w wybrany przez siebie sposób. Były kasztanowe ludziki, owocowe zwierzaki oraz prace plastyczne o tematyce jesiennej. Wystawą zachwyciła się Pani Jesień, która dziękując za piękne prace wręczyła uczniom jabłka.
Ewa Ziemba

haloween 201628 października 2016 roku zakończył się konkurs na najładniejszy lampion z dyni zorganizowany przez anglistów. Ilość i jakość przyniesionych prac przerosła oczekiwania organizatorów, którym bardzo trudno było wybrać zdecydowanego faworyta. Po konsultacjach z kilkoma nauczycielami przyznano trzy wyróżnienia. Otrzymali je: 

Anna Karpik z kl. 6a
Oliwia Chmura i Diana Kołodziejczyk z kl. 6b
Emilia Augustyn i Zuzanna Cisowska z kl. IA.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i niezwykłą kreatywność.

kick 201627 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem Tomaszem Mordarskim oraz zawodnikami trenującymi na co dzień w Gorlickim Klubie Sportów Walki. Tomasz Mordarski jest brązowym medalistą Olimpiady Sportów Walki w Pekinie, wielokrotnym medalistą mistrzostw i pucharów Polski w kick-boxingu, instruktorem i v-ce prezesem w Gorlickim Klubie Sportów Walki, z wykształcenia fizjoterapeutą. Mimo napiętego harmonogramu zajęć, znalazł dla nas czas, by przybliżyć nam nieco sporty walki, opowiedzieć o tym, jak wygląda życie zawodowego sportowca oraz jak przebiegają treningi w zależności od stopnia zaawansowania. Mieliśmy także okazję zobaczyć zawodowych kick-boxerów w akcji, a nawet sami spróbować swoich sił na ringu. Spotkanie wywołało wiele emocji i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

IMG 055526 października 2016 roku dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie i zostały przyjęte przez pana Dyrektora Sławomira Kowalskiego w poczet uczniów naszej szkoły. W spotkaniu tym uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Gorlice – pan Rafał Kukla, w-ce Przewodnicząca Rady Miasta – pani Mariola Migdar, Dyrektor naszej szkoły – pan Sławomir Kowalski, Zastępca Dyrektora – pani Małgorzata Buźniak, Przewodniczący Rady Rodziców - pan Wacław Zięba.

DSCN5873W miesiącu październiku uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach plastycznych w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. Podziwiali POPLENEROWĄ WYSTAWĘ PRAC PEDAGOGÓW WYŻSZYCH UCZELNI ARTYSTYCZNYCH SzymbART 2015”. Artyści w swych pracach wyrażali emocje, myśli . Dzieci poznały wiele pojęć z zakresu malarstwa np. abstrakcja. Wystawa była inspiracją do wykonania abstrakcji na zajęciach plastycznych. Prace okazały się bardzo ciekawe.
Wiesława Ptaszek

DSCN583217 X 2016r. naszą szkołę odwiedził teatrzyk kukiełkowy „Aster” z Grybowa. Zaprezentował piękną baśń „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Uczniowie kl. I-III SP z wielką uwagą śledzili losy Śnieżki i jej pomocników krasnoludków. Po raz kolejny dobro wygrało ze złem!
Ewa Ziemba

 

IMG 0456W dniach 10-12 X 2016r. uczniowie klas III SP wyjechali na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Jastrzębiej. Pani Danuta Kostrzyńska przygotowała dla nich wiele atrakcji:
•wyrabianie ciasta wg. oryginalnego staropolskiego przepisu;
•formowanie i pieczenie rogalików i proziaków;
•wspólny posiłek z ekologicznych produktów (żurek z jajkiem i kiełbasą, naleśniki z dżemem, herbatka z bzu z miętą);

plakat min juz plywam 2016Od 3 października w naszej szkole realizowany jest program nauki pływania "Już pływam". Biorą w nim udział uczniowie klas: pierwszej i drugich szkoły podstawowej ( łącznie 24 osoby). Projekt jest współorganizowany i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

info3Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i wychowawców na Różaniec w intencji Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, który odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 10.10.2016 (poniedziałek) o godzinie 17.30

wsparcie rodziny 20162 października 2016 r., nasza szkoła wzięła udział w Marszu dla Życia i Rodziny, organizowanego po raz trzeci w naszym mieście. Marsz rozpoczął się uroczystą Mszą Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego w Bazylice Mniejszej. Następnie na Gorlickim Rynku miała miejsce prezentacja Świętej Joanny Beretty Molla. Później przeszliśmy ulicami naszego miasta do parafii Świętej Jadwigi Królowej gdzie dokonało się zawierzenie wszystkich Rodzin Matce Bożej Niepokalanej. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie: rodzicom, dzieciom, młodzieży, nauczycielom i wychowawcom w sposób szczególny uczniom klas III Gimnazjum za piękne świadectwo i niesienie transparentu promującego Rodzinę.

IMG 040330 września 2016r. w ramach obchodów VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole w kl.II-III SP odbył się konkurs ,,Ekspert Tabliczki Mnożenia”. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość tabliczki w kl.II SP w zakresie20, w kl.III SP w zakresie 50. Uczniowie którzy podali prawidłowe wyniki w określonym czasie uzyskali tytuł „Ekspert Tabliczki Mnożenia”. Dla nich w nagrodę tabliczka mnożenia została zamieniona na tabliczkę czekolady.

xv rajd gim 201628 września 2016 roku odbył się już XV rajd gimnazjalny pod hasłem przewodnim ,,Odpoczywam zdrowo - chodź ze mną". Rajd gimnazjalny odbywa się co roku i można powiedzieć ,że stał się tradycją naszej szkoły. 

Wędrówka po malowniczych terenach naszej okolicy ma na celu propagować zdrowy tryb życia, który coraz rzadziej prowadzimy, zwiększyć nasze zainteresowania pod względem przyrody ożywionej jak i tej nieożywionej, zapoznać nas z bogatą historią naszego regionu oraz dostarczyć nam wspaniałej rozrywki i spędzenia czasu w miłym towarzystwie.

DSCN5664Jazda na rolkach jest sportem coraz bardziej popularnym zarówno wśród młodszych, jak i starszych. To przyjemne spędzanie czasu i rekreacja, która łączy się z korzyściami zdrowotnymi. Uczniowie klasy 2 a tym chętniej i odważniej sięgnęli po rolki, że w ubiegłym roku szkolnym opanowali sztukę jazdy na łyżwach. Wyjazd na zajęcia na rolkowisko w Nowym Sączu miał na celu wspólna zabawę, opanowanie jazdy slalomem oraz grę w hokej na rolkach.

rajd rowerowy 2016Dnia 26 września 2016 r. uczniowie klasy Va Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorlicach wraz z nauczycielami oraz rodzicami odbyli wycieczkę rowerową do Szymbarku. O godzinie 8.15 wyjechaliśmy spod szkoły. Trasa wycieczki okazała się przyjemna i niewyczerpująca, ponieważ prowadziła ścieżką rowerową z Gorlic do Szymbarku. Po godzinnej jeździe byliśmy już na miejscu - w "Skansenie Wsi Pogórzańskiej" w Szymbarku. Przywitano nas bardzo miło i zaproszono na warsztaty mydlarskie z wykorzystaniem ekologicznych produktów. Na zakończenie wycieczki rodzice zaprosili uczestników wycieczki do wspólnego grilowania.

rajd sp 2016Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 pod czujnym okiem wychowawców i nauczycieli realizują od wielu lat program „Odpoczywam zdrowo - chodź ze mną”, który ma na celu zachęcanie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej. W ramach tego programu 22 września 2016 r. odbył się rajd pieszy do Radocyny. Brali w nim udział  uczniowie klas IV- VI s.p., ich rodzice oraz nauczyciele. Podczas wędrówki, uczestnicy rajdu poznawali ciekawostki przyrodnicze oraz przyrodę ożywioną Beskidu Niskiego, zapoznawali się z historią regionu  i podziwiali piękno jesiennej przyrody. Choć kalendarzowa jesień zaczyna się 23 września na trasie rajdu zaobserwowaliśmy jej pierwsze symptomy: ranek przywitał nas "mglistą pierzyną", w lasach liście brzozy i topoli zabarwiły sie pięknym złotym kolorem, na szlaku leżało dużo kasztanów, widzieliśmy mnóstwo grzybów).

info4Na dzień 2 października 2016 roku tj. niedziela zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców, którym bliskie są wartości ŻYCIA i RODZINY do udziału w Marszu dla Życia i Rodziny organizowanego po raz trzeci w naszym mieście w Gorlicach. Marsz dla Życia i Rodziny to przede wszystkim radosne i kolorowe Święto Rodzin! To dzień radości z naszych rodzin i radości z daru życia!

DSCF795621 września 2016r. klasy I-III SP wyruszyły na pieszy rajd ,,Znam moje miasto Gorlice”. Nie przestraszyła ich mżawka i jesienny chłód. Pierwszaki wędrowały ulicami miasta poznając jego ciekawe zakątki i ich historię. Klasa IIa zwiedziła Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza. Zapoznała się z kulturą Pogórza Gorlickiego, eksponatami dokumentującymi historię Gorlic. Natomiast klasy IIb i IIc udały się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie spotkały się z Burmistrzem Gorlic – Panem Rafałem Kuklą. Z wieży ratuszowej podziwiały piękną panoramę Gorlic.

IMG 0102Spośród wrześniowej Oferty Edukacyjnej BON KULTURY klasy drugie wybrały warsztaty edukacyjno- plastyczne "Renesansowe odloty" w szymbarskim Kasztelu. Celem zajęć było przybliżenie wiedzy o epoce renesansu, przedstawienie postaci Leonarda da Vinci ze szczególnym uwzględnieniem jego wynalazków i projektów. Tematyka latających machin i nietoperzy wzbudziła szczególne zainteresowanie dzieci.

DSCN549315 września, klasy I-III obchodziły "Międzynarodowy Dzień Kropki", który zapoczątkował amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds. W 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Święto, obecnie jest obchodzone już w 108 krajach.

ubezpieczenie tr 2016 minUBEZPIECZENIE NNW UCZNIÓW

MZS NR 6

ROK SZKOLNY 2016/17

 

 

Osoba do kontaktu w przypadku potrzeby zgłoszenia szkody (ze strony ubezpieczyciela):

Pan:                                        Przemysław Bożek

Telefon kontaktowy:         (18) 353-70-14 lub 609-332-001

 

info2Zebranie z rodzicami odbędzie się 15 września 2016 r. (czwartek) o godzinie 17:00

julia chmura 2016W dniach 7-10 lipca odbył się XXII Ogólnopolski Finał Minisiatkówki Kinder + Sport 2016. W tym roku po raz pierwszy gospodarzem największego turnieju w Polsce, Europie a nawetna Świecie była Częstochowa. W zawodach startowało 1600 finalistów, wyłonionych z ponad 41 tysięcy uczestników poprzez eliminacje wojewódzkie w trakcie całego roku. Trzy najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców z każdego województwa w poszczególnych kategoriach wiekowych (dwójek, trójek i czwórek), rywalizowało ze sobą na 36 boiskach w pięciu halach sportowych. 

msza 2016Uroczystą Mszą Świętą w naszej Bazylice, której przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Ruszel rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny. Ksiądz proboszcz Stanisław w homilii odniósł się do roli wychowania młodego pokolenia, mówiąc „że łatwiej jest przekazać wiedzę, zaś trudniej jest nauczyć człowieka”. Każdemu z nas zadał bardzo ważne pytanie: Kogo tak naprawdę dzisiaj słuchamy i czy jeszcze potrafimy słuchać?. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, modląc się o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla naszej szkolnej społeczności. 

info3Zapraszamy na Mszę Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 01.09.2016 (czwartek) o godzinie 8.00

Ks. Andrzej

wykrzyknik2 

  Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2016/2017r.
Klasy I-III SP
 Klasa 4 SP  Klasa 5 SP  Klasa 6 SP  Klasy I-III Gimnazjum

IMG 1229W czerwcu klasy pierwsze i drugie wzięły udział w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tematyką zajęć dla Klas Ib, Ic, IIa, IIb była ,,Książka interaktywna”. Uczniowie przekonali się, że książka może bawić a nawet  "czarować". Dzieci oglądnęły bajkę interaktywną pt ."Dziad i baba". Największą atrakcją była praca na tabletach. Uczniowie tworzyli laurki, układały puzzle, mieszały kolory, wykonały wakacyjny obrazek.

piknik 2016W niedzielne popołudnie 5 czerwca odbył się kolejny, tradycyjny „Piknik Rodzinny na Korczaku”. W tym roku pod hasłem „ Chcę być zdrowy, bezpieczny i trzeźwy”.  Od kilku tygodni trwały intensywne przygotowania,  aby powitać gorliczan masą konkurencji sportowych, atrakcjami rodzinnymi typu kule wodne, pokazy i udział w fitness, występami tanecznymi i wokalnymi  uczniów MZS nr 6. 

Przebojem Pikniku / jak zawsze!!/  były domowe wypieki rodziców, naleśniki, wspaniałe pierogi ruskie i oczywiście super karkówka, kiełbasa oraz kaszanka z grilla w wykonaniu męskiej strony rodziców. 

Stanowiska o charakterze edukacyjnym otworzyła grupa rekonstrukcji czasów średniowiecza,  osoby reprezentujący Powiatową Stację Sanepid w Gorlicach, Samodzielny Publiczny Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Gorlicach. A więc nie tylko rozrywka, ale także możliwość zapoznania się z wieloma problemy społecznymi. Atrakcją Pikniku było oczywiście losowanie nagród za udział w Pikniku. 

IMG 138320 czerwca 2016 klasa IIa pod opieką mgr Małgorzaty Szurek i mgr Ewy Ziemby zwiedzała rezerwat przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasteczko” położony na terenie gminy Ciężkowice. Urodą swą urzekły uczniów skały o różnych kształtach i nazwach np. Czarownica, Grzyb, Borsuk, Orzeł, Piekiełko. Największą atrakcją był wodospad w „Jarze Czarownic”. Uczestnicy wycieczki usłyszeli wiele legend związanych z historią Pogórza Ciężkowickiego oraz miasteczka Ciężkowice.

lekcja w terenie20 czerwca 2016 roku grupa uczniów z klasy 5b pod opieką pani Agnieszki Sztaby wybrała się na lekcję w terenie do gorlickich lodziarni. Uczniowie nauczyli się smaków lodów w języku angielskim, przypomnieli sobie wyrażenia potrzebne do zamawiania w restauracji i przetestowali swoje umiejętności językowe w dwóch lodziarniach. Sprzedawcy zostali poproszeni o sprzedaż lodów pod warunkiem, że uczniowie poprawnie dokonają zamówienia. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniem. Z pewnością wyrażenia z tej lekcji przydadzą się rownież podczas nadchodzących wakacji!

k czyt 2016W konkursie "Maj miesiącem z książką w języku angielskim" organizowanym przez nauczycieli języka angielskiego: panią Agnieszkę Sztabę i panią Paulinę Filar wzięło udział 33 uczniów. Większość uczestników konkursu stanowili uczniowie szkoły podstawowej. Uczniowie przedstawili ciekawe wersje projektów przeczytanych przez siebie książek w języku angielskim oraz spełnili pozostałe wymogi regulaminu opisując wybraną książkę i wypisując podaną ilość słów wraz z tłumaczeniem.

Na wyróżnienie według jury zasłużyli:
Martyna Sieczkowska z kl. 2c ( w kategorii klas 1-3)
Emilia Cisowska z kl. 5b ( w kategorii klas 4-6)
Paulina Barnowska z kl. III B (w kategorii gimnazjum)

projekt biol 201615 i 16 czerwca 2016 roku odbyła się publiczna prezentacja projektu edukacyjnego pt. "Świat pod mikroskopem". Projekt przygotowywali: Adrian Krasoski, Weronika Białoń, Julia Marmużniak i Oliwia Szkraba. Uczniowie przedstawili prezentację, w której zawarte były informacje na temat mikroskopów, historia mikroskopowania, oraz wykonane przez uczniów preparaty. W prezentacji wzięły udział klasy Ia , IIIb i IIIa gimnazjum. Opiekunem projektu była pani Elżbieta Zagórska.

IMG 1030W czerwcu klasa Ib(8.06) i klasa Ic (15.06) uczestniczyły w lekcji historii w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach. Opowieści pani przewodnik i zgromadzone eksponaty bardzo zainteresowały uczniów. Dowiedzieli się o bitwie pod Gorlicami podczas prezentacji makiety z rozmieszczeniem wojsk austrjackich i rosyjskich, broni palnej, siecznej i granatów.

DSCF7939Rodzice to bardzo ważne osoby w życiu dziecka. Słowa mama, tata wypowiadane są codziennie niezliczoną ilość razy. Mama to troska, miłość, poświęcenie. Tato to przyjaciel, opiekun, wsparcie. Uczniowie klas trzecich chcieli podziękować rodzicom za trud wychowania i poświęcenia dla swoich pociech. Zorganizowali więc ,,Dzień Rodziny" - klasa IIIa - 14.06, klasa IIIb - 13.06. Uroczystości przepełnione były piękną recytacją wierszy, prezentowaniem indywidualnych wypowiedzi o swoich rodzicach, śpiewem wesołych utworów.

wegry czerwiec 2015W dniach 10 do 13 czerwca klasa 6a wybrała się na wycieczkę szkolną na Węgry. Podczas podróży zatrzymaliśmy się w Koszycach, gdzie zwiedziliśmy Katedrę, zobaczyliśmy śpiewającą fontannę i zjedliśmy pyszne lody. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po dotarciu do zaprzyjaźnionej szkoły zakwaterowaliśmy się w swoich pokojach. Kolejnego dnia cały dzień spędziliśmy na basenie. Wieczorem pojechaliśmy na zakupy do Tesco. W niedzielę odwiedziliśmy jedno z największych i najładniejszych zoo w Europie. Popołudnie spędziliśmy w Aquaparku. Po obiadokolacji, niektórzy udali się na strefę kibica na mecz Polska – Irlandia, a reszta grupy zwiedziła miasto. Ostatniego dnia rano zjedliśmy pyszne śniadanie i ponownie odwiedziliśmy basen. Około godziny 14:00 wyjechaliśmy z Nyireghazy. O godzinie 19:30 zakończyła się nasza szkolna, bardzo udana wycieczka.

maszyna parowa 201613 czerwca 2016 roku, w pracowni zajęć technicznych odbyła się publiczna prezentacja projektu edukacyjnego pt. "Wpływ maszyny parowej na rozwój przemysłu". Projekt przygotowywało dwóch uczniów klasy IIIa gimnazjum Damian Burkot oraz Kacper Augustyn. Celem projektu było wykonanie drewnianej makiety działającej maszyny parowej wg dostarczonej instrukcji oraz prezentacji multimedialnej ukazującej wpływ wynalezienia silnika parowego na rozwój gospodarczy w takich dziedzinach przemysłu jak: górnictwo, transport kolejowy oraz wodny, wytwarzanie elektryczności itp. W prezentacji udział wzięły klasy IIa i IIb i IIIa i IIIb gimnazjum. Wszyscy uczestnicy prezentacji mogli na własne oczy zobaczyć jak działa i z jakich elementów zbudowana jest maszyna parowa wykonana z drewna przez Damiana i Kacpra. Opiekunem projektu był pan Łukasz Stelmach.

maku 2016Świetnie przeprowadzona akcja zbiórki makulatury w dniu 13 czerwca przez uczniów i wychowawców , a kierowana przez p. P. Tenerowicza przypomniała o konieczności ochrony przyrody przede wszystkim praktycznie. W szkole na każdym piętrze znajdują się pojemniki na odpady szklane, z tworzyw sztucznych i papierowe. I trzeba przyznać, że uczniowie starają się segregować to co już staje się niepotrzebne. Oprócz tego cały czas są zbierane baterie, puszki aluminiowe oraz nakrętki z „petów” w ramach akcji charytatywnej.

Szkoła bardzo dziękuje mieszkańcom osiedla za pomoc w akcji zbiórki makulatury. Następna akcja odbędzie się we wrześniu, ale w każdej chwili można złożyć makulaturę na podwórzu szkolnym.

info2Zapraszamy na Mszę Świętą na zakończenie roku katechetycznego i szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 23.06.2016 (czwartek) o godzinie 9.00

IMG 1069Jeśli słowo "lalka" kojarzy się komuś tylko z niemowlakiem lub Barbie, to na pewno wizyta w muzeum lalek będzie dla niego ciekawą lekcją. Muzeów lalek lub zabawek na południu Polski jest kilka. Celem tej wycieczki było Pilzno. Dzieci z klasy 1 a bawiły się tam świetnie a przy okazji nauczyły całkiem niemało. Każde pomieszczenie muzeum było jak oddzielna baśń, nie tylko czytana lub opowiadana, ale "zaklęta" w postaciach lalek.

wyc Ia Ib 2016W dniach 09.06 - 10.06. 2016 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką swoich wychowawców: pani Krystyny Zawadzkiej, pani Barbary Szczur oraz pani Wiesławy Ptaszek uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej - Kraków oraz Ziemia Śląska. W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy Podziemia Krakowa oraz Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. W drugim dniu udaliśmy się do kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz zwiedziliśmy planetarium w Chorzowie, gdzie uczniowie uczestniczyli w 2 godzinnej lekcji astronomii. Lekcja historii odbyła się w zabytkowej radiostacji w Gliwicach. Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z tematyką wybuchu II wojny światowej - prowokacją gliwicką.
Uczestnikom dopisywała pogoda oraz dobry humor.

info7W roku szkolnym 2016/20167zgłoszenia dzieci do świetlicy szkolnej odbędą się na podstawie „ Regulaminu Rekrutacji do Świetlicy Szkolnej Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej”. Prosimy zainteresowanych Rodziców o zapoznanie się z w/w dokumentem dostępnym na stronie internetowej szkoły www.mzs6gorlice.pl w zakładce Rekrutacja 2016/2017.

Karty zgłoszenia są do pobrania w sekretariacie szkoły lub u wychowawców świetlicy od dnia 18 maja 2016 r. (środa). Termin zapisów od 1 czerwca 2016 r. do 10 czerwca 2016r. (karta zgłoszenia wraz z zaświadczeniami o zatrudnieniu i z załącznikami wymienionymi w Regulaminie rekrutacji muszą zostać dostarczone w w/w terminie).

taniec projekt 2016MYŚLĄC...TANIEC to skumulowany program edukacji tanecznej skierowany do młodzieży gorlickiej w wieku 13-19 lat. W ramach projektu 44 zakwalifikowanych w drodze audycji uczestników będzie brać udział w regularnych zajęciach warsztatowych z zakresu różnych technik tańca oraz wykładach na temat historii tańca.

Nabór do projektu MYŚLĄC...TANIEC odbędzie się dnia 21 czerwca 2016 o godzinie 16:00 w Gorlickim Centrum Kultury w Gorlicach przy ul. Michalusa 4.

W trakcie naboru zostanie przeprowadzone spotkanie organizacyjne w formie rozmowy oraz krótkie lekcje taneczne w grupach kilkunastoosobowych, na podstawie których uczestnicy zostaną przyporządkowani do grup.

Serdecznie zapraszamy!

noc w szkole 2016Dnia 7 czerwca o godzinie 18:00, rozpoczęła się pierwsza w naszej szkole "Noc w Szkole". Wzięły w niej udział uczennice klasy III B: Oliwia Świątek, Julia Marmuźniak, Julia Kuryło oraz Maria Wygrzywalska. Od dawna marzyłyśmy o realizacji tego pomysłu a trzecia klasa gimnazjum była ostatnią szansą na realizację tego marzenia. "Noc w Szkole" była w znacznej części nocą anglojęzyczną z racji obecności opiekuna, pani Agnieszki Sztaby. Podczas tego spotkania mogłyśmy wykazać się wiedzą zdobytą na lekcjach poprzez rozmowę między sobą, zamawianie pizzy w języku angielskim, a także oglądanie filmów anglojęzycznych. Spotkanie miało na celu integrację, sprawdzenie swoich umiejętności językowych oraz stworzenie niezapomnianych wspomnień o naszej szkole. Dziękujemy Panu Dyrektorowi za wyrażenie zgody na realizację naszego pomysłu, Panu Andrzejowi za pomoc w organizacji sprzętu audiowizualnego oraz Pani Agnieszce Sztabie za opiekę podczas tej szalonej nocy.

projekt chemia 20167 czerwca 2016 r.w naszej szkole odbyła się publiczna prezentacja projektu z chemii "Chemia w życiu codziennym". Projekt opracowali uczniowie klas III gimnazjum: Adrian Krasowski, Rodi Kiełtoń - Husein, Kamil Machniewicz, Hubert Jamro, Kacper Brach, Krystian Tarsa, Arkadiusz Brzyski, Patryk Radzik, Weronika Białoń, Weronika Kożuch, Karolina Kosińska, pod kierunkiem pani Krystyny Zawadzkiej. Uczniowie przygotowali prezentacje na wybrane tematy oraz zestawy doświadczeń. Tematyka projektu obejmowała zagadnienia: białka, węglowodany, tłuszcze, smaki, chemia w kuchni, E - papierosy.

konk foto powiat 2016W dniu 7 czerwca 2016 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród wszystkim nagrodzonym uczestnikom VII powiatowego konkursu fotograficznego „Osobliwości Ziemi Gorlickiej”. Do tegorocznej edycji zgłoszono 347 fotografii ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Powiatu Gorlickiego. Konkurs odbywał się w dwóch formułach tematycznych – „Osobliwości ziemi gorlickiej” i „Moje najlepsze fotografie”. W każdej formule w trzech kategoriach wiekowych – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

DSCF7815Klasy trzecie 7 czerwca wyruszyły na wycieczkę zagraniczną. Celem podróży była Słowacja – miasto Bardejów. Pierwszym punktem programu była wizyta w partnerskiej szkole na Vinbargu. Oglądaliśmy szkołę, ,,w szkole poznaliśmy nauczycieli i dzieci" (Nikola), poznaliśmy ich systemu edukacji, ,,podobała mi się sala gimnastyczna, bo była ogromna’’ (Nikola). Następnie pojechaliśmy na starówkę Bardejowa. Zwiedziliśmy kościół św. Idziego i wyszliśmy na wieżę.

festyn 2016 png min2

DSCN48173 czerwca "Iskierki" oraz "Super Stars", gościły na festiwalu tańca w Libuszy. Z wielką pasją i zaangażowaniem przedstawiły układy taneczne do ulubionych utworów muzycznych. Występy bardzo podobały się jurorom i zgromadzonej publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa. To już drugie spotkanie z tańcem w Libuszy w którym wzięliśmy udział. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci i ugoszczeni. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone z pamiątkowymi dyplomami i statuetkami.

info303. 06. 2016 r. w Rzeszowie odbył się Diecezjalny Konkurs Biblijny z Ewangelii św. Łukasza, którego hasło Brzmiało: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny".
W finałowym konkursie uczestniczyło 98 uczniów z klas IV - VI. Z naszej szkoły brali w nim udział: Bartłomiej Janusz, Kamil Kamiński i Szymon Piotrowski z klasy IV b, Emilia Cisowska z klasy Vb i Zuzanna Cisowska z klasy Vla.
Chociaż nasi uczniowie nie zajęli w tym finałowym konkursie najwyższych, zaszczytnych miejsc, to jednak wypadli bardzo dobrze, zdobywając ponad 80% poprawnych odpowiedzi.
Ks. Biskup Edward Białogłowski, który wręczał dyplomy wszystkim finalistom powiedział, że wszyscy są zwycięzcami i każdy powinien odczuwać satysfakcję przede wszystkim dlatego, że poprzez czytanie i studiowanie Ewangelii według św. Łukasza poznał bliżej Osobę Boga Ojca, który w swoim Synu Jezusie okazał nam nieskończone miłosierdzie.
Zuzanna Cisowska otrzymała także dodatkową nagrodę, ponieważ ona z naszych uczniów zdobyła

...

DSCN4637W ramach obchodów Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca 2016 r w naszej szkole zorganizowano Dzień Sportu pod hasłem : „Aktywnie i zdrowo z Szóstką na sportowo”.
Wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach ekologicznych, a później uczestniczyli w konkurencjach sportowych, które odbywały się na boiskach szkolnych.
Klasy 1 – 3 SP rywalizowały w międzyklasowym turnieju sportowym o miano najbardziej usportowionej klasy. Każdy z uczniów miał możliwość startu w poszczególnych konkurencjach.
Klasy starsze miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sportowych w grach zespołowych i indywidualnie.
Na koniec każdy uczeń otrzymał słodką niespodziankę, a każda klasa z nauczania zintegrowanego pamiątkowy dyplom.

DSCN3878W miesiącu maju uczniowie klas młodszych zostały zaproszone do sklepu ,,Majster’’ na lekcję przyrody. Opiekunowie zwierząt, które tam się znajdują wzbogacili wiedzę dzieci na temat życia zwierząt, ich odżywiania, opieki nad nimi. Ciekawie opowiadali o zwyczajach zwierząt. Uczniowie mieli możliwość na żywo pierwszy raz zobaczyć i dotknąć niektóre egzotyczne okazy: gekona, węża, kameleona. Również głaskały świnkę morską, chomika a nawet małe, urocze , żółte kurczątka. Ta lekcja przyrody była niesamowita, dzieci prosiły, aby często odbywały się takie zajęcia.

IMG 0030W ramach projektu "Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych", którego orgaznizatorem jest Fundacja - Uniwersytet Dzieci w Krakowie, klasy młodsze: Ic, IIa, IIc wykonały makiety przedstawiające środowiska przyjazne zwierzętom. Celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów, a także zainspirowanie nauczycieli do przeprowadzenia lekcji w innej formie, z użyciem różnorodnych materiałów.

DSC 0730Stowarzyszenie Skrawek Nieba w Łosiu realizuje projekt z Edukacji Ekologicznej dla dzieci z powiatu gorlickiego przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Do udziału w tym projekcie zostały zaproszone dwie klasy z naszej szkoły: 17 maja - 3b i 30 maja - 6a. Uczniowie pod opieką przewodnika wyruszyli na ścieżkę przyrodniczą. Realizując poszczególne zadania poznawali środowisko naturalne lasu. Dzieci z klasy trzeciej brały udział w warsztatach – piekły prąziaki . Nowym doświadczeniom towarzyszyły niecodzienne emocje. Po tak wyczerpujących zajęciach uczniowie zostali ugoszczeni przepysznym obiadkiem. Pamiątką z tego wydarzenia są zdjęcia (galeria poniżej).

Ewa Chrzanowska, Danuta Zimowska

IMG 058130 maja w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Gorlicach ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” w którym wzięli udział uczniowie z gorlickich szkół podstawowych – 20 uczniów. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów z klas trzecich. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o Gorlicach, znajomość jego zabytków, pomników oraz miejsc godnych uwagi i polecenia.

IMG 0139Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach oraz Schola Parafialna zaprosili nas na prezentację pt. „Jan Paweł II przyjaciel dzieci i młodzieży”, która rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Dziękujemy uczniom klas III Gimnazjum za zaangażowanie i przygotowanie tej prezentacji oraz scholi za piękny śpiew.

DSCN408528 kwietnia w naszej szkole gościł Benny Khermayer, wybitny iluzjonista. Magik ukazał grę ludzkiego sprytu i rozumu ze zmysłami człowieka, którą dzieci i młodzież śledziła z zapartym tchem. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w występach. To co niemożliwe stawało się możliwe: czytanie w myślach, pomnażanie pieniędzy czy wyzwalanie dzieci z więzów w czarodziejski sposób. Świat przedstawiony z innej perspektywy wywołał zaskoczenie i zdumienie.

info4Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach oraz Schola Parafialna zapraszają nas na prezentację pt. „Jan Paweł II przyjaciel dzieci i młodzieży”, która rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 29.05.2016 (niedziela) o godzinie 13.00.

ks. Andrzej Tokarz

kon ekolog 201624 maja 2016 roku w Zespole Szkół nr 1 w Bobowej odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny dotyczący upowszechniania zdrowej żywności. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Oliwia Szkraba [klasa IIIa gimnazjum], której udało się zdobyć drugie miejsce w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

info324 maja 2016 r. w Gorlickim Centrum Kultury odbyła się 2. edycja Wiosennego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjów. Zadaniem uczestników było zaprezentować się w recytacji poezji lub prozy. W konkursie wzięło udział 19 uczestników z powiatu gorlickiego. Naszą szkołę reprezentowała Magda Tatko kl. III a. I była to godna reprezentacja, bo Magda bezdyskusyjnie zajęła 1. miejsce, recytując fragment Zapałki na zakręcie Krystyny Siesickiej.
To nie wszystko! Nie tylko jurorzy docenili mistrzostwo naszej uczennicy. W głosowaniu publiczności właśnie Magdę uznano za najlepszą recytatorkę!
Magda, gratulujemy i powodzenia w następnych konkursach!

francja 2016Od kilku miesięcy grupy taneczna i wokalna przygotowywały repertuar, który zaprezentowały we Francji. Tym razem spośród tańców narodowych wybór padł na mazura, poloneza i oberka. Wśród piosenek ludowych we współczesnej aranżacji zespół zaśpiewał m.in. Lipkę, wiązankę utworów i Czeremchę. Wyjazd, oprócz występu, obfitował w liczne atrakcje, które pokazuje poniższy program pobytu.

13.05.16 – godz. 15.oo, wyjazd z Gorlic, nocny przejazd przez Czechy, Austrię, Włochy do Francji

14.05.16 – przedwieczorny przyjazd na camping Les Prairies de la Mer w Port Grimaud, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg
15.05.16 – spacer po Port Grimaud, targ prowansalski, wypoczynek, plażowanie

IMG 0324Trzecioklasiści udali się 20 maja na wędrówkę ulicami Gorlic. Naszym celem było przypomnienie sobie znanych już miejsc w mieście i poznanie nowych. Pierwszym miejscem gdzie zatrzymaliśmy się był Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, następnie podeszliśmy pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, pod Dwór Karwacjanów, Bazylikę Mniejszą, Pomnik Tereski.

wegrzy 2016 in poland

„Polak – Węgier dwa bratanki…” - jak nie zgodzić się z tym historycznym powiedzeniem? Przecież od przeszło 20 lat „szóstka” na Korczaku prowadzi niegasnącą współpracę i wymianę międzynarodową z bratnią szkołą w Niregyhaza –Nirscholos na Węgrzech. Corocznie odwiedzają nas uczniowie i nauczyciele z Węgier i corocznie z rewizytą wyjeżdżają na Węgry polscy uczniowie i nauczyciele.

IMG 017918 maja, uczestnicy wycieczki: kl. Ib i kl. Ic zwiedzali Miasteczko Galicyjskie - najnowszą część Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Replikę zabudowy przyrynkowej z końca XIX w., z ratuszem, dworem szlacheckim, domami mieszczańskimi, karczmą, remizą strażacką i dwiema kapliczkami: św. Floriana i św. Jana Nepomucena. W muzealnym miasteczku i skansenie rozwija się działalność warsztatowa, edukacyjna i naukowa. Korzystając z oferty, dzieci wzięły udział w warsztatach drukarskich oraz samodzielnie oprawiały książkę, którą mogły podarować najbliższym. Kolejnym etapem wycieczki był zaplanowany seans w Kinie 6D, obejrzeliśmy: ,,Podwodny Świat" i ,,Zwiedzanie Ameryki".

IMG 003518 maja 2016 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Do udziału stanęli utalentowani, młodzi recytatorzy z województwa małopolskiego. Wśród nich znaleźli się również nasi uczniowie: Emilia Cisowska z kl. V b i jej brat Nikodem Cisowski z kl. II b. Zadaniem uczestników było przedstawić fragment prozy oraz jeden utwór poetycki.

SAM 580112 kwietnia w sali Domu Nauczyciela w Gorlicach odbył się XII Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych „Radość Dzieciom”. Organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach. Na scenie zaprezentowało się 21 zespołów z różnorodnym repertuarem. Naszą szkołę reprezentowały zespoły z klas I-III: Super Stars, Iskierki i Perełki, wykonując tańce nowoczesne do znanych utworów muzycznych oraz Polkę Lubelską.

aparatW dniu 12 maja 2016r. zakończył się I Szkolny Konkurs Fotograficzny pt. "Gorlice i okolice" organizowany przez Samorząd Uczniowski Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału. Spośród licznie przekazanych prac komisja wybrała najlepsze z dwóch kategorii wiekowych. Po zweryfikowaniu zgłoszonych prac pod względem formalnym, na podstawie regulaminu konkursowego, poddała artystycznej i merytorycznej wszystkie fotografie.
Spośród autorów nadesłanych zdjęć członkowie Komisji wyłonili zwycięzców i postanowili przyznać nagrody:

W kategorii wiekowej - klasy IV-VI szkoły podstawowej:

1 miejsce zajęła Weronika Liana
2 miejsce ex aequo zajęła Weronika Surmacz
2 miejsce ex aequo zajęła Zuzanna Cisowska
3 miejsce zajął Leon Śliwa
Wyróżnienia przyznano Sebastianowi Kotowiczowi oraz Julii Chmurze.

info2Nauczyciele języka angielskiego pani Agnieszka Sztaba oraz pani Paulina Filar ogłaszają konkurs czytelniczy z języka angielskiego.

Oto regulamin:

Regulamin _konkursu_czytelniczego_2016.pdf

SAM 634711 maja uczniowie pojechali na ciekawą wycieczkę. Najpierw odwiedziliśmy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Było to miejsce pielgrzymki po uroczystościach przyjęcia pierwszej Komunii Świętej. Dzieci uczestniczyły we Mszy św., następnie zwiedziły kościół i pewne części klasztoru. Następnie udaliśmy się do Inwałdu. Tam z zachwytem oglądaliśmy miniatury wspaniałych światowych budowli. Był też czas na rozrywkę: karuzele, spływ na pontonach rwącą rzeką, kino5D oraz pyszne lody.

konk recy 2016Eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego rozstrzygnięte. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano 5 recytatorów.  Naszą szkołę reprezentować będą Nikodem Cisowski z klasy II b i Emilia Cisowska z klasy V b. Uzdolnionemu rodzeństwu  serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finale, który odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim 18 maja.

djo 2016Tradycyjnie w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spotkaliśmy się już po raz szósty na imprezie z okazji Dnia Języków Obcych.
Tegoroczne hasło: Fashion Day/Modetag, (czyli Dzień Mody) wprowadziło w tematykę spotkania.
Uczniowie dowiedzieli się przy okazji, jak uczyć się języków obcych, aby odnieść sukces i że Słowian zalicza się do grupy osób o szczególnych uzdolnieniach w tym kierunku.
W trakcie spotkania połączyliśmy się z ekspertem języka niemieckiego Steffenem Möllerem, uczestniczyliśmy w jego lekcji dotyczącej słownictwa i stwierdziliśmy zgodnie, że niemiecki wcale nie jest taki trudny.

info2Organizatorzy konkursu w dniu 30 kwietnia oglosili wyniki XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Literacko - Plastycznego “JAN PAWEŁ II – PATRON NAJGODNIEJSZY”. Cele konkursu było propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia, prezentowanie dzieciom i młodzieży postaci papieża Jana Pawła II jako najwyższego autorytetu moralnego współczesnego świata, eksponowanie związków Papieża z Małopolską, a szczególnie z Podhalem i Tatrami, kształtowanie i rozwijanie u uczniów uzdolnień plastycznych i literackich i kształtowanie i rozwijanie u uczniów postaw solidarności z rówieśnikami z innych szkół. Zorganizowany konkur przebiegał w 3 formułach tematycznych: konkurs plastyczny, literacji i komputerowy.

ojcow 2016Dnia 28. 04. 2016 r. uczniowie klasy V b wyruszyli na szlak Ojcowskiego Parku Narodowego. Dla 23 uczniów, 2 nauczycieli i 2 rodziców była to podróż w czasie i przestrzeni. Zajęcia nawiązywały do historii neandertalczyków, jednocześnie poruszając tematy bardzo aktualne dla współczesnego człowieka. Zwiedziliśmy ruiny zamku, Jaskinię Ciemną oraz bawiliśmy się w zrekonstruowanej wiosce z pradziejów – tytułowej Archezji. Prowadzący, w czasie zajęć podkreślali ważność podejmowania decyzji w życiu, a także integrowali grupę i rozbudzali zainteresowania oraz prezentowali sposoby na twórcze spędzanie czasu wolnego.
Motywem przewodnim działań było pokazanie dzieciom konieczności kierowania się w życiu wartościami, akceptacja samego siebie i budowanie dobrych relacji z samym sobą i innymi. Zajęcia miały też cel edukacyjny (historia, geografia, biologia, astronomia), który został płynnie wkomponowany w całość.

archipelag 2016W dniach 25 i 26 kwietnia 2016 r. uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wraz z uczniami Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Gorlicach uczestniczyli w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów”. Zajęcia odbywały się na terenie naszej szkoły. Prowadzone były z wykorzystaniem nowoczesnych metod pracy. Uczniowie chętnie brali udział w proponowanych przez trenerów ćwiczeniach. Głównym celem programu było zapobieganie ryzykownym zachowaniom młodzieży. Program służył także uświadomieniu młodym ludziom ich ogromnego pozytywnego potencjału. W ciągu tych dwóch dni uczniowie stawali się poszukiwaczami skarbu jakim jest szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

W ramach realizacji programu odbyło się także szkolenie Rady Pedagogicznej. Na 10 maja zaplanowane jest spotkanie z rodzicami uczniów biorących udział w programie.

DSCN3888Światowy Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia stał się doskonałą okazją do zorganizowania wyprawy do lasu. Dla naszych najmłodszych uczniów wycieczka okazała się połączeniem lekcji przyrody w naturalnym środowisku z doskonałą zabawą. Spotkanie z leśnikami to wspólna wyprawa „Ścieżką przyrodniczo-historyczną” przeplatana opowieściami o naszym terenie, florze i faunie, gospodarce zasobami lasu, zakończona wizyta w szkółce leśnej.

akcja bucik 2016Afrykańskie dzieci często przez całe swoje dzieciństwo nie mają na nogach choćby najzwyklejszych bucików. Wyjątkiem są jedynie plastikowe klapki, które bardziej zamożne rodziny mogą kupić swoim dzieciom. Najmłodsi noszą je także kiedy są dziurawe i powiązane drutem” - opowiada ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

A polskich domach czasami trzyma się w szafach dobre buty, bo używane były przez dzieci tylko przez kilka miesięcy.
Dzieło Misyjne Diecezji Tarnowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Młodzi Misjom zachęciło do dzielenia się niezniszczonymi butami dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum z misyjnymi rówieśnikami w Afryce..

konk biblijny 2016W 22 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole etap rejonowy konkursu biblijnego "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny" (Łk 6,36). W konkursie wzięło udział 19 uczestników z naszego dekanatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4a: Kamil Kamiński, Szymon Piotrowski i Bartłomiej Janusz, z klasy 4b -  Oliwia Gruca, z klasy 5b - Emilia Cisowska i z klasy 6a - Zuzanna Cisowska. Wszyscy okazali się najlepsi i zajęli pięć pierwszych miejsc. Konkurs wymagał znajomości Ewangelii św. Łukasza. Już 3 czerwca na pewno ktoś z nich weźmie udział w konkursie na etapie diecezjalnym w Rzeszowie. Gratulujemy!

egz gimn 2016Jak corocznie w kwietniu uczniowie klas 3 gimnazjum przez kolejne trzy dni zmagali się z pytaniami na egzaminach kompetencji. Pierwszego dnia w poniedziałek odbyły się egzaminy z WOS, historii i języka polskiego. We wtorek – z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. W środę z języka angielskiego. 

Przeważały opinie, że najtrudniejsze pytania i zadania były do rozwiązania z historii, matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Jednak dopiero w czerwcu okaże się tak naprawdę jak „poszły egzaminy”.
Trzymamy kciuki, aby na widok swych wyników egzaminacyjnych trzecioklasiści przez przynajmniej godzinę skakali z radości w górę.

zaw tenerowicz plyw 2016W dniu 14.04.2016 na Krytej Pływalni w Limanowej odbyły się zawody wojewódzkie w pływaniu: Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu Indywidualnym i Drużynowym Dziewcząt i Chłopców. Po raz pierwszy wzięli w nich udział uczniowie klasy sportowej Vb. Sztafeta chłopców 8x50m stylem dowolnym zajęła VII miejsce na 15 drużyn, a sztafeta dziewcząt 8x50m stylem dowolnym - IX miejsce na 18 startujących zespołów .
W pływaniu indywidualnym 50m stylem motylkowym XIII miejsce zajęła Zuzanna Cisowska z klasy VIa.

Poziom zawodów był bardzo wysoki, ponieważ startowały Szkoły Mistrzostwa Sportowego z całej Małopolski.

konk chorwacja 2016W dniu 12 kwietnia 2016 uczniowie klasy IA gimnazjum w składzie:
-Zuzanna Zięba
-Emilia Śliwa
-Aleksandra Lewińska
-Korneliusz Penar
-Mateusz Krężołek
uczestniczyli w finale „Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Chorwacji”. Nasi uczniowie przeszli eliminacje pisemne. W drugiej części (ustnej) wyłoniono tylko jeden zwycięski zespół, którym było Gimnazjum w Maniowej. Niestety to nie my będziemy mogli zwiedzać Chorwację.

info4„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
Święty Jan Paweł II
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom, Uczniom oraz Wszystkim Ludziom dobrej woli za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej „Jałmużna Wielkopostna 2016”. Złożone ofiary zostaną przekazane na pomoc w leczeniu dzieci
i osób starszych.
Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Za pomoc i życzliwość
DZIĘKUJEMY !


Ks. Andrzej

DSCF7753W piątek 8 kwietnia klasy I- III szkoły podstawowej wyruszyły do Krynicy. Tam mieliśmy obejrzeć Moskiewską Rewię na lodzie, która zaprezentowała widowisko dla dzieci pt.: „KRÓLOWA ŚNIEGU”, oparte na motywach baśni H. Ch. Andersena. Dzieci podziwiały piękny spektakl, prezentowany przez aktorów - łyżwiarzy. Przy oryginalnej muzyce, wykonywali trudne układy jazdy figurowej na lodzie. Podobały nam się wspaniałe kostiumy, dekoracje oraz efekty pirotechniczne.

egz sp 2016Na ten dzień czekali wszyscy uczniowie klas szóstych. We wtorek 5 kwietnia o godzinie 9:00 rozpoczął się dwuczęściowy sprawdzian kompetencji szóstoklasistów. W pierwszej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego i matematyki. Po przerwie pracowali nad zadaniami z języka angielskiego. Emocje przed sprawdzianem sięgały zenitu. Nic dziwnego –to pierwszy taki ważny egzamin na ich dotychczasowej drodze edukacyjnej.
Pomimo tego panował optymistyczny nastrój – „przecież jakoś to będzie”.
Po sprawdzianie słychać było oczywiście różne komentarze – częściej przeważały takie, że zadania nie były trudne, ale wymagały skupienia, dokładności i logicznego myślenia.
A teraz trzeba tylko czekać na wyniki…. . Oby jak najlepsze!!

IMG 9365Z wiosną wszystko się zieleni. Pierwszoklasiści ucząc się o roślinach, warunkach kiełkowania i wzrostu oraz opiece nad roślinami, założyli małe „ogródki”. Pierwsze eksperymenty wykonywali siejąc rzeżuchę, potem sadzili kwiatki w klasach. Kiedy zrobiło się wystarczająco ciepło nasi najmłodsi uczniowie zasadzili do skrzynek bratki, którymi upiększyli wejście do szkoły. Bratki pięknie kwitną, teraz należy pamiętać o systematycznym podlewaniu.

info7Zapraszamy uczniów MZS nr 6 do wzięcia udziału w I Szkolnym Konkursie Fotograficznym pt. "Gorlice i okolice". Konkurs jest zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w celu zainteresowania uczniów fotografią oraz walorami rodzinnej ziemi. Zdjęcia powinny ukazywać elementy zabudowy powiatu gorlickiego (budynki, obiekty przemysłowe i in.) walory przyrodnicze, turystyczne i krajoznawcze oraz mieszkańców miejscowości, rodziny, osoby bliskie. Prosimy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Regulamin w wersji elektronicznej do pobrania (*.pdf)

IMG 7643Uczniowie MZS nr 6 uczęszczający na zajęcia pracowni plastycznej MDK w Gorlicach zaprezentowali 39 prac plastycznych wykonanych w technikach: rysunkowych, malarskich i graficznych. Wystawa jest podsumowaniem działalności pracowni w I półroczu roku szkolnego 2015/2016. 

IMG 9417W marcu uczniowie klas drugich odwiedzili Kopalnię Soli w Bochni. Pod opieką przewodników wędrowali korytarzami zabytkowej kopalni. Mogli zobaczyć, dotknąć ściany solne, wyrobiska, komory solne, sprzęty używane dawniej w kopalni. Ciekawe opowieści związane z historią kopalni wzbogacone były efektami multimedialnymi. Dodatkową atrakcją był przejazd podziemną kolejką, przepłynięcie łódką, zabawa na placu zabaw i boisku sportowym, smaczny obiad w podziemnej restauracji.

DSCN3692Dnia 23 marca 2016r reprezentacja Szkoły Podstawowej składająca się z trzech drużyn: po 4 dziewczynki i po 4 chłopców z każdego rocznika klas I-III, brała udział w Turnieju Gier i Zabaw ‘’Mały Mistrz-Gorlice 2016” rozgrywanym na hali OSIR-u.
Uczniowie naszej szkoły w pasjonującym , sportowym, międzyszkolnym współzawodnictwie zajęli I miejsce! Do zwycięstwa naszych reprezentantów niósł kulturalny doping pozostałych kolegów i koleżanek z klas młodszych.

DSCN3630W marcu klasy młodsze brały udział w spotkaniach sztuką w galerii - Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W dolnej sali wystawowej prezentowana była wystawa grafiki i mezzotinty Jarosława Jędrzejowskiego, który uprawia grafikę warsztatową, rysunek oraz projektowanie graficzne. Uczniowie zapoznali się ze sposobem wykonania mezzotinty. Wystawa „Nastroje” to prace trzech artystów: Stanisława Słoniny, Jana Funka i Stanisława Trybały.

DSCN3669W dniu 21 marca 2016 roku w Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” odbyła się impreza plenerowa zatytułowana „Pożegnanie Zimy” oraz rozstrzygnięcie konkursu na „Małopolską Marzannę”, który swoim patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa.
Uczestników konkursu, uczniów, pedagogów, opiekunów oraz rodziców przywitał kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej pan Leszek Brzozowski,

k foto obiekty sakrealne 201617 marca 2016r. w Zespole Szkół  Nr 1 w Gorlicach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego zorganizowanego z okazji Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski. Tematyką konkursu były obiekty sakralne i ich wnętrza. Prace fotograficzne złożyło 9 uczniów (po 3 zdjęcia) naszej szkoły. W konkursie fotograficznym komisja  wyłoniła 3 zwycięskie miejsca i wyróżniła pozostałe prace. Zdobywczynia pierwszego miejsca została Julia Kuryło uczennica klasy IIIB gimnazjum. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi. Gratulujemy!

info317 marca 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach odbyła się uroczystość związana z rocznicą chrztu Polski. Zaproszeni goście z KUL-u i IPN wygłosili prelekcje, a następnie drużyny szkół wzięły udział w konkursie. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Zięba, Karolina Falisz, Korneliusz Penar, zajęła III miejsce.

IMG 9199W dniu 15 marca br. w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie Konkursu Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną wraz z wręczeniem dyplomów i nagród jego laureatom. Prace na konkurs złożyło 182 uczniów z 24 placówek oświatowych. Z naszej szkoły pisanki wykonało 38 uczniów. Do konkursu zgodnie z regulaminem zakwalifikowano 10 prac. Były to pisanki wykonane metodą tradycyjną malowane woskiem lub wydrapywane.
W kategorii Szkół Podstawowych klas I – III trzecie miejsce zajęły:
Kamila Przybyłowicz z klasy IIIa oraz Nadia Sopala z klasy IIc. Wyróżnienie otrzymała Natalia Szczocarz z klasy IIa.
Komisja Konkursowa doceniła własnoręczność wykonania pisanek, walory estetyczne oraz zachowanie elementów twórczości ludowej.

IMG 9258W dniu 14 marca 2016 r uczniowie klas II a i II c szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Szymbarku. Tam zwiedzali kasztel –dwór obronny, dawną siedzibę Gładyszów oraz Skansen Wsi Pogórzańskiej. Uczestniczyli także w zajęciach edukacyjnych ’’Palmy wielkanocne. Warsztaty rękodzieła’’. Uczniowie poznali tajniki robienia bibułkowych kwiatów, które razem z kolorowymi wstążkami zdobiły gałązki wierzby i bukszpanu. Własnoręcznie wykonane palmy będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.

sceniczna droga 2016Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, w piątek 11.03.2016, odegrali Sceniczną Drogę Krzyżową, pt. „Jak to z Panem Jezusem było”, która miała miejsce w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W sposób szczególny dziękujemy młodym aktorom za zaangażowanie i poświęcony czas. Dziękujemy również Siostrze Ewangelinie, za przygotowanie naszych uczniów.

Ks. Andrzej

 

baner szkoły

 umiemlogo

Miejski Zespół Szkół Nr 6 w Gorlicach przystępuje do reaplizacji programu pn. „Gorlickie Pływanie” w ramach zatwierdzonego przez Ministra Sportu i Turystyki programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Na realizację programu Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w wysokości 15.000 złotych z Ministerstwa Sportu i Turystyki. 

W naszej szkole programem objętych będzie 30 dzieci z klas I szkoły podstawowej, które nie posiadają umiejętności pływania, a realizacja będzie przebiegała w okresie od marca do lipca br. w obiekcie Krytej Pływalni „Fala” w Gorlicach.

Sławomir Kowalski

________________________________________________________________

info2Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Sceniczną Drogę Krzyżową, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 11.03.2016 (piątek) o godzinie 17.15.

rekolekcje 2016Nasza wspólnota szkolna przeżywała rekolekcje, które trwały od 29 lutego do 02 marca 2016 roku. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Rafał Głowacki z parafii Trzcinica. Dziękujemy Mu że przybliżył nas do Pana Boga i wskazał jedną drogę, którą jest niebo. Słowa wdzięczności za pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji szkolnych kierujemy do naszej Dyrekcji. Dziękujemy za opiekę, dobry przykład i poświęcony czas wszystkim nauczycielom i wychowawcom oraz rodzicom. Dziękujemy wam kochane dzieci i droga młodzieży za udział w spotkaniach. Wszystkim życzymy aby te rekolekcje wydały obfity owoc w życiu osobistym i szkolnym.

IMG 8722Odpowiedź na pytanie „Czy pies musi gryźć?” oraz inne pytania o „psiej” tematyce uzyskali uczniowie podczas projektu realizowanego przez Fundację Beskidzka Zima. Projekt obejmował zajęcia w klasach pierwszych i drugich. Spotkania odbywały się z udziałem przeszkolonego psa terapeutycznego.

lodowisko iaPrzygotowania na lekcjach wf, zabawy i gry " na niby", zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa. I oczekiwanie na zimę. Przed świętami się nie udało, ale od stycznia najmłodsi uczniowie wyruszyli na lodowisko. Najpierw krótka rozgrzewka i wreszcie na lód! Udało się! Ależ to satysfakcja kiedy, stwierdzamy że jazda na łyżwach wcale nie jest taką trudna. Przyjemnie jechać za rękę lub ścigać się z kolegami i dorosłymi. Zimą można bardzo przyjemnie spędzać czas.

IMG 1039Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Wystawę pt. „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec Wasz jest miłosierny”, która będzie miała miejsce w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniach od 21 do 29 lutego 2016.

Ks. Andrzej

 

walentynki 201612 lutego 2016 roku z okazji zbliżających się Walentynek uczniowie klasy 6a oraz 5b postanowili umilić nam przerwy śpiewając piosenki o miłości, które zadedykowali wszystkim zakochanym.

Brawo dla Oliwii Chmury z 5b, Marceliny Hojdak i Estety Klajn z 6a oraz wspierającej ich grupy tanecznej za uczniowską inicjatywę!

DSCN340312 lutego uczniowie klasy 2b gościli swoje ukochane Babcie i ukochanych Dziadków. Z okazji minionego święta dzieci przygotowały krótką inscenizację, wiersze, piosenki, taniec, samodzielnie wykonane prezenty. W ten sposób chciały podziękować swoim Babciom i Dziadziom za ich miłość, trud, cierpliwość, zrozumienie. Poczęstunek dla gości przygotowali rodzice. Dziękujemy gościom za liczne przybycie, a rodzicom za pomoc.
Agata Zębala

WIELKI POST 2016

REKOLEKCJE

SZKOLNE

dla Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach

 

29 LUTY – PONIEDZIAŁEKkrzyz rekolekcje 2016

10:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III SP

11:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas IV-VI SP

12:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III Gimnazjum 

1 MARCA – WTOREK

10:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III SP

11:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas IV-VI SP

12:00 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-III Gimnazjum

2 MARCA – ŚRODA

8:30Nabożeństwo pokutne i spowiedź dla klas III-VI oraz Gimnazjum

9:15 – Msza Święta na zakończenie rekolekcji dla klas I-VI oraz Gimnazjum

„Wszystko Tobie oddać pragnę

od najmłodszych moich lat”

skarbonka milosierdzia 2016Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki, która pomoże w leczeniu dzieci i osób starszych. Dobrowolne ofiary można składać do skarbonek, które znajdują się w klasach, sklepiku oraz na stołówce. Akcja charytatywna potrwa przez cały Wielki Post.

jezdze z glowa 2016Z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Gorlicach do gorlickich szkół podstawowych zawitał projekt, dzięki któremu przeszło 50 uczniów klas III i IV mogło spróbować „białego szaleństwa” pod okiem doświadczonych instruktorów narciarstwa zjazdowego na doskonale przygotowanym przez OSiR stoku narciarskim w Małastowie. 

W aurze pięknej zimy i w czasie ferii zimowych instruktor narciarstwa p. Jerzy Bugno nauczył 11 uczniów naszej szkoły nie tylko podstaw narciarstwa zjazdowego, ale także spowodował, że jeszcze długo będą z radością wspominać te zimowe godziny na stoku narciarskim.
A oto lista naszym młodych narciarzy:
Ola Grad, Marcelina Jarek, Maksymilian Deć, Mateusz Świder, Julia Czajka, Filip Urbanik, Igor Łukaszyk, Oliwia Piotrowska, Amelia Dobosz, Weronika Siwiak i Krystian Gierut.
Miejmy nadzieję, że ten niezwykle trafiony pomysł będzie kontynuowany także w następnym roku i kolejne zastępy uczniów zdobędą umiejętności pozwalające korzystać aktywnie z uroków zimy i pięknych gór, które

...

nalesniki 20164 lutego 2016 roku w naszej szkole został przeprowadzony wyścig z naleśnikiem. Jest to jedna z tradycji w Wielkiej Brytanii, podczas której uczestnicy wyścigu biegną przez miasto wyznaczoną trasą podrzucając naleśniki. Wyścig odbywa się w Shrove Tuesday, czyli wtorek poprzedzający Środę Popielcową i potocznie zwany jest Dniem Naleśnika (Pancake Day).

Nasz wyścig odbył się w polski Tłusty Czwartek na korytarzu szkolnym, gdzie w dwóch miejscach ustawione zostały przeszkody, oraz w dwóch miejscach uczestnicy mieli podrzucić naleśnik.

Reprezentantami klas 4-6 byli: Filip Liszka (4a), Krystian Gierut (4b), Fabian Sopala (5a), Oskar Górowski (5b) oraz Piotr Mucha (6a). Zwycięzcą został Piotr Mucha.

dysk integracyjna 20164 lutego 2016 w naszej szkole odbyła się karnawałowa dyskoteka integracyjna, organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta dla gorlickich gimnazjalistów. W dyskotece wzięły udział 25 osobowe delegacje z MZS nr1, MZS nr3, MZS nr4, MZS nr5 oraz młodzież naszej szkoły. Poczęstunek dla wszystkich uczestników sponsorował Miejski Zespół Szkól Nr 6 oraz Urząd Miasta Gorlice. W tym roku dyskotekę połączono z akcją charytatywną na rzecz chorego, niepełnosprawnego chłopca Maksymiliana Szymańskiego. Od 1 lutego do 4 lutego 2016 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta zorganizowali zbiórkę pieniędzy w swoich szkołach. Zebraną kwotę pieniędzy przekazano mamie Maksia podczas dyskoteki. W MZS nr6 akcję prowadziły uczennice z kl. I A gimnazjum: Maja Trzaskoś, Izabela Bubniak, Natalia Jamro, Emilia Tomasik pod opieką pani Krystyny Zawadzkiej. Nasza szkoła zebrała kwotę 1080 zł.  

IMG 8544 (Small)4 lutego 2016r. uczniowie klas I-III SP wybrali się do Muzeum Dworu Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach na koncert edukacyjny. Tam w ramach XXIII Mistrzowskiego Konkursu Muzycznego wysłuchali utworów słynnych kompozytorów zaprezentowanych przez uczestników kursu muzycznego. Uczniowie zapoznali się też z rodzajami instrumentów muzycznych oraz kompozytorami prezentowanych utworów. To była ciekawa lekcja muzyki!

DSCN32953 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla dzieci z klas I-III. Tradycyjnie zabawę rozpoczęliśmy polonezem. W korowodzie można było rozpoznać różne postacie z bajek, baśni i współczesnych filmów. Dzieci miały również okazję potańczyć do muzyki dyskotekowej, brały udział w kilku konkursach. W salach lekcyjnych czekał na nie poczęstunek przygotowany przez rodziców. Radośnie pożegnaliśmy kończący się już karnawał.
Agata Zębala

wegry spotk 2016W dniach 22-24.01.2016 r. delegacja naszej szkoły w osobach: Sławomir Kowalski - dyrektor, Małgorzata Buźniak – wicedyrektor, Anna Słopnicka –Dudek, Małgorzata Świerz, Danuta Gumulak - uczestniczyła w spotkaniu z dyrekcją Arany Janos Gimnazjum es Altalanos Iskola w Nirscholos / Nyiregyhaza na Węgrzech. Od prawie 20 lat nasze szkoły organizują wymiany zagraniczne młodzieży. W spotkaniu z panią dyrektor Vaczi Józsefne Agnes oraz panią kierownik internatu Verebelyine Toth Mariann zostały omówione plany przyjazdu dzieci węgierskich na przełomie maja/czerwca do Gorlic oraz wyjazd uczniów z „szóstki” do Nirscholos w czerwcu. Dodatkowym tematem rozmów były problemy jakie występują w polskich i węgierskich szkołach.
Delegacja z Gorlic została przyjęta przez partnerów z Węgier niezwykle gościnnie.

wosp szostka 2016W strugach deszczu wolontariusze WOŚP zbierali dary serca na sprzęt medyczny do polskich szpitali. Wśród nich nie mogło zabraknąć uczniów z MZS nr 6 w Gorlicach. Uzbierali różne kwoty , ale przecież nie to jest najważniejsze. Pomaganie innym pozwala nam lepiej czuć się ze sobą, poczuć się wartościowszym człowiekiem, pozbyć się uprzedzeń i kompleksów. Pozwala zobaczyć szacunek i dobre fluidy w oczach darczyńców. 

W tym roku został pobity kolejny rekord zbiórki – gorlicki sztab wyliczył, że przekroczono próg 70 tysięcy złotych. To naprawdę dużo, biorąc pod uwagę trudną sytuację ekonomiczną Gorlic i okolic. Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i była świetnie zorganizowana.

teatrzyk 1 3 2016W ostatnim tygodniu przed feriami sale lekcyjne klas drugich zamieniły się w mini- teatr. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Proszę państwa, oto Rok”, na które zaprosili swoich kolegów z klas I-III, rodziców i przedszkolaków. Krótka inscenizacja wzbogacona była wierszami, piosenkami i życzeniami noworocznymi. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

zaw szachowe 2016W dniu 12 stycznia w Gorlicach odbyły się "Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w Szachach". Naszą szkołę reprezentowali: Olaf Witusik, Martyna Gugulska, Kacper Tokarski i Zuzanna Cisowska.
Pierwsze miejsce i mistrzostwo powiatu szkół podstawowych zdobyła Zuzanna Cisowska, kwalifikując się tym samym do udziału w zawodach wojewódzkich. Gratulujemy!

trybus 2016Oskar – jeszcze rok temu uczeń klasy trzeciej gimnazjum, a obecnie uczeń LO w Krakowie postanowił wesprzeć naszą szkołę w zbiórce funduszy na WOŚP. Jest nie tylko świetnym brydżystą / Mistrz Europy z Trmsoo w Norwegii i Wicemistrz Świata z Opatii w Chorwacji/ , ale także doskonale zapowiadającym się iluzjonistą. Jego oryginalne hobby spowodowało, że postanowił wystąpić z puszką WOŚP przed najmłodszymi uczniami z „szóstki”. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i ogromnymi emocjami obserwowali jego niesamowite sztuczki. Nie żałowali potem datków na rzecz tej bardzo potrzebnej akcji charytatywnej. Oskar i jego najmłodsi koledzy zebrali ogółem 230 zł. A co się działo podczas występów? Zapraszamy do galerii!!

piecuch 2016v2W dniu 11 stycznia 2006 roku zmarł główny twórca „Szóstki” na Korczaku – Pan mgr Jan Piecuch – pierwszy dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach.
W związku z 10-rocznicą tego smutnego wydarzenia odbyła się 10 stycznia w Bazylice Mniejszej PWNMP w Jego intencji uroczysta Masza Święta z udziałem nauczycieli, pracowników administracji i obsługi i uczniów naszej szkoły. Po Mszy uczniowie pod kierunkiem s. Anny Lorek, ks. Andrzeja , p. D. Przyrowskiej i p. A. Jamera zaprezentowali gorliczanom „Jasełka”, także w intencji Ś.P. J. Piecucha. Dzień później delegacja szkoły złożyła na grobowcu Ś.P.. J. Piecucha wiązankę kwiatów w imieniu społeczności MZS nr 6.

info314 stycznia 2016r. o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami [klasy I-III szkoła podstawowa, IV-VI szkoła podstawowa, I-III gimnazjum]. 

orszak 3 kroli 2015W Uroczystość Objawienia Pańskiego w Gorlicach został zorganizowany po raz trzeci Orszak Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w naszej Bazylice Mniejszej. Orszak wyruszył bezpośrednio po Mszy Świętej z Rynku w Gorlicach. Wzorując się na przekazie biblijnym, na jego czele podążali konno: gwiazda betlejemska, Święta Rodzina, a tuż za Nią wraz ze swoimi "królewskimi orszakami" podążali Trzej Królowie. Kilkunastoosobowe królewskie orszaki zostały uformowane przez młodzież i dzieci z gorlickich szkół. Naszą szkołę reprezentowała duża liczba uczniów zarówno z klas podstawowych i gimnazjalnych. Nasi młodzi artyści odegrali trzy sceny: przedstawiające walkę dobra ze złem. Zaś nasi wokaliści ubogacili nas pięknymi tradycyjnymi kolędami najpierw podczas Mszy Świętej a później na Gorlickim Rynku. Dziękujemy naszym dzieciom za zaangażowanie i poświęcony czas.

koleda misyjna 2015Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, odwiedzili z Kolędą Misyjną mieszkańców Gorlic. Z całego serca dziękujemy za miłe przyjęcie i złożone ofiary, które zostaną przekazane Dzieciom z Madagaskaru. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie w to piękne dzieło pomocy misjom.

Ks. Andrzej

info3Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji śp. Jana Piecucha w 10 rocznicę śmierci, pierwszego Dyrektora Miejskiego Zespołu nr 6 w Gorlicach, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 10.01.2016 (niedziela) o godzinie 13.00

Ks. Andrzej

info2Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Jasełka Bożonarodzeniowe, które rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 10.01.2016 (niedziela) o godzinie 13.00

wigilia 2015Pracownicy MZS nr 6 w Gorlicach we wtorek 22.12.2015 zasiedli do wspólnej wigilii, którą poprzedziły jasełka przygotowane przez naszych uczniów pod opieką nauczycieli. Dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracyjnych oraz zaproszonych gości było to bardzo ważne i uroczyste spotkanie. Wigilia to czas, kiedy mogliśmy się wspólnie pomodlić, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i pośpiewać kolędy. Spotkanie wigilijne uczy każdego z nas większej wrażliwości na Pana Boga i drugiego człowieka a opłatek uczy nas jeszcze większej dyspozycyjności, zdolności do poświęceń by służyć drugiemu człowiekowi.

ks. Andrzej

wigilia ia 2015Świąteczny nastrój zagościł w klasach na kilka dni przed Bożym Narodzeniem. Piekna choinka, biały obrus, sianko i świąteczne stroiki towarzyszyły klasowym wigiliom. Tradycyjne potrawy, prezenty i kolędowanie.... rozpoczęły magiczny czas, na ktory każdy czeka.

jaselka szkolne 2015Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O miłe doznania wzrokowe i słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa oraz małego Jezusa. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i wokalistów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i wokalnych. Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora Sławomira Kowalskiego.

jaselka rynek 2015Tyle lat trzeba było czekać, aż tradycja galicyjskich Świąt Bożego Narodzenia na wzór krakowski i lwowski zawita do naszego pięknego miasta. Z inicjatywy władz Gorlic nasz Rynek zamienił się w dziesiątki namiotowych kramików, gdzie można kupić wszystko co najlepsze i regionalne na stół czy na choinkę świąteczną. Nastrój świąteczny tworzyły także kolędy i występy okolicznościowe na wzniesionej wcześniej scenie. Scena, na którą w piątek zawitały choinki - pięknie przystrojone przez najmłodszych uczniów gorlickich szkół.
W niedzielę o godzinie 14:00 na scenie wystąpiła nasza grupa aktorsko –wokalna z gimnazjum. Poziom występów i pomysł na „Jasełka”, który łączył współczesność z tradycją i historią spowodował, że przyciągnął dziesiątki gorliczan, a w trakcie występu publiczności ciągle przybywało. Na szczególny szacunek zasługuje własna inicjatywa dziewcząt z klasy III b gimnazjum, które zdecydowały , że pozytywnie odpowiedzą na prośbę władz miasta o zorganizowanie przez naszą szkołę tego świątecznego

...

konk plastyczny 2015 119 grudnia w Warszawie, laureatka konkursu plastycznego ,,Pocztówka do Świętego Mikołaja"- Zuzanna Zima, uczennica kl. Ia odebrała dyplom i nagrodę za wyróżnioną pracę na 2500 prac konkursowych z całej Polski. Konkurs organizowało Wawerskie Centrum Kultury, którego celem było uwrażliwianie na piękno płynące z polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

zawody plyw 201517 i 18 grudnia na krytej pływalni w Gorlicach odbyły się miejskie i powiatowe zawody szkół podstawowych i gimnazjów w pływaniu dziewcząt i chłopców.
We czwartek, kiedy rywalizowały szkoły podstawowe, uczniowie z naszej szkoły stanowili najliczniejszą ekipę wśród startujących. W pływaniu indywidualnym zdobyliśmy łącznie 17 medali, a sztafety 8x50 m stylem dowolnym, zarówno drużyny dziewcząt jak i chłopców wygrały w pięknym stylu deklasując rywali. Dzięki temu oba zespoły zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich.
Kolejny dzień to zawody gimnazjów. Również tutaj nasi zawodnicy stawali na podium w poszczególnych stylach, a sztafeta 8x50m chłopców pokonała rywali i zdobyła kwalifikację do zawodów wojewódzkich.

przygotowania wigilia 2015Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas opleciony zwyczajami, tradycjami i wierzeniami. Kultywując tradycje bożonarodzeniowe pierwszoklasiści z radością angażowali się w liczne przygotowania. 14 grudnia, uczniowie kl.Ic wraz z rodzicami wzięli udział w warsztatach ozdób choinkowych, prowadzonych przez panie ze ,,Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku''. Celem spotkania było zapoznanie z dawnymi, tradycyjnie wykonywanymi ozdobami z papieru, bibuły i opłatka. Czas upłynął w miłej atmosferze, na tworzeniu bombek, aniołów, zwierzątek oraz opowieściach o tym jak nasi przodkowie przygotowywali się do świąt. Powstały piękne ozdoby, którymi udekorowaliśmy choinkę klasową i szkolną. 

wernisaz beskid 20158 grudnia 2015 r. w Domu Polsko-Słowackim odbył się uroczysty wernisaż otwierajacy wystawę V Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego "Mój Beskid Niski" połączony z przyznaniem nagród laureatom w poszczególnych kategoriach wiekowych i tematycznych. W konkursie wzięło udział trzynastu uczniów naszej szkoły.

zaw plyw 2015 2W niedzielę 6 grudnia w Jaśle odbyły się kolejne zawody z cyklu Amatorskich Mistrzostw Polski w Pływaniu Family Cup: Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego. W rywalizacji na dystansie 25m stylem dowolnym, Diana Kołodziejczyk z klasy Vb zajęła wysokie III miejsce (w tej kategorii wiekowej startowały 34 osoby).

W bardzo widowiskowym wyścigu w kategorii "open" (bez podziału na kategorie wiekowe) na 100m stylem zmiennym, Zuzanna Cisowska z klasy VI zajęła miejsce IV .

mikolaj 2015 I III4 grudnia św.Mikołaj zaprosił uczniów klas I-III do kina ,,Wiarus''. Dzieci obejrzały ciekawe magiczne sztuczki. Oglądnęły film pt.,,W głowie się nie mieści'', w którym poznały 5 emocji: Radość, Strach, Gniew, Odrazę i Smutek. Dowiedziały się o wpływie emocji na nasze życie i jak ważne jest mówienie innym, jakie emocje przeżywamy. Po filmie w sali kinowej pojawił się św. Mikołaj i obdarował naszych uczniów słodkimi upominkami. Spotkanie sprawiło dzieciom dużo radości. Dziękujemy św. Mikołaju!

konk sw kingi 2015Jak co roku uczniowie gorlickiej „szóstki” chętnie przystąpili do konkursu poezji religijnej. W szkolnym etapie wzięło udział dziewiętnaście dzieci z klas I-III i dwudziestu jeden uczniów klas IV-VI. Spośród nich wyłoniono sześcioro reprezentantów naszej szkoły, którzy 4 grudnia 2015 roku wzięli udział w rejonowych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” w Młodzieżowym Dom Kultury w Gorlicach. Było to troje uczniów z klas I-III: Oliwier Młynarczyk z klasy 1c, Nikodem Cisowski z klasy 2b i Martyna Gugulska z klasy 3b oraz troje uczniów z klas IV-VI: Szymon Piotrowski z klasy 4a, Amelia Skuza z klasy 5a oraz Emilia Cisowska z klasy 5b.

wykrzyknik2Informujemy, że uległ zmianie termin dyżuru psychologa w miesiącu grudniu. Dyżur ten odbędzie się w poniedziałek 7 grudnia, w godzinach od 12.00 do 13.30, w pokoju 201, a nie jak wcześniej planowano 14 grudnia. Terminy dyżurów w pozostałych miesiącach nie ulegają zmianie.

poezja 2015Uczniowie naszej szkoły: Mateusz Wójcik 1b, Iga Nowak 1c, Oliwier Młynarczyk 1c, Roksana Siuta 2a, Nikodem Cisowski 2b, Martyna Sieczkowska 2c, Kamila Przybyłowicz 3a, Aleksandra Świerz 3b, Szymon Piotrowski 4a, Marcelina Jarek 4b, Mateusz Świder 4b, Amelia Skuza 5a, Emilia Cisowska 5b, Dymitr Majczak 6a, zaprosili nas 01.12.2015 na Wieczór Polskiej Poezji Religijnej: Pierścień Świętej Kingi, który rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie swoją obecnością. W sposób szczególny dziękujemy młodym artystom oraz Paniom Polonistkom z klas 1-3 oraz 4-6 za przygotowanie naszych dzieci.

KONK RECYTAT 2015Wczoraj, czyli 26 XI 2015 r. w Gorlickim Centrum Kultury odbył się już XXXIV Jesienny Konkurs Recytatorski Jednego Wiersza dla gimnazjalistów. Nasze Gimnazjum reprezentowała uczennica kl. IIIa Magdalena Tatko, która recytowała wiersz Wisławy Szymborskiej Nic darowane. W konkursie wzięło udział aż 40 uczestników, a Magda zajęła wysokie, bo trzecie miejsce.

Gratulujemy!

pasowanie czytelnik 2015„Książka nas uczy, książka cieszy czasem zadziwi nas niemało, albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart czytało” (Hanna Łochocka „Książka czeka”).  Przytoczony cytat stał się myślą przewodnią pasowania na czytelnika uczniów klas 1 w MZS 6. Mimo iż, zgodnie z aktualnymi wytycznymi MEN dzieci w pierwszej klasie dopiero uczą się podstaw pisania i czytania, to wielu naszych najmłodszych uczniów już posiadło tę umiejętność.

Chcąc wspomóc naukę czytania postanowiłam zorganizować uroczystość pasowania tuż przed świętami, aby przerwa zimowa stała się czasem spędzonym z książką.

andrzejki 201525 listopada zgodnie z polska tradycją obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Jest to ostatni czas zabaw przed zbliżającym się adwentem. W wieczorze wróżb i magii zorganizowanym przez Samorząd Szkolny brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klas IV SP zadbali o magiczną i nastrojową dekorację sali,  Samorząd Uczniowski zorganizował muzykę i  andrzejkowe wróżby.  Pomysłów było całe mnóstwo, jednak największym powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych cieszyło się lanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza i odczytywanie jego kształtu. Popularnością cieszyły się także magiczne kubeczki, serce przebijane szpilką, gdzie można było  wywróżyć sobie imię przyszłego męża lub żony, a także wróżby z ręki i kart. Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać :)

konk recytat 201524 listopada 2015 roku w Gorlickim Centrum Kultury w Gorlicach odbył się XXXIV Jesienny Konkurs Recytatorski Jednego wiersza w którym uczestniczyło 53 dzieci ze szkół podstawowych (klasy 1-3). Naszą szkołę w tej konkurencji wiekowej reprezentowali Mateusz Wójcik – kl. I b, Przemysław Górski – kl. III b, Martyna Gugulska – kl. III b. Komisja przyznała wyróżnienie dla Mateusza Wójcika za wiersz ,,Kwoka” Jana Brzechwy.
25 listopada 2015 roku odbył się konkurs klas IV-VI. Wzięło w nim udział 64 dzieci ze szkół podstawowych. Z naszej szkoły II miejsce zajęła Emilia Cisowska za wiersz ,, Obietnica taty” Małgorzaty Nawrockiej. Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Cisowska za wiersz ,,Nienawiść” Wisławy Szymborskiej oraz Nikola Hajduk za wiersz ,, Ptasie radio” Juliana Tuwima.

info2Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Wieczór Polskiej Poezji Religijnej: „Pierścień Świętej Kingi”, który rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 01.12.2015 (wtorek) o godzinie 18.00.

konk fot pow 201424 listopada 2015r. w Domu Polsko-Słowackim odbyło się posiedzenie Komisji V Polsko-Słowackiego Konkursu Fotograficznego „Mój Beskid Niski”. Komisja w składzie: Zbigniew Podsiadło – artysta fotografik - przewodniczący Jury, Kamil Bańkowski – artysta fotografik, Jerzy Knot – zastępca Kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gorlicach, Marcel Tribus - Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki, Domu Polsko-Słowackiego w Bardejovie, Krzysztof Szadkowski – Kierownik Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach dokonała wyboru najlepszych prac.

plywanie 2015W dniu 22.11.2015 w Krośnie odbyły się ,,Mistrzostwa Krosna w Pływaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości''. Pływacy z naszej szkoły odnieśli kolejny duży sukces zdobywając 7 medali.

Zuzanna Cisowska I miejsce 50m styl dowolny
II miejsce 50m styl grzbietowy II miejsce 50m styl motylkowy
Leon Śliwa I miejsce 50m styl klasyczny
Emilia Waląg II miejsce 50m styl klasyczny
Dawid Obrzut I miejsce 50 m styl grzbietowy
Jakub Kryca III miejsce 50m styl grzbietowy
Gratulujemy !!!

pasowanie 2015W piątkowe popołudnie 23.10.2015 świętowaliśmy uroczyste przyjęcie w poczet uczniów szkoły 75 pierwszoklasistów. „Pasowania na ucznia” odbyła się w obecności rodziców oraz zaproszonych gości: Burmistrza Miasta Gorlice p. Rafała Kukli, Przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta p. Marii Ludwin, z-ca przewodniczącego Rady Miasta p. Marioli Migdar, dyrekcji szkoły p. Sławomira Kowalskiego i p. Małgorzaty Buźniak, kierownika przedszkola p. Marii Przetacznik oraz nauczycieli.
W baśniowej scenerii „królestwa Szóstkolandii” wystąpili król i królowa oraz giermkowie, którzy odpytywali młodych adeptów o zdobytą już wiedzę i zachowanie się w szkole. Dzieci miały wykazać się umiejętnością recytacji, śpiewu, tańca, liczenia. Ten swój pierwszy "egzamin" pierwszoklasiści zdali śpiewająco.
Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły, zostali pasowani na ucznia przez Dyrektora Sławomira Kowalskiego. W tak ważnej chwili każdy uczeń otrzymał legitymację uczniowską oraz dyplom, a także

...

cuder 201518 listopada 2015 r. uczniowie klas czwartych i piątych wraz z wychowawcami uczestniczyli w Programie profilaktyki uzależnień behawioralnych „ Gra profilaktyczna CUDER”. Program ten uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Zdrowia. Głównym celem zajęć dla uczniów było uświadomienie konsekwencji somatycznych, psychicznych oraz społecznych związanych z nieodpowiednim korzystaniem z komputera i Internetu, a także pokazanie sposobów na racjonalne i bezpieczne korzystanie z tych mediów. Uczniowie zostali zapoznani z grą planszową „CUDER” stanowiącą ciekawy sposób na spędzanie czasu wolnego w gronie rówieśników, poza światem wirtualnym. Wieczorem odbyło się spotkanie szkoleniowe dla rodziców.

pasowanie czytelnik 2015Już od kilku lat, każdej jesieni, Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na szczególną uroczystość uczniów klas 1. Jest to „Pasowanie na czytelnika”. Ta specjalna lekcja jest tym ciekawsza, że uczniowie poznają nie tylko ofertę czytelni dla dzieci i wypożyczalni, ale „wyruszają w podróż” po świecie baśni, bajek i literatury dziecięcej. Bawiąc się –uczą, a rozwiązując zadania- dobrze się bawią. Zajęcia kończy uroczyste pasowanie wielkim gęsim piórem każdego uczestnika i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz zakładek do książek. Miła atmosfera i ciekawa oferta sprzyjają rozbudzaniu i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych wśród naszych najmłodszych uczniów.
Dziękujemy!

Lucyna Ciszczoń

galicyjskie zloto 2015W dniu 16 października gimnazjaliści z naszej szkoły podjęli wyzwanie i rozpoczęli szkolne eliminacje w planszowej ekonomicznej grze symulacyjnej „Oil City – Galicyjska gorączka czarnego złota”. W grze o początkach przemysłu naftowego w Galicji wzięło udział siedem trzyosobowych zespołów. Gracze wcielali się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Kupowali działki, zatrudniali wiertaczy, rozbudowywali infrastrukturę, prowadzili wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami (nafta uzyskana z ropy naftowej, gaz, wosk ziemny). Inwestowali w rozwój własnych działek i nawiązywali współpracę z innymi spółkami. Zwycięzcami na etapie szkolnym okazali się uczniowie klasy III a Gimnazjum: Magdalena Tatko, Julia Rak i Patryk Gorski. Gratulujemy i życzymy sukcesu na szczeblu miejskim.

mistrzostwa plywanie 2015W ostatnią niedzielę, 15 listopada w Olkuszu odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Pływaniu w ramach cyklu IX Amatorskich Mistrzostw Polski W pływaniu "Family Cup 2015".
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Przemysław Górski, Leon Śliwa, Emilia Waląg, Diana Kołodziejczyk, Aleksandra Litwa, Izabela Brzyska, Julia Miciek, Nikola Hajduk, Magdalena Szot, Patryk Kleszyk, Szymon Makowski, Marcel Knapik, Michał Obrzut, Michał Pazdur, Zuzanna Cisowska, Dawid Obrzut.
Po zaciętej walce w swoich kategoriach wiekowych I miejsce zajęła Zuzia Cisowska, a miejsce II Michał Obrzut. Dalsze, ale również nagradzane miejsca zajęli: Emilia Waląg (miejsce V) i Patryk Kleszyk (miejsce VI). Gratulujemy!

info2W każdy pierwszy wtorek miesiąca w godzinach 16:00 - 17:00 pełnione sa dyżury przez nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. Jest to czas, kiedy można się z nimi spotkać lub zadzwonić w sprawach dotyczących dzieci. W trakcie zajęć nauczyciel nie może poświęcać Państwu uwagi, gdyż zajmuje się Waszymi pociechami. Prosimy o przestrzeganie tej ważnej zasady.

konk recyt szk 201510 listopada odbył się w naszej szkole Recytatorski Konkurs Jednego Wiersza dla klas I – III, którego celem było wyłonienie 3 najlepszych recytatorów z klas młodszych. W konkursie wzięło udział 24 dzieci wyłonionych poprzez klasowe eliminacje: Zuzanna Bubniak I a, Zuzanna Zima I a, Szymon Jarek I a, Anna Kukla I b, Weronika Gugulska I b, Mateusz Wójcik I b, Oliwier Młynarczyk I c, Iga Nowak I c, Marlena Tajak I c, Daria Dyląg II a, Paweł Oksiutycz II a, Roksana Siuta II a, Nikodem Cisowski II b, Wojciech Grzywa II b, Aleksandra Orlof II b, Michał Czerchoniak II c, Milena Łopata II c, Martyna Sieczkowska II c, Alicja Gorzkowicz III a, Kamila Przybyłowicz III a, Laura Zasadni III a, Martyna Gugulska III b, Przemysław Górski III b, Aleksandra Świerz III b. Recytację dzieci oceniała komisja w składzie: mgr Małgorzata Świerz oraz mgr Katarzyna Fiega. Uczniowie prezentowali wysoki poziom recytatorski pięknie, wyraziście i ciekawie interpretując wybrane wiersze.

11 listop 201510 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu tych wszystkich Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne pieśni. W uroczystości wzięli udział nas: zaprzyjaźnieni Sybiracy i kombatanci II wojny światowej. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję po raz kolejny zetknąć się z żywą historia.

Przygotowane widowisko uświadomiło uczniom, jak daleka była droga Polaków do wolności. Dekoracja sceny ułatwiła zrozumienie zawiłych wydarzeń naszej historii.

Uroczystość została przygotowana przez p. B. Skałbę, p. D.Przyrowską, p. A. Dudek i p. A. Jamera.

info318 listopada 2015r. o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami [klasy I-III szkoła podstawowa, IV-VI szkoła podstawowa, I-III gimnazjum]. 

Dodatkowe informacje:
16:00 - spotkanie szkoleniowe dla rodziców uczniów klas IV i V szkoły podstawowej.

18:00spotkanie szkoleniowe dla rodziców uczniów klas II gimnazjum.

info2Uwaga!

Pomoc!

Informujemy, że od listopada 2015 r. na terenie naszej szkoły rodzice i nauczyciele mogą skorzystać z porady - pomocy psychologa. Jeden raz w miesiącu, w każdy drugi poniedziałek w godzinach 12:00 - 13:30 w sali 201 dyżur pełnić będzie  pani Zofia Przybyłowicz - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorlicach. Zachęcamy do korzystania z tej formy wsparcia.

Harmonogram dyżurów:

1. 09.11.2015 r. 
2. 07.12.2015 r. (zmiana!)
3. 11.01.2016 r.
4. 08.02.2015 r.
5. 14.03.2016 r.
6. 11.04.2015 r.
7. 09.05.2015 r.
8. 13.06.2015 r.

 

zapalamy znicze 2015Pierwsze dni listopada uczniowie klas 1-3 wykorzystali, aby uczcić pamięć zmarłych i poległych. Celem wycieczek był Cmentarz Wojenny nr 91 z I wojny światowej znajdujący się na Górze Cmentarnej. Pochowano tu, według różnych źródeł: ponad 425 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 287 żołnierzy armii rosyjskiej i 140 żołnierzy armii niemieckiej. Uczniowie w skupieniu wysłuchali opowieści o poległych żołnierzach, historii cmentarza i własnego miasta. W milczeniu odczytywali napisy na tablicach i grobach i zapalili znicze jako symbol pamięci o zmarłych.

info3W dniu 20 października w hali sportowej OSiR-u odbyły się zawody w halową piłkę nożną - FUTSAL w kategorii gimnazjów.
W rozgrywkach uczestniczyło 5 zespołów z gorlickich gimnazjów.
Nasza reprezentacja w składzie:
Krzysztof Kazanowski
Kacper Brach
Miłosz Janik
Marcin Wal
Kamil Szura
Rodi Kiełtoń-Hussein
Jakub Alibożek
Robert Mikruta
Dawid Obrzut
Patryk Radzik
wywalczyła na nich II miejsce.

konk polon-201516 października 2015 r. w Powiatowym Centrum Edukacji nasze gimnazjalistki: Oliwia Świątek, Weronika Białoń (obie z kl. IIIb) oraz Zuzanna Zięba (z kl. Ia) odniosły wielki sukces w etapie lokalnym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, konkurując nie tylko z gimnazjalistami z innych szkół, ale też z uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Komisja, której przewodniczyła przedstawicielka komisji ogólnopolskiej, miała trudny wybór laureatek, bowiem wszystkie trzy nasze uczennice zachwyciły słuchaczy dojrzałością sądów, wieloaspektowością ujęcia tematu, doskonałą kompozycją i mistrzowską retoryką, wygłaszając konkursowe mowy nt. Nie wszystko jest na sprzedaż.
W rezultacie decyzją jury Oliwia Świątek i Weronika Białoń zostały laureatkami tego etapu konkursu i 26 października wezmą udział w etapie rejonowym w Krakowie.
W ramach konkursu odbyło się też głosowanie publiczności na najlepszego oratora i została nim, duża liczbą głosów, Oliwia Świątek.
Wszystkim trzem reprezentantkom naszej

...

dzien nauczyciela 201515 października już od rana w naszej szkole panowała radosna atmosfera. Na trzeciej lekcji wszyscy mieli możliwość wysłuchania audycji radiowej skierowanej do naszych nauczycieli. W audycji wzięła udział Zuzanna Cisowska - uczennica klasy V szkoły podstawowej. Jednak wszyscy niecierpliwie czekali na główny punkt programu: "Bitwę Belferków z Uczniakami". Uroczystość była prowadzona przez dwoje uczniów: Oliwię Świątek oraz Rodiego Kiełtoń - Hussejn. W pierwszej części spotkania nazwanej "Tęga głowa" obydwie drużyny zmierzyły sie z pytaniami z wiedzy ogólnej. Druga część "bitwy" przeprowadzona była podobnie do telewizyjnego teleturnieju "Jaka to melodia?".

znak-informacjiW ostatni czwartek (8.10.2015) na stadionie OSiR-u odbył się pierwszy rzut Ligii Lekkoatletycznej Szkół Podstawowych i Gimnazjów.
Nasi uczniowie w zawodach tych zdobyli łącznie 21 medali. (9 szkoła podstawowa i 12 gimnazjum) Oto ich osiągnięcia:
Szkoła podstawowa:
Julia Chmura - I miejsce w w skoku w dal i I miejsce w biegu na 60 m, Zuzanna Cisowska - II miejsce w rzucie piłeczką palantową, Emilia Augustyn - II miejsce w biegu na 600 m, Jan Gawron - II miejsce w skoku w dal i II miejsce w rzucie piłeczką palantową, Mateusz Ćwiklik - II miejsce w biegu na 300 m, Wiktoria Kosińska - III miejsce w biegu na 300 m, Kacper Gubała - III miejsce w biegu na 1000 m,
Gimnazjum:
Przemysław Radwan - I miejsce w rzucie oszczepem i I miejsce w pchnięciu kulą, Patryk Radzik - I miejsce w skoku w dal i III miejsce w biegu na 100 m, Maciej Kukuła - II miejsce w biegu na 100 m, Oliwia Świątek - II miejsce w biegu na 600 m, Kacper Brach - II miejsce w rzucie oszczepem, Weronika Kożuch - III miejsce w

...

medalisci mzs6 20154 października tego roku na stadionie przy ul. Sienkiewicza w Gorlicach odbył się turniej piłki nożnej "VI Memoriał im. Maksymiliana Kumorkiewicza", w kategoriach wiekowych z roczników 2006, 2007, 2008 i młodszych. Do rozgrywek przystąpiło aż 21 zespołów z województw małopolskiego i podkarpackiego, w których mecze rozgrywane były na 4 boiskach w systemie "każdy z każdym". W reprezentacjach GKS Glinik Gorlice rocznik 2006 grało dwóch naszych uczniów: Miłosz Makowski i Jakub Opiela. Miłosz ze swoją drużyną wywalczył pierwsze miejsce w rozgrywkach, a Kuba trzecie. Miłosz Makowski został również najlepszym bramkarzem z rocznika 2006! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

pieczenie chleba 2015Początkiem października klasa 3a i 3b pojechała na wycieczkę do Jastrzębiej. W gospodarstwie agroturystycznym "U Dajany" mieliśmy możliwość poznać jak wygląda życie w gospodarstwie na wsi. Najpierw obserwowaliśmy jak wiatrak miele zboże na mąkę. Niektórzy z nas sami kręcili kamiennymi żarnami. Następnie w kuchni wyrabialiśmy i formowaliśmy chleby, które po wyrośnięciu pieczone były w piecu chlebowym. Wyrabialiśmy także ciasto kruche na rogaliki i każdy formował swój rogalik z pysznym nadzieniem jabłkowym. Gospodyni poczęstowała nas żurkiem oraz naleśnikami z domowymi konfiturami. Zajadaliśmy później nasze własne rogaliki. Innymi atrakcjami było kiszenie kapusty, spacer do lasu i zbieranie grzybów, poznanie zwierząt hodowlanych.  Nasza wycieczka była pełna wrażeń, a dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać złotą polską jesień.

logo caritasOd wielu lat nasza młodzież gimnazjalna uczestniczy w akcjach Caritasu, szczególnie w okresach przedświątecznych. Ukoronowaniem tych akcji jest powołanie w Naszym Zespole Szkolnego Koła Caritas. Właśnie 14 września Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej Ks. Stanisław Słowik dokonał Aktu Powołania Koła, a 22 września Koło zostało zatwierdzone przez Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę. Opiekunem Koła została Pani Agnieszka Sztaba, a asystentem kościelnym ks. Andrzej Tokarz.

info2Zapraszamy na Różaniec w intencji Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, który odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 05.10.2015 (poniedziałek) o godzinie 17.30.

wizyta skarbowka 2015W dniach 21-24 września uczniowie klas Ib, IIa, IIb, IIc zostali zaproszeni do Urzędu Skarbowego w Gorlicach. Poznali tam pracę urzędników państwowych oraz wyposażenie biur Urzędu. Z tarasu podziwiali panoramę naszego miasta. Duże zainteresowanie dzieci wzbudził przejazd windą oraz prezentacja monitoringu. W sali konferencyjnej uczniowie uczestniczyli w lekcji biznesu. Zaznajomili się z nowymi pojęciami dotyczącymi budżetu i podatku. Podczas zabawy w sklep poznali zasadę działania kasy fiskalnej oraz wykonali prace plastyczne. Wiedza zdobyta podczas wycieczki zostanie wykorzystana przez nich w przyszłości.

rajd gim 2015XIV Rajd Gimnazjalisty odbył się 23 września 2015 roku. Kolejna edycja rajdu "przeniosła nas" tuż pod południowa granicę Polski. Uczestnicy rajdu mieli możliwość poznania niezwykle urokliwego zakątka naszego Beskidu Niskiego. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzcami wędrowali trzema trasami. Klasy I szły niebieskim szlakiem z Koniecznej, przez Beskidek, następnie szlakiem żółtym u podnóża Łysej Góry, dochodząc doliną Wisłoki do Radocyny. Klasy II również zaczynały swoją wędrówkę z Koniecznej z tą różnicą, że szlak niebieski którym się poruszali wiódł wzdłuż granicy Polsko - Słowackiej. Najstarsze klasy maszerowały z Banicy szlakiem żółtym przez Wołowiec, Nieznajową. Wszyscy mieliśmy możliwość zwiedzania przepięknych cmentarzy z I wojny światowej, cerkwi prawosławnych, pozostałości po dawnych zabudowaniach we wsi Nieznajowa.

rajd sp 2015We czwartek 17 września odbył się rajd uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Dzieci wędrowały ulicami  Gorlic poznając ciekawe miejsca i zakątki naszego pięknego miasta. Klasy pierwsze poznały Pomnik Bohaterów Ziemi Gorlickiej, Dwór Karwacjanów, Bazylikę Mniejszą oraz Pomnik Tereski. Klasy drugie zwiedziły Muzeum Regionalne, a klasy trzecie Muzeum Kopalnictwa. Wszyscy uczniowie dotarli  do Willi Ludwinów, tam podziwiali okolice położone nad rzeką Ropą, posilili się pyszną kiełbaską oraz miło spędzili czas bawiąc się z rówieśnikami.

76 rocznica 2015W dniu 17 września odbyła się uroczysta Msza Św. w gorlickiej Bazylice poświęcona tej smutnej i tragicznej rocznicy w dziejach Polski nazywanej często IV rozbiorem Polski. Ten dzień to także Dzień Sybiraka – będącego symbolem kaźni milionów Polaków zsyłanych przez ówczesną „Rosję” na nieludzką ziemię do Kazachstanu i na Syberię. Tylko nieliczni i najsilniejsi przeżyli te sowieckie kary za to, że byli Polakami i nie zdradzili swojej Ojczyzny. Po Mszy Św. wszyscy udali się na Cmentarz Parafialny gdzie przemawiał Starosta Karol Górski i reprezentujący Sybiraków Pan Zbigniew Lewczykowski. Potem nastąpiło złożenie wieńców i kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

W tych patriotycznych uroczystościach wzięły udział nasze Poczty Sztandarowe.

rajd sp 2015 16W środę 16.09 odbył się kolejny Rajd Szkoły Podstawowej. Tym razem uczniowie z klas 4 – 6 rozpoczynali wędrówkę w Koniecznej, aby różnymi, malowniczymi trasami dojść do bazy w Radocynie.

Klasy czwarte szły trasą oznaczoną szlakiem żółtym i czarnym, klasy piąte – szlakiem żółtym, a szóstoklasiści -  żółtym, czarnym i zielonym.

Po dojściu do hostelu Radocyna, każdy miał możliwość własnoręcznego upieczenia kiełbasy, pogrania w piłkę lub odpoczynku.

info4Ogólne zebranie rodziców - piątek 11 września 2015r. godzina 17:00

msza 2015 rozp„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”- Święty Jan Paweł II. Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny. Ksiądz proboszcz Stanisław Ruszel w kazaniu odniósł się do roli słuchania, zadając każdemu z nas bardzo ważne pytanie: Kogo tak naprawdę dzisiaj słuchamy i czy jeszcze potrafimy słuchać?. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie, modląc się o Boże błogosławieństwo dla całej naszej społeczności szkolnej.

1 wrzesnia 20151 września 2015 roku poczty sztandarowe (szkolny i ŚZŻak Koło Gorlice) uczestniczyły w uroczystości, która odbyła się przy Pomniku Bohaterów Ziemi Gorlickiej. Po uroczystości uczniowie witali gości w naszej szkole.

rozpoczecie I III 2015 16W dniu 1 września nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Dyrektor szkoły Sławomir Kowalski serdecznie przywitał przybyłych na tą uroczystość rodziców i uczniów klas I szkoły podstawowej. Przedstawil wychowawców klas pierwszych: panią mgr Wiesławę Ptaszek, mgr Lucynę Ciszczoń oraz panią mgr Ewę Szurę. Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w rozpoczętym roku szkolnym.

oskar mistrz 2015 1W słonecznej Opatii w Chorwacji , w Zatoce Kvarner nad Adriatykiem odbyły się w dniach 20-29 sierpnia 2015 roku „4 Otwarte Mistrzostwa Świata Juniorów w Brydżu Sportowym”. W Milenij Grand Hotel w Opatii spotkało się 246 zawodników z całego świata.

W kategorii do 15 lat Polskę reprezentował Oskar – mistrz Europy z Tromso w Norwegii. Okazało się, że wielki sukces Oskara w Tromso nie był przypadkiem.
W zaciętych zmaganiach , w parze z Kacprem Kopką / zawodnik z Sochaczewa/ tylko minimalnie przegrali z najlepszą parą z Danii : Bune Soren i Lahrmann Christian.

oskar mistrz 2015Historia sportu gorlickiego została wzbogacona o niesamowity wyczyn. Oskar – nasz uczeń gimnazjum został mistrzem Europy w brydżu sportowym. Jeszcze niedawno wszyscy przeżywaliśmy czy w grupce 6-u brydżystów z całej Polski znajdzie się chłopak z małych Gorlic. Przecież królują wielkie ośrodki brydżowe w średnich i dużych miastach Polski.
Okazało się, że nie ma takich barier. Talent, dużo pracy, świadomość tego co chcę osiągnąć - te cechy posiada Oskar i one oraz dwuletnie treningi pod okiem S. Kowalskiego, a szczególnie roczna współpraca z trenerem tarnowskich brydżystów p. K. Ziewaczem otworzyła mu drogę do reprezentowania Polski i zdobycia dla niej Mistrzostwa Europy. Warto dodać, że regulamin mistrzostw wymagał między innymi posługiwanie się przez zawodników wyłącznie i płynnie językiem angielskim.

wykrzyknik2Dnia 1 IX 2015 roku (wotrek) o godz. 9.15 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów klas II - VI Szkoły Podstawowej i klas I - III Gimnazjum.

Dnia 1 IX 2015 roku (wtorek) o godz. 10.30 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej (uczniowie wraz z rodzicami spotykają się na korytarzu I piętra - przed sceną).

 

info2Zapraszamy na Mszę Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 01.09.2015r. (wtorek) o godzinie 8:00.

ks. Andrzej

wykrzyknik2 

  Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2015/2016r.
Klasy I-III SP
 Klasa 4 SP  Klasa 5 SP  Klasa 6 SP  Klasy I-III Gimnazjum

zakonczenie 3a 201526 czerwca klasa III a szkoły podstawowej przygotowała uroczystość  z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty oraz na zakończenie  pierwszego etapu edukacji. Uczniowie samodzielnie wykonali  zaproszenia , dekoracje oraz upiekli pyszne ciasteczka dla rodziców. Uroczystość  rozpoczęła się rozdaniem świadectw  po czym  w część artystyczną wprowadził  dostojny polonez. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śpiewały piosenki,  recytowały wiersze dla rodziców , na zakończenie roku oraz witające upragnione wakacje. Zatańczyły taniec przygotowany na kółku tanecznym prowadzonym przez panią Halinę Czeluśniak- pracownika Gorlickiego Centrum Kultury oraz wręczyli  wykonane własnoręcznie prezenty. Rodzice z radością i pełni wzruszeń oglądali występ swoich pociech przy poczęstunku przygotowanym  przez dzieci.

montaz 2015Uczniowie MZS nr 6 w Gorlicach należący do scholii parafialnej, zaprosili nas 25.06.2015 na montaż słowno - muzyczny: Z Niepokalaną idziemy przez życie, który rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W sposób szczególny dziękujemy młodym wokalistom za zaangażowanie i poświęcony czas.

kangur 2015Dwunastu uczniów klasy 2b szkoły podstawowej przystąpiło 19 marca 2015 roku do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” w kategorii „Żaczek”. Ich zadaniem było rozwiązać test konkursowy zawierający 21 zadań o różnym stopniu trudności.
Troje uczniów otrzymało wyróżnienie za osiągnięcie wysokiego wyniku! Są to: Kacper Szarłowicz, Martyna Gugulska i Aleksandra Świerz. Dzieci dostały w nagrodę książki z matematycznymi łamigłówkami, aby mogły dalej rozwijać swoje umiejętności.
Serdecznie gratulujemy naszym małym matematykom i życzymy dalszych sukcesów!

apteczki 2015Uczniowie klas I SP w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyli w Programie Edukacyjnym ,,Ratujemy i Uczymy ratować”. Dzięki temu nabyli wiedzę o pierwszej pomocy. Przed wakacjami otrzymali niespodziankę – tekturową apteczkę w formie małej walizeczki wraz z podstawowym wyposażeniem.

zanim zaplanela 2015Dlaczego "Magdalena" nazwa sie tak własnie? Jak łybacy zbierali olej skalny? Co woziły maziarskie wozy?? Wie to 3b!! Słuchała z zapartym tchem opowieści w Skansenie Kopalnictwa Naftowego. A było o czym posłuchac. Było tez można sie zadziwić, że te wszystkie historie zdarzyły sie własnie tutaj: w naszej małej ojczyźnie. A my- dorośli- z uznaniem patrzylismy jak uczniowie odpowiadają na pytania, jak logicznie wyciągaja wnioski, kojarzą prawidłowości w kopalnictwie, myślą technicznie i z jakim zaciekawieniem chłona wiedzę. Zobaczylismy także, że nasze 10-latki potafia wesoło sie bawić, organizować sobie gry, wzajemnie sie motywować i cieszyć się ze swojego towarzystwa.

info3Zapraszamy na Mszę Świętą na zakończenie roku szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 26.06.2015 (piątek) o godzinie 8:00

Ks. Andrzej

info4Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach należący do Scholii parafialnej, zapraszają na montaż słowno - muzyczny Z Maryją Niepokalaną Idziemy Przez Życie, który rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 25.06.2015 (czwartek) o godzinie 18.00

artystyczna niedziela 2015Artystyczna niedziela, którą w pierwszy dzień kalendarzowego lata zaproponował GCK, to spotkanie z tańcem, teatrem, radością i młodościa. Na deskach sceny prezentowały sie zespoły działające przy gorlickich szkołach, a prowadzone przez instruktorów Gorlickiego Centrum Kultury. Nasza szkołę reprezentowały trzy grupy taneczne: gimnazjalna "Pogórzanie-bis", Uśmiecch z klasy 3a SP i CDN z klasy 3b. Wystepy nagrodzone zostały brawami, a na koniec wszyscy młodzi artysci zostali uwiecznieni na pamiatkowym zdjęciu.

info4Serdecznie zapraszamy na kiermasz używanych podreczników, który odbędzie się w dniu 22 czerwca 2015r. od godz. 15:50 do 16:30 w pomieszczeniu stołówki szkolnej.

dyplomy 2015Dnia 18 czerwca 2015r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów uczniom biorącym udział w szkolnych konkursach wiedzy: "Asy z pierwszej klasy” i "Asy z drugiej klasy”. Uczniowie otrzymali także dyplomy ,,Już pływam”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

wieczor poezji 2015Uczniowie naszej szkoły: Nikodem Cisowski 1b, Wojciech Grzywa 1b, Aleksandra Orlof 1b, Laura Zasadni 2a, Kamila Przybyłowicz 2a, Przemysław Górski 2b, Aleksandra Świerz 2b, Szymon Piotrowski 3a, Amelia Skuza 4a, Emilia Cisowska 4b, Katarzyna Korzeń 5a, Zuzanna Cisowska 5a, Gabriela Augustyn 6a, Natalia Jamro 6a, zaprosili nas 18.06.2015 na Wieczór Poezji Maryjnej który rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie swoją obecnością. W sposób szczególny dziękujemy Młodym Artystom oraz Paniom Polonistkom z klas 1-3 oraz 4-6 za przygotowanie naszych dzieci.

info2Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Wieczór Poezji Maryjnej, który rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 18.06.2015 (czwartek) o godzinie 18.00

wycieczka warsz 2015W dniach 09.06 - 11.06.2015 odbyła się wycieczka klasy III A i III B gimnazjum do Warszawy. Pod opieką pani Krystyny Zawadzkiej, pani Barbary Szczur, pani Klaudii Obrzut i pana Dariusza Surmacza młodzież zwiedziła najważniejsze miejsca stolicy. W pierwszym dniu odwiedziliśmy: Centrum M. Kopernika, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego, Pałac Kultury i Nauki z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy. W drugim dniu uczestniczyliśmy w obradach Sejmu i  pod kierunkiem przewodnika zwiedziliśmy: Łazienki, Wilanów, Trakt Królewski, budynki rządowe, Starówkę, Zamek Królewski. Trzeciego dnia również towarzyszył nam przewodnik, z którym zobaczyliśmy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Stadion Narodowy, odbyliśmy podróż nową linia metra, Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pawiak, Getto. Oczywiście zrobiliśmy zakupy w Złotych Tarasach.

projekt ang 2015

10.05.2015r. odbyła się w naszej szkole prezentacja projektu edukacyjnego z języka anglieskiego realizowanego przez uczniów klasy II B gimnazjum pod tytułem "Czy Gorlice są gotowe na przyjazd anglojęzycznego turysty?" (ang. "Is Gorlice ready for the arrival of an English-speaking tourist?"). Naszym pierwszym krokiem w realizacji projektu było zadanie kilku pytań w języku angielskim przypadkowym przechodniom w różnych miejscach Gorlic. Następnie odwiedziliśmy kilka miejsc w naszym mieście, takie jak policja, basen, kwiaciarnie, apteki, szpital, hotel czy restauracje.

Dziś przedstawiliśmy nasze działania, statystyki oraz wnioski w formie prezentacji multimedialnej. Wykonaliśmy również ulotkę, która mogłaby pomóc obcokrajowcowi odnaleźć się w Gorlicach. Ulotka jest dostępna w bibliotece szkolnej.

wykrzyknik2W roku szkolnym 2015/2016 zgłoszenia dzieci do świetlicy szkolnej odbędą się na podstawie „ Regulaminu Rekrutacji do Świetlicy Szkolnej Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej”. Prosimy zainteresowanych Rodziców o zapoznanie się z w/w dokumentem dostępnym na stronie internetowej szkoły www.mzs6gorlice.pl w zakładce Rekrutacja 2015/2016.

Karty zgłoszenia są do pobrania w sekretariacie szkoły lub u wychowawców świetlicy od dnia 18 maja 2015 r. (poniedziałek). Termin zapisów od 1 czerwca 2015 r. do 10 czerwca 2015r.!

tromso 2015Justyna Żmuda, Maksymilian Chodacki, Błażej Krawczyk, Krzysztof Superson, Maciej Kędzierski, Mateusz Słuszniak, Michał Kuczkowski i Oskar Trybus będą reprezentować biało-czerwone barwy na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w norweskim Tromso.

Justyna Żmuda (GIRLS U-25) Multimedalistka mistrzostw świata i Europy. Wychowanka Marcina Kuflowskiego i zawodniczka Petroactiv Piast Skawina.

Maksymilian Chodacki (JUNIORS U-25), zawodnik z Bielska-Białej, grający aktualnie w zespole Wincor Nixdorf Cracovia. Wychowanek Katarzyny Michałek.

zagorska 20158 czerwca 2015 r. obydwie klasy pierwsze Gimnazjum zwiedzały stary gród Kraka. Zaczęły od żydowskiej dzielnicy miasta, Kazimierza. Tu uczniowie odwiedzili starą synagogę, a następnie cmentarz żydowski, słuchając ciekawych opowieści przewodnika nt. religii i tradycji żydowskiej.

zatorland 2015

5 czerwca 2014 r. uczniowie klas Ia i Ic wybrali się na wycieczkę do Zatorlandu w Zatorze. Najpierw odwiedzili Park Ruchomych Dinozaurów gdzie podziwiali naturalnej wielkości prehistoryczne zwierzęta. W Muzeum Szkieletów i Skamieniałości zobaczyli szkielety zwierząt, niezwykłe okazy skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Po pysznym obiadku w Karczmie River-Park dzieci udały się do Parku Bajek, gdzie odwiedziły domki bohaterów z bajek m.in. Królewny Śnieżki wraz z Siedmioma Krasnoludkami, Kopciuszka, Brzydkie Kaczątko, Czerwonego Kapturka. Następnie ciuchcią turystyczną pojechały do Parku Mitologii położonym na zbiorniku wodnym, na którym tańczyły fontanny w otoczeniu bajecznego ogrodu. Zobaczyły tam konia trojańskiego, Zeusa dzierżącego w swych dłoniach piorun, smoka gotującego się do skoku na Apollina i wiele innych bohaterów z mitologii greckiej. Następnie spacerkiem uczniowie udali się do Parku Owadów gdzie widzieli gigantyczne okazy stworzeń, m.in. konika polnego, biedronki,

...

bardejov 2015Pierwsza wycieczka zagraniczna, na koniec pierwszego etapu edukacyjnego jest juz od kilkunastu lat tradycją naszej szkoły. Celem podróży jest Słowacja- nasz najbliższy sąsiad. 2.06 klasy 3 a i 3b odwiedziły Bardejov i Kupele Bardiowskie. W programie była wizyta w patrnerskiej szkole na Vinbargu- ogladanie szkoły, spotkanie z rówiesnikami, poznanie ich systemu edukacji. Bardejovskie kamieniczki, rynek, mury obronne, bazylika sw. Idziego i centrum miasta objęte patronatem UNESCO robią wrażenie na wszystkich zwiedzających. Atrakcją wycieczki zawsze są wyjście na wieżę, pokazy fontann i zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego. A słynne lody smakują wszystkim. Uzdrowisko Bardejowskie Kupele uczestnikom przypominały naszą Krynicę, z wyjątkiem skansenu. Budownictwo słowackiego skansenu jest jednak inne niz nasze polskie, choc odległość przecież nieduza. Zadowoleni, bogaci w nowe doświadczenia i informacje wróciliśmy do Gorlic.

stobierna 201529 maja klasa 1b odwiedziła Gród pod Kamieńcem w Stobiernej koło Dębicy.Podczas 4 godzinnej wizyty w grodzie mogliśmy poznać w sposób namacalny historię naszych przodków sprzed tysiąca lat. Po zwiedzeniu grodu dzieci uczestniczyły w żywych lekcjach historii:poznały technikę wyrobu ceramiki,lepiły i wypiekały nad ogniem podpłomyki, poznały technikę strzelania z łuku. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz walk słowiańskich wojów, prezentacja opancerzenia i strojów. W pobliżu grodu znajduje się Park Owadów i Pajęczaków, gdzie zobaczyliśmy owady 100 krotnie powiększone: pająka krzyżaka, biedronkę siedmiokropkę, mrówkę rudnicę, szerszenia, ważkę niebieską, motyla, modliszkę, kleszcza, nartnika. Niektóre figury wyglądały naprawdę strasznie,a jednocześni autentycznie. Następnym ciekawym miejscem, które odwiedziliśmy było wzgórze w Głobikowej, gdzie obejrzeliśmy kilka pełnowymiarowych dinozaurów, oraz podziwialiśmy okolice z wieży widokowej.
To była ciekawa i udana wycieczka.

konk fot pow 2014W dniu 29 maja 2015r. Młodzieżowy DomuKultury w Gorlicach opublikował na swojej stronie internetowej protokół z posiedzenia komisji VI powiatowego konkursu fotograficznego „Osobliwości Ziemi Gorlickiej”. Do tegorocznej edycji zgłoszono 214 fotografii ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych Powiatu Gorlickiego. Konkurs odbywał się w dwóch formułach tematycznych – „Osobliwości ziemi gorlickiej” i „Moje najlepsze fotografie”. W każdej formule w trzech kategoriach wiekowych – uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Jury: przewodniczący – Wacław Bugno- artysta fotografik, Jacek Kosiba – artysta fotografik, Wojciech Haberek – instruktor MDK, przyznało nagrody i wyróżnienia:

wystep libusza 2015W odpowiedzi na zaproszenie, 29 maja byliśmy uczestnikami festiwalu tańca ,,Roztańczona Szkoła" w Libuszy. Grupa przedszkolna ,,Złote Dukaty " wystapiła z tańcem Piratów, grupa szkolna ,,Super Star" zaprezentowała taniec nowoczesny w oparciu o remix utworów: ,,Waka - waka, Addicted to you, Satellite". Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością wykonały przygotowane tańce. Był to ich pierwszy występ przed tak dużą publicznością oraz zespołem ekspertów. Zespół przedszkolny ,, Złote Dukaty" otrzymał wyróżnienie za taniec Piratów, nagrodzony Pucharem i Dyplomem, który dzieci przyjęły z wielką dumą i zadowoleniem. Zespół ,, Super Star" również wrócił z Pucharem i Dyplomem za udział w występie. Była to ciekawa przygoda zarówno dla młodszych i starszych, zachęcająca do dalszej pracy i rozwoju. 


konk gorlice 201529 maja w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Gorlicach odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Gorlicach ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie” w którym wzięły udział cztery szkoły podstawowe -30 uczniów. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów z klas trzecich. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o Gorlicach, pobudzenie zainteresowań rodzinnym miastem, dostrzeganie w swoim mieście miejsc godnych uwagi i polecenia , doskonalenie umiejętności pracy z tekstem oraz aktywizacja uczniów do celowego podnoszenia poziomu wiedzy. Uczniowie z naszej szkoły zostali laureatami - I miejsce zajął Igor Łukaszyk, II miejsce Oliwia Gruca, III miejsce Wiktor Cionek. Pozostali trzej uczniowie również zdobyli dużą ilość punktów i otrzymali dyplomy i upominki: Kamil Kamiński, Bartłomiej Janusz i Julian Kobus. Dyplomy i upominki wręczał kierownik Wydziału Oświaty , Kultury i Sportu Aleksander Augustyn. Naszej szkole ,która nosi imię Bohaterów Ziemi Gorlickiej złożył szczególne gratulacje za osiągnięte miejsca w

...

konk ang 201528 maja (czwartek) w Zespole Szkół Nr2 w Bieczu odbył się XV Gminny Konkurs Języka Angielskiego pod patronatem Burmistrza Biecza. Celem konkursu było pobudzenie zainteresowań językowych uczniów, rozwijanie poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości oraz umacnianie motywacji do nauki języka angielskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów: szkolnego i gminnego. W konkursie wzięło udział 7 szkół z naszej gminy, wystawiając po 3 uczestników – uczniów, którzy na etapie szkolnym zdobyli największą liczbę punktów. Konkurs na etapie gminnym polegał na rozwiązaniu testu, składającego się z zadań dotyczących tekstu słuchanego i zadań leksykalno-gramatycznych. Poziom konkursu był wysoki a uczniowie z wielkim zaangażowaniem pisali test, wkładając trud i wykorzystując wiedzę zdobytą na etapie IV-VI. 

dzien mamy 2015Na przełomie kwietnia i maja tego roku w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach zorganizowane zostały warsztaty malarskie dla młodych artystów. Zajęcia zainicjowane przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej panią Ewę Chrzanowską, a przeprowadzone przez instruktora plastyki pana Wojciecha Haberka miały na celu wydobyć z dzieci uśpione pokłady umiejętności i zdolności plastycznych. Po wcześniejszych przygotowaniach – uczestniczeniu w wystawach prac malarskich, zapoznawaniu się z różnego typu twórczością malarską - uczniowie klasy 2b szkoły podstawowej zakupili podobrazia oraz farby akrylowe i przystąpili do wykonania własnych projektów. Dzieci malowały obraz dla mamy i taty. Świetnie się bawiły tworząc ciekawe barwy i przenosząc je na płótno, dając upust swojej fantazji i wyobraźni dziecięcej. Chętnie korzystały z sugestii pana Wojtka - instruktora MDK w Gorlicach, a efekty zadziwiły nawet samych małych artystów! Uczniowie zorganizowali wystawę swoich prac i 26 maja zaprosili na nią swoich

...

grecja 201515.05- wyjazd z Gorlic, nocny przejazd przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię do Grecji

16.05 - przyjazd do Katerini, zakwaterowanie, spacer po mieście, powitanie z Morzem Egejskim

17.05 - udział w Ogólnokrajowym Kulturalnym Dzieciecym Festiwalu Tańców Ludowych rozpoczętym przemarszem wszystkich zespołów, a zakończonym wspólnym tańcem sirtaki

18.05 - ogłoszenie konkursów na czas Zielonej Szkoły, plażowanie, konkurs na najciekawszą “Rzeźbę w Piasku”

19.05 - całodzienna wycieczka do Aten: zwiedzanie Akropolu, Aeropagu, nowego Muzeum Akropolu, zmiana warty, stadion olimpijski z Letniej Olimpiady w 2004, lekcja historii w Termopilach

grand 2015Już kolejny raz nasza szkoła została wyróżniona przez Małopolski Związek Brydża Sportowego organizacją kolejnej edycji Młodzieżowego Grand i Petit Prix Małopolski w brydżu sportowym. Gorlice są małym miastem i małym ośrodkiem brydżowym. Jednak młodzież gorlicka wykazuje się wielkim talentem brydżowym. Wystarczy popatrzeć na sukcesy młodzieży z „szóstki” w brydżu, aby zrozumieć decyzję małopolskich władz brydżowych. 

Jak zwykle, dodatkowo, został zorganizowany turniej dla dorosłych brydżystów – już XII Turniej „W szóstce na Korczaku”. Ogółem wzięło udział 62 brydżystów.
Naszą szkołę reprezentowali:
Patrycja Klara, Karolina Siwiak, Julia Warzecha / wszyscy z klasy 6a/, Filip Szpyrka /klasa 6b/. Z Krakowa przyjechał specjalnie na turniej Dawid Karpik – obecnie student, a nasz absolwent i jeden z najlepszych młodych gorlickich brydżystów z „szóstki”.

straz poz 2015W dniach 21-22 maja 2015 r. w ramach akcji ,,Dni ochrony przeciwpożarowej – otwarte strażnice 2015” uczniowie klas I SP zwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Tam wysłuchali pogadanki nt. postępowania w przypadku powstania pożaru lub innego zagrożenia, zapoznali się ze sprzętem i wyposażeniem PSP oraz prowadzoną działalnością ratowniczo-gaśniczą. Zwiedzili też miejsce pracy dyspozytorów kierujących pracą strażaków oraz obejrzeli pokazy ratowniczo-gaśnicze.

sprawdzian komp 201519 maja 46 uczniów klas trzecich szkoły podstawowej przystąpiło do badania kompetencji. Zasadniczym celem badania była diagnoza umiejętności matematycznych i polonistycznych uczniów kończących I etap edukacyjny. Organizatorem badania jest Instytut Badań Edukacyjnych. Po 20 czerwca uczniowie zapoznają się z wynikami klasy oraz szkoły. Wyniki tej diagnozy posłużą do podjęcia współpracy między nauczycielami I i II etapu edukacyjnego szkoly.

brzydz trybus krak 2015W pięknej auli Akademii Górniczo-Hutniczej rozegrane została kolejna edycja Młodzieżowego Grand I Petit Prix Małopolski w brydżu sportowym.

Z pięknym wynikiem 70,64 % Oskar w parze z Michałem Kuczkowskim zajęli I miejsce.

Oskar zajmuje obecnie I miejsce w ogólnej klasyfikacji Petit Prix.

Brawo!!

wolontaria zdjece14 maja 2015 roku wolontariusze z naszej szkoły pracujący przy obchodach 100-lecia Bitwy Gorlickiej wraz z panią Agnieszką Sztabą wzięli udział w ciekawym wydarzeniu. Urząd Miasta zaprosił ich do ułożenia napisu '100 LECIE BITWY GORLICE' na płycie naszego Rynku.
Żółte "W" to reprezentanci naszej Szkoły.
Uczniowie spotkali się również z panem Burmistrzem, który podziękował im za zaangażowanie podczas obchodów oraz wręczył pamiątkowe dyplomy.

projekt fizyka 201514.05.2015r. odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klas III gimnazjum pod tytułem "Transport energii cieplnej w różnych stanach skupienia". Opiekunem projektu była Krystyna Zawadzka, uczestnikami: Piotr Adamczyk, Paweł Grzybek, Kacper Korzeń, Michał Kuśnierz, Michał Tajak, Patryk Alibożek, Piotr Gryzło, Jakub Kosiński, Florian Przybylski, Bolesław Rakszewski, Michał Rakszewski. Projekt obejmował następujące zagadnienia: Przewodnictwo cieplne, promieniowanie cieplne, konwekcja, rozszczepienie światła (temperatury barw), ciało doskonale czarne, zjawiska związane z energią cieplną: efekt cieplarniany, miraże, opady atmosferyczne, prądy powietrzne. Uczniowie przygotowali zestaw doświadczeń oraz prezentację multimedialną.

egz rower 201514 maja 2015 r. dla uczniów klas czwartych został przeprowadzony egzamin praktyczny na kartę rowerową. We wczesniejszym terminie czwartoklasisci napisali egzamin teoretyczny. Aby dzieci mogły bezpiecznie poruszać się po drodze muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, co poświadczane jest wydaniem karty rowerowej. Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych (po osiągnięciu wieku 10 lat) mogą ubiegać się o to pierwsze w życiu "prawo jazdy". Posiadacz karty rowerowej staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

ratownicy w I III 201512 maja 2015r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z ratownikiem medycznym w ramach realizacji programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”pod patronatem WOŚP-u. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomu po czym przystąpiły do egzaminu praktycznego zwieńczonego otrzymaniem certyfikatu.
Uczniowie klas drugich i trzecich w dniu 18 maja 2015r. również uczestniczyli  w takim samym spotkaniu, którego celem było przypomnienie i powtórzenie krok po kroku podstawowych czynności ratujących życie.

biecz 2015W Bieczu czujemy się tak, jakby czas się zatrzymał. Ten spokojny średniowieczny gród robi wrażenie, jakbyśmy stąpali po kartach historii. Wędrujemy wzdłuż średniowiecznych murów, zaglądamy do baszt, w turmie miejskiej spotykamy się z katem. Z wieży ratuszowej patrzymy w dal, aż po daleki horyzont. W muzeach poznajemy życie ludzi sprzed pół tysiąca lat. Przenosimy się do kuchni aptekarza, do warsztatów ludzi, których zawody już wyginęły. Przewodniczki ciekawie snują swą opowieść, a my nie możemy odczytać ani starego zapisu nutowego, ani zdań zapisanych w księgach oprawionych w deski i skóry. Oglądamy niezwykłe eksponaty, takie jak szklane monety, najstarszy w Europie dzwon Urban, instrumenty o ciekawych nazwach i brzmieniu, czy kosze wyplatane z korzeni świerka, beczkę o pojemności 9 tysięcy litrów.. Dopiero lody „U Becza” przenoszą nas do współczesności.

70 rocznica 2015Uroczystość związana z zakończeniem II wojny światowej odbyła się 8 maja 2015 r. w Miejscu Pamięci Narodowej - pod Szklarczykówką. Udział wzięły nasze dwa poczty sztandarowe: Armii Krajowej i Poczet Szkolny.

bochnia 2015"We wtorek 5 maja byliśmy na wycieczce w Bochni. Pan przewodnik oprowadzał nas po kopalni" (Amelka Konopka). Do kopalni zjechaliśmy windą, szybem Campi" (Sandra Łaś) . "Zwiedzanie rozpoczęliśmy jadąc pociągiem, którego lokomotywa nazywała się Kuba" (Kamil Gawlak). "Kopalnia powstała w 1248 roku" (Kamila Przybyłowicz). "Oglądaliśmy ściany solne, które w niektórych miejscach obite były deskami" (Jaś Łabuda). "Dowiedziałem się, że sól w dawnych czasach była bardzo cenna" (TomaszZębala). "Do kopalni przyjeżdżają dzieci, aby się leczyć" (Nikol Mikruta). "Oglądaliśmy różne urządzenia kopalniane. Przewodnik opowiadał, jak ludzie pracowali w kopalni" (Oliwier Gębala). "Było tu dużo rzeźb solnych, oraz kaplica z pięknymi obrazami "(Dawid Szczepanik). "PŁynęliśmy po jednym tak nisko położonym jeziorze solnym" (Kuba Kuzio). "Troszeczkę się bałam, ale potem zaczęło mi się podobać, jak łódka kołysała się w lewo i w prawo" (Ala Gorzkowicz).

info2W dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2015 r. podczas uroczystych obchodów 100. rocznicy bitwy pod Gorlicami działo się dużo i w wielu miejscach. Wszędzie obecni byli wolontariusze. Nie zabrakło również wolontariuszy z naszej szkoły. Szkołę dumnie reprezentowali:
Piotr Adamczyk, Barbara Bałajewicz, Paulina Barnowska, Weronika Białoń, Maciej Dobosz, Patryk Górski, Aleksandra Gubała, Rodi Kiełtoń-Hussein, Julia Kuryło, Krzysztof Liberda, Julia Marmuźniak, Mateusz Myśliwiec, Wiktor Przesławski, Julia Rak, Weronika Soczek, Rafał Surmacz, Oliwia Szkraba, Patrycja Szurek, Oliwia Świątek, Maja Tabor, Magdalena Tatko, Wiktoria Walczy.
Grupę wsparły również nasze anglistki: pani Agnieszka Sztaba (koordynator wolontariatu) oraz pani Sylwia Zimowska.

udział uroczyst 2015Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach związanych z rocznicą Bitwy Gorlickiej. 1 maja nasze poczty (AK i szkolny) oraz grupa uczniów wzięli udział na Cmentarzu nr 91 w Modlitwie Ekumenicznej w intencji poległych. 2 maja w Bazylice uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Sw. w intencji gorliczan, przemarszu przez miasta oraz w odsłonięciu tablicy poświęconej Józefowi Piłsudskiemu. Przemówienie wygłosił nasz Pan Dyrektor Sławomir Kowalski. 3 maja w Bazylice uczestniczyliśmy w Mszy Sw. w intencji Ojczyzny.

tance przedszk 2015W ramach Międzynarodowego Dnia Tańca, 29 kwietnia 2015 r. w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach, odbył się przegląd amatorskich zespołów tanecznych ,,Roztańczone Przedszkolaki", zorganizowany przez p. Ewę Szurę, p. Ewelinę Belczyk - Kusiak i p. Agnieszkę Gucwę. Wystąpiło dziesięć zespołów z przedszkoli miejskich, każde z nich zaprezentowało taniec według własnego pomysłu i choreografii: Miejskie Przedszkole nr 3 rozpoczęło pokaz - Polonezem, Miejskie Przedszkole nr 4 zaprezentowało taniec nowoczesny - Bajkowóz, Miejskie Przedszkole nr 5 - Zorbę, Miejskie Przedszkole nr 1 - Lasowiaka i Polkę Spacerową, Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek - taniec Shreka, a Niepubliczne Przedszkole Sióstr Felicjanek- Rock'n'rolla, Niepubliczne Przedszkole ,,Wesołe Skrzaty" zaprezentowało taniec Hawajski, nasza placówka Miejskie Przedszkole nr 8 - Passo Doble i taniec Piratów. Gościnnie wystąpił zespół ,,Super Star" z MZS nr 6, który zachęcał młodszych kolegów do wspólnej zabawy. Celem tego

...

konk tworcz artystycznej 2015W dniu 29.04.2015r. w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach odbyło się podsumowanie Miejskiego Konkursu Twórczości Patriotycznej w 100 – lecie Bitwy pod Gorlicami. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Społeczności Lokalnej „Inicjatywa”, Parafia Św. Jadwigi Królowej oraz Urząd Miasta Gorlice.
Finał konkursu poprzedziły eliminacje.
Konkurs Pieśni Patriotycznej „O Tobie Ojczyzno Śpiewam”.
Jury w składzie: Anna Cisoń,– dyrygent, nauczyciel PSM I stopnia, Robert Gryzik – nauczyciel PSM I stopnia, Anna Cyran – przedstawiciel stowarzyszenia „Inicjatywa”, wyłoniło laureatów z naszej szkoły:
W kategorii IV-VI S.P. – I miejsce Marcelina Hojdak kl. Va,
W kategorii solistów Gimn. – I miejsce Hanna Zając kl I a,
W kategorii zespołów, duetów Gimn. – I miejsce Paulina Pyzik, Natalia Gryga kl. IIIa, Jakub Zastępa (trąbka) kl. IIa, – III miejsce Julia Rak, Magdalena Tatko kl. IIa.

konferencja kasztel 2015Weronika Soczek, Weronika Kożuch, Karolina Kosińska, Aleksandra Byczek, Oliwia Szkraba z klasy IIA oraz Korneliusz Penar i Mateusz Krężołek z klasy 6a wzięli udział w międzynarodowej konferencji historycznej pt. „Lotnictwo w przełamaniu gorlickim 1915” w związku ze zbliżającą się 100 letnią rocznicą bitwy pod Gorlicami. W urokliwym historycznie Kasztelu z XVI wieku w Szymbarku w sposób niezwykle interesujący zostały przedstawione następujące zagadnienia:

- Dr Zbigniew Palski - Warszawa - Bitwa gorlicka 1915 r. i jej znaczenie - stan badań po 100 latach.
- Dr hab. Jerzy Grzybowski - Materiałowe planowanie wojenne Rosji i możliwości mobilizacyjne jej przemysłu. Kryzys zaopatrzenia armii rosyjskiej (1914–1915).
- Dr Gerald Artl - Wiedeń - Militarne operacje lotnictwa austro-węgierskiej Monarchii nad Galicją zima 1914/1915 – wiosna 1915 r.
- Prof. Andrij Haruk - Lwów - Technika lotnicza rosyjskiego lotnictwa nad Galicją 1914-1915 r.

spotkanie gorka 201528 kwietnia 2015r uczniowie klasy IIIA pod opieką pani mgr Sylwii Zimowskiej, odwiedzili Zespół Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach gdzie odbył się finał Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach. Uczennica klasy III naszego Gimnazjum Natalia Gryga pokazała ogromny talent wokalny wykonując piosenkę „Radioactive” zespołu Imagine Dragons, zdobywając drugie miejsce w konkursie.

Konkursowi towarzyszyła również wystawa kolaży wykonanych przez zaproszonych gimnazjalistów o tematyce „Music In Great Britain”, „Musik In Deutschland”.
Organizator konkursu, mgr Maria Szymańska, doradca metodyczny PCE w Gorlicach podsumowując Konkurs przyznała, że uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom muzyczny i zachęciła ich do dalszego rozwijania umiejętności wokalnych i językowych.

muzeum kwiecien 2015"Końcem kwietnia kl.3b wybrała się do muzeum, które mieści się w jednej z najstarszych gorlickich kamienic" (Leon Śliwa)
"Kamienica zbudowana została w latach 1780-1790 i należała do kaflarza Michała Grabca" (Ola Grad)
"Najbardziej zaciekawiła mnie makieta bitwy, która to bitwa odbyła się 2 maja 1915 " (Mateusz Świder)
"Pani przewodnik opowiadała nam o rozmieszczeniu wojsk austriackich i rosyjskich walczących w bitwie" (Wiktoria Siwek)
"Na wystawia była broń palna, sieczna i granaty" (Filip Wojnarski)
"Najbardziej podobały mi się zbiory ks. Bronisława Świeykowskiego przedstawiające różne owady" (Maksymilian Deć)
"Była też zmumifikowana małpka Koko należąca do tego wojennego burmistrza Gorlic" (Małgorzata Kaszałowicz)
"We fragmencie starej apteki zobaczyliśmy sprzęt aptekarski używany przez Ignacego Łukasiewicza do destylacji ropy" (Igor Łukaszyk)
"Oglądaliśmy kolekcję lamp naftowych, świdry wiertnicze, aparat destylacyjny i zestaw produktów otrzymywanych z ropy naftowej. Na ścianach

...

dzien ziemi 201522 IV jak co roku obchodzony jest na świecie Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas I SP postanowili zasadzić kwiaty. Do tego wydarzenia przygotowywali się przynosząc do szkoły sadzonki bratków – wyjątkowych kwiatków o wesołych ,,buźkach”. Dzisiaj z wielkim zapałem ubarwiali świat……….poznając przy tym zasady sadzenia roślin oraz ich pielęgnowania.

konk fotograf 2015 luzna„Przeminęli, odeszli. Zostawili spadek (...)” Międzygminny Konkurs Fotograficzny zorganizowany z okazji setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami przez Zespól Szkól w Łużnej.

Jednym z konkursów zaproponowanych szkołom powiatu gorlickiego w ramach przedsięwzięcia "Rozwinąć skrzydła pamiętając o przeszłości" był konkurs fotograficzny. Tematem wydarzenia było upamiętnienie miejsc  związanych z I wojną światową, np. cmentarzy, pomników, obelisków, figur nagrobnych, kaplic i kapliczek cmentarnych. Celem konkursu było między innymi kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez artystyczne ukazywanie śladów przeszłości oraz budzenie zainteresowań historią i kulturą własnego regionu.

egzamin I III 2015To był pierwszy zewnętrzny sprawdzian kompetencji na koniec pierwszego etapu edukacyjnego. 16 kwietnia uczniowie klas 3 szkoły podstawowej zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez OPERON. Początek o 9.00 dla wszystkich trzecioklasistów w całej Polsce. Najpierw ćwiczenia relaksujące, po nich zapoznanie z zasadami egzaminu. pierwsze 45 minut to część z języka polskiego, a po kwadransie przerwy kolejne 45 minut z matematycznymi zadaniami. Teraz oczekiwanie na wyniki.

wizyta wegrów 2015Już od przeszło 20 lat układa się wspaniale współpraca międzynarodowa pomiędzy gorlicką „szóstką”, a Arany Janos Gimnazjum es Altalanos Iskola w Nirscholos / Nyiregyhaza na Węgrzech.
Corocznie na Węgry wyjeżdża 45 uczniów naszej szkoły i tyle samo węgierskich dzieci podziwia naszą piękną ziemię gorlicką.
W dniach 12-14.04. odwiedziła naszą szkołę 22 osobowa delegacja nauczycieli z zaprzyjaźnionej węgierskiej szkoły z Nirszolos / Nyiregyhaza na czele z dyrektor Panią Vaczi Józsefne Agnes .
Nauczyciele węgierscy byli bardzo ciekawi jak funkcjonuje nasza szkoła pod względem dydaktycznym. Szczególnie interesowali się nowoczesnymi metodami pracy z uczniem na lekcji. Wzięli udział jako obserwatorzy w lekcjach muzyki, nauczania wczesnoszkolnego, języka angielskiego i wychowania przedszkolnego. Oprócz dydaktyki zainteresowali się zajęciami opiekuńczymi szkoły – przede wszystkim pracą świetlicy szkolnej.

znak-informacji„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
Święty Jan Paweł II
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Rodzicom, Uczniom oraz Wszystkim Ludziom dobrej woli za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej „Jałmużna Wielkopostna 2015”. Złożone ofiary zostaną przekazane na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych.
Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Za pomoc i życzliwość
DZIĘKUJEMY !

info27 kwietnia 2015 r. w GCK odbyła się 1. edycja Wiosennego Konkursu Recytatorskiego dla gimnazjów.  Zadaniem uczestników było zaprezentować się w recytacji poezji lub prozy. Z naszej szkoły wzięły udział 2 uczennice klas II gimnazjum. Jedna z nich, Magdalena Tatko z klasy IIa zajęła 1. miejsce na 20 uczestników. Zwyciężyła, bardzo ekspresyjnie prezentując fragment doskonałej powieści Astrid Lindgren Ronja, córka zbójnika. Gratulujemy!

REKRUTACJA 2015

dzien teatru icDzisiaj (27 marca) w klasie Ic świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły wystawili spektakl ,,Witamy wiosnę”. Samodzielnie przygotowali plakat informujący o przedstawieniu, potrzebne rekwizyty i kostiumy oraz nauczyli się swoich ról. Dzieci udekorowały wiosennie swoją salę lekcyjną.
Praca małych aktorów została nagrodzona wielkimi oklaskami ich rodziców, przedszkolaków oraz uczniów klas młodszych.

sceniczna droga krzyzowa 2015Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zaprosili nas 27.03.2015 (piątek) na Sceniczną Drogę Krzyżową, która odbyła się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W sposób szczególny dziękujemy młodym aktorom i wokalistom za zaangażowanie i poświęcony czas. Dziękujemy również Siostrze Ewangelinie, za przygotowanie naszych uczniów.

pisanki 2015W dniu 27 marca br. w Gorlickim Centrum Kultury rozstrzygnięto „Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną”. W konkursie wzięło udział 183 uczniów z 24 placówek oświatowych z terenu powiatu gorlickiego. Z naszej szkoły pisanki wykonało 12 uczniów, jednak do konkursu zgodnie z regulaminem zostało zakwalifikowanych 9 prac (pisanki wykonane metodą tradycyjną).
W kategorii Szkół Podstawowych klas I-III trzecie miejsce zajęli:
Lubomir Hojsak z kl. I a oraz Tomasz Zimowski z kl. I c
Komisja Konkursowa w trakcie obrad zwróciła szczególną uwagę na własnoręczność wykonania pisanek, nawiązanie do tradycji w regionie i walory artystyczne.

olimpusek 201523 marca 2015 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek i Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek z języka angielskiego. 8 i 9 stycznia 2015 roku 49 uczniów klas I-III naszej szkoły podstawowej wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek oraz 28 uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego.
Dzieci musiały zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami uwzględniającymi elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej, matematycznej oraz wykazać się wiedzą ze słownictwa i podstawowych zwrotów z języka angielskiego. W olimpiadzie wzięło udział około 26 000 uczniów z całej Polski. Wielu naszych uczniów znalazło się wśród laureatów!

zacmienie 201520 marca w naszych szerokościach geograficznych można było obserwować częściowe zaćmienie Słońca. W naszej szkole pod kierunkiem nauczyciela fizyki zorganizowano obserwacje dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Aby bezpiecznie dokonać obserwacji zakupiono filtry spawalnicze. Od godziny 10 do godziny 11 uczniowie podzieleni na 3 grupy wiekowe pod opieką nauczycieli udawali się na boisko szkole, aby na bezchmurnym  niebie zaobserwować jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych, podczas którego nasz satelita znajdując się między Słońcem a Ziemią zasłonił 3/4 światła słonecznego.

djo 2015Dzień Języków Obcych to coroczna impreza organizowana przez nauczycieli języków obcych, oraz uczniów Szóstki. W tym specjalnym dniu, chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie. Dołożyliśmy wszelkich starań aby impreza ta była ciekawa i oryginalna.

Głównym przesłaniem tego dnia było uświadomienie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu.

Była to doskonała okazja, aby zachęcić uczniów do wytrwałej i systematycznej nauki języka angielskiego. Zaprezentowanie pełnych humoru scenek pomogło zrozumieć dzieciom, jak ważna jest znajomość języków obcych w poznawaniu nowych przyjaciół czy w poszukiwaniu pracy oraz podczas podróżowania po świecie.

marzanna 201519 marca w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku odbyła się impreza plenerowa zatytułowana ,,POŻEGNANIE ZIMY’’ oraz rozstrzygnięcie konkursu ,,MAŁOPOLSKA MARZANNA’’ pod patronatem Marszałka Małopolskiego Marka Sowy.

Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję w składzie: Leszek Brzozowski – kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku , Ewa Piotrowska – Kukla –kierownik Ośrodka Konferencyjno – Wystawienniczego ,,KASZTEL’’ w Szymbarku oraz Bogusławę Błażewicz – etnologa Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Jury nawiązało do tradycji, nowatorstwa artystycznego, staranności wykonania i pomysłowości. Uczniowie klas I – III naszej szkoły brali udział w konkursie i za najlepsze prace zostały przyznane nagrody książkowe oraz wyróżnienia wręczone przez Starostę Małopolskiego.

znak-informacjiSerdecznie zapraszamy do udziału
w przeglądzie amatorskich zespołów tanecznych, przedszkola oraz oddziały przedszkolne z terenu miasta Gorlice:
"Roztańczone przedszkolaki"
w ramach
"Międzynarodowego dnia tańca"
którego celem jest propagowanie ruchu poprzez różnorodne formy tańca wsród najmłodszych.

info4Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Sceniczną Drogę Krzyżową, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 27.03.2015 (piątek) o godzinie 17.15.

rekolekcje 2015Nasza wspólnota szkolna przeżywała rekolekcje, które trwały od 9 do 11 marca 2015 roku. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Krzysztof Kalamaszek z parafii Tyczyn a pochodzący z Gorlic. Dziękujemy Mu, że przybliżył nas do Pana Boga i wskazał jedną drogę, którą jest niebo. Słowa wdzięczności za pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji szkolnych kierujemy do naszej Dyrekcji. Dziękujemy za opiekę, dobry przykład i poświęcony czas wszystkim nauczycielom i wychowawcom oraz rodzicom. Dziękujemy wam kochane dzieci i droga młodzieży za udział w spotkaniach. Wszystkim życzymy aby te rekolekcje wydały obfity owoc w życiu osobistym i szkolnym.

przedszkole w 1 klasie 20155 marca, grupa 6 - latków uczestniczyła w lekcji przygotowanej przez panią Ewę Ziembę. Dzieci, mogły zobaczyć jak wyglądają zajęcia w szkole i czym różnią się od zajęć przedszkolnych. Na wstępie oglądały muszle, słuchały opowiadania i różnych ciekawostek dotyczących życia ślimaków. Ciekawa tematyka oraz interesujący przebieg zajęć zachęcił wszystkich do współdziałania. Uczniowie klasy I wraz z przedszkolakami wykonali z pasków papieru kolorowe ślimaki, które mogli zabrać ze sobą na pamiątkę tego spotkania.

 

AKCJA CHARYTATYWNA

JAŁMUŻNA WIELKOPOSTNA 2015

Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki, która pomoże w leczeniu dzieci i osób starszych.

Dobrowolne ofiary można składać do skarbonek, które znajdują się w klasach, sklepiku oraz na stołówce. Akcja charytatywna potrwa przez cały Wielki Post

zbiorka telefonow 2015W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w akcji Ekoszkoły, której celem jest zbiórka niepotrzebnych już użytkownikom telefonów komórkowych i zamiana ich na nagrody dla szkoły. Uczniowie przez dwa miesiące przynosili do szkoły stare, zepsute lub niekompletne telefony komórkowe. Udało się zebrać 48 telefonów, które przesłaliśmy do organizatora zbiórki. Na naszym szkolnym koncie zanotowaliśmy 240 punktów, które Samorząd Szkolny wymieni na atrakcyjne nagrody z katalogu nagród, a te wykorzysta przy organizacji imprez szkolnych. Koordynatorem zbiórki telefonów komórkowych był Samorząd Szkolny wraz z panem Łukaszem Stelmachem. Zachęcamy młodzież naszej szkoły, aby jak najczęściej włączała sie do tego typu akcji. 

info3WIELKI POST 2015

REKOLEKCJE
SZKOLNE

dla Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach

bwa gorlice6 lutego klasy I-III uczestniczyły w koncercie muzycznym w Dworze Karwacjanów . Wystąpili uczestnicy XXII KURSU MUZYCZNEGO - CLASSIC SESSION. Prezentowali utwory muzyki klasycznej, między innymi takich kompozytorów jak:J.Haydna, L.van Beethovena, W.A. Mozarta. Uczniowie z uwagą słuchali utworów muzycznych i obserwowali umiejętności grających na skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie.

karnawał 1 3 20155 lutego odbył się BAL KARNAWAŁOWY uczniów klas I-III. Na początku wiele radości sprawiło dzieciom pokazanie się w pięknych przebraniach i wzajemne rozpoznawanie postaci. Tradycyjnie uroczystym polonezem rozpoczęła się wspólna zabawa. Wodzirej wprowadzał różne układy taneczne do znanych melodii, przeplatając taniec konkursami. Pyszny poczęstunek dla swych dzieci przygotowali rodzice. To była udana zabawa!

Dnia 27 stycznia 2015 r. o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami.

dzien babci dziadka 201522 stycznia uczniowie klasy 2a i 2b zaprosili swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Dzieci prezentowały piękne wiersze, wesołe piosenki, pokaz tańca i gry na instrumencie. Dziadków obdarowano własnoręcznie wykonanymi prezentami, czas spotkania umilił słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. W ten sposób wnuki chciały wyrazić wdzięczność Dziadkom za miłość, troskę i poświęcony czas.

brydz styczen 2015Dwa dni tj. 17-18 stycznia 2015 roku w pięknym Hotelu „Litwiński” w Tęgoborzy odbywały się rozgrywki I i II Małopolskiej Ligii Młodzieżowej. Przyjechała czołówka młodzieży małopolskiej w brydżu sportowym w tym wielu utytułowanych mistrzów Polski , a nawet zmagań międzynarodowych oraz reprezentantów Polski.

wosp szkola 2015W 23 Finale WOŚP 2014 – 11 stycznia 2015 roku nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli MZS 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej.
W tym roku naszymi wolontariuszami WOŚP byli:

Klasa IIIA gimnazjum
Zuzanna Kierońska, Natalia Gryga, Nina Opiela, Klaudia Krupa, Paulina Pyzik, Ola Zębala, Wiktor Przesławski, Kacper Korzeń, Rafał Surmacz, Bartek Warzecha, Mateusz Myśliwiec, Krzysztof Liberda, Oskar Trybus

Klasa III B gimnazjum
Maja Tabor, Ola Gubała, Karolina Dyczko, Ilona Bugno, Piotr Gryzło, Patrycja Szurek

jaselka 2015Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zaprosili nas 11.01.2014 (niedziela) na Jasełka Bożonarodzeniowe, które rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością odpowiedzieli na nasze zaproszenie. W sposób szczególny dziękujemy młodym artystom i wokalistom za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas. Dziękujemy również nauczycielom: Siostrze Ewangelinie, Pani Dorocie Przyrowskiej oraz Panu Andrzejowi za przygotowanie naszych uczniów.

oscar brydz 2015 gala8 stycznia 2015 r. „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach był miejscem wręczania przez burmistrza nagród wybitnym jednostkom zasłużonym dla Gorlic w dziedzinie kultury i sportu. Najważniejszą spośród tych nagród jest Nagroda Dersława , której laureatem został światowej sławy jazzman i kompozytor, gorliczanin, Władysław „Adzik” Sendecki.

info4Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, odwiedzili z Kolędą Misyjną mieszkańców Stróżówki i Blichu. Z całego serca dziękujemy za miłe przyjęcie i złożone ofiary, które w całości zostaną przekazane na misje. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie w to piękne dzieło pomocy misjom oraz siostrze Ewangelinie za przygotowanie dzieci i siostrze Cecylianie za opiekę podczas kolędowania.

Ks. Andrzej

info3Uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, zapraszają na Jasełka, które rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 11.01.2015 (niedziela) o godzinie 13.00.

 

dalmatek259tf7Cudownych, białych, miłych, radosnych,
pogodnych, spokojnych, zdrowych świąt upływających
we wspaniałej atmosferze życzy Miejski Zespół Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach

info3Pracownicy MZS nr 6 w Gorlicach w piątek 19.12.2014 zasiedli do wspólnej wigilii, którą poprzedziły jasełka przygotowane przez naszych uczniów pod opieką nauczycieli. Dla Dyrekcji, nauczycieli, pracowników administracyjnych oraz zaproszonych gości było to bardzo ważne i uroczyste spotkanie. Wigilia to czas, kiedy mogliśmy się wspólnie pomodlić, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i pośpiewać kolędy. Spotkanie wigilijne uczy każdego z nas większej wrażliwości na Pana Boga i drugiego człowieka a opłatek uczy nas jeszcze większej dyspozycyjności, zdolności do poświęceń by służyć drugiemu człowiekowi.

jaselka 2014Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O miłe doznania wzrokowe i słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa oraz małego Jezusa do których przybyli tak honorowi goście jak Trzej Mędrcy i złożyli Dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i wokalistów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i wokalnych.

DSCN0870Wigilie zorganizowane w klasa młodszych były jednym z elementów wprowadzających nas w świąteczny nastrój. Uczniowie dekorowali stoły a wspaniały barszcz z uszkami, pierogi i inne wigilijne smakołyki przygotowali rodzice. Były życzenia, łamanie się opłatkiem oraz wspólne kolędowanie. Czas klasowych wigilii, to chwile mówiące, że święta tuż, tuż i pozostające na długo w pamięci.

Agata Przybycień 

zawody tenerowicz 2014We czwartek 18 grudnia odbyły się w Gorlicach na pływalni Fala powiatowe zawody szkół podstawowych w pływaniu. Jak zawsze nasi pływacy nie zawiedli. Na dystansie 25m stylem dowolnym I miejsce wśród dziewcząt zajęła Emilia Waląg, Michał Obrzut na tym samym dystansie zdobył miejsce III. Na 25m stylem grzbietowym III miejsce zajął Marcel Knapik. Wszyscy oni chodzą do sportowej klasy 4b. Na 50m stylem motylkowym II miejsce zajęła Oliwia Grajewska z klasy 5.
Sztafeta chłopców 8x50m w składzie: Jakub Alibożek, Leon Śliwa, Maciej Trzaskoś, Marcel Knapik, Brunon Grad, Michał Świder, Patryk Kleszyk, Michał Obrzut zdobyła miejsce I, a sztafeta dziewcząt na tym samym dystansie w składzie: Emilia Waląg, Diana Kołodziejczyk, Karolina Dyląg, Julia Miciek, Emilia Kuna, Wiktoria Kosińska, Izabela Brzyska, Oliwia Grajewska wywalczyła miejsce II.

DSCN0862W klasach młodszych rozpoczęła się świąteczna krzątanina. Dzieci robią z bibuły i kolorowego papieru różne ozdoby choinkowe, śpiewają pastorałki i ubierają klasowe choinki.
16 grudnia 2014r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic, IIIa przygotowali świąteczne pierniki. Z wielkim zapałem wałkowali ciasto, a później wykrawali: serduszka, księżyce, mikołaje, aniołki, domki i gwiazdeczki. Upieczone i polukrowane pierniki uczniowie zaniosą do swoich domów, aby udekorować nimi swoje choinki oraz wigilijne stoły.

Ewa Ziemba 

oskar 12 2014W ogólnopolskim, najbardziej prestiżowym magazynie wydawanym przez Polski Związek Brydża Sportowego pt. „Świat Brydża”, w październikowym wydaniu ukazał się artykuł dotyczący brydżowych zawodów sportowych w Tarnowie. W ramach Tarnowicjusza rozegrano m.in. kolejną edycję Grand i Petit Prix Małopolski. Właśnie w Petit Prix -Oskar wraz z Michałem Kuczkowskim z Pałacu Młodzieży Tarnów zajęli I miejsce. 

Jakże się nie cieszyć ze zwycięstwa Oskara! Ale też bardzo przyjemnie jest czytając ten artykuł zobaczyć, że Oskar Trybus reprezentował MZS nr 6 w Gorlicach… .

oscar 2 2014Z pewnością na tak wysokie miejsce Oskara i Trybusa nikt nie mógł liczyć. Zawody brydżowe w pięknej hali sportowej w Bieczu zostały rozegrane 14 grudnia. Zgromadziły bardzo doświadczonych zawodników grających w brydża nawet kilkadziesiąt lat. Organizatorem turnieju była Zarząd Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej , który zadbał o ciekawe nagrody rzeczowe związane także z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIA gimnazjum, systematycznie uczęszczający na zajęcia sekcji zaawansowanej w naszej szkole: Oskar Trybus, Kacper Korzeń, Wiktor Przesławski oraz Mateusz Myśliwiec.

bialon 2015W ramach cyklu konferencji o zagrożeniach AIDS w dniu 12 grudnia 2014 r odbyło się również ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu na ulotkę z zakresu profilaktyki HIV/AIDS ph. ,,Nie daj szansy AIDS''. W skład komisji konkursowej weszli : 

• przewodnicząca Magdalena Rak - plastyk Gorlickiego Centrum Kultury ,
• członkowie - przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorlicach :Maria Bryg - dyrektor , Urszula Więcek, Sabina Abram .
Do konkursu przystąpiło 39 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy , książki, kubki oraz akcesoria elektroniczne. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy ,książki oraz akcesoria elektroniczne.

PC100112Spotkanie dietetyczką w dniu 10.12. było podsumowaniem i zakończeniem projektu "Wiem co jem. Żyję i rosnę zdrowo". Uczestniczyli w nim uczniowie klas 3 i ich rodzice. Prowadząca- Ewa Świndryk- przedstawiła piramidę żywieniową i sposób korzystania z niej. Przybliżyła także zasady "5U" dr Bergera, czyli Urozmaicona dieta, Umiarkowanie- mniejsza objętość posiłków, Uregulowane posiłki, Unikanie produktów, które nie wnoszą niczego wartościowego do diety i Uprawianie sportu.

info4Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach - po raz trzeci wspólnie możemy pomóc potrzebującej rodzinie w ramach akcji Szlachetna Paczka. W tym roku postanowiliśmy wesprzeć rodzinę w której mama (wdowa) sama wychowuje trójkę dzieci dziewczynkę (12 l.) i chłopców bliźniaków ( 4 l.)  Nie może liczyć na pomoc rodziny, sama jest chora, ale nie poddaje się  i stawia czoła przeciwnościom. Mimo trudnej sytuacji pani Beata radzi sobie jak może. Podkreśla, że jest bardzo dumna ze swoich dzieci. Jak mówi: "One są wszystkim, co mam na świecie". Widać, że całe swoje życie pragnie poświęcić dzieciom, które bardzo to odczuwają.  Pragnie wypełnić pustkę w sercach swoich dzieci, pozostałą po śmierci ojca.

wieczór poezji 2014Uczniowie naszej szkoły: Laura Zasadni 2a, Kamila Przybyłowicz 2a, Przemysław Górski 2b, Aleksandra Świerz 2b, Martyna Gugulska 2b, Szymon Piotrowski 3a, Amelia Skuza 4a, Konrad Jamro 4b, Emilia Cisowska 4b, Katarzyna Korzeń 5a, Zuzanna Cisowska 5a, Gabriela Augustyn 6a, Natalia Jamro 6a, Karolina Falisz 6a, zaprosili nas 9.12.2014 na Wieczór Polskiej Poezji Religijnej: Pierścień Świętej Kingi, który rozpoczął się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na to zaproszenie swoją obecnością. W sposób szczególny dziękujemy młodym artystom oraz Paniom Polonistkom z klas 1-3 oraz 4-6 za przygotowanie naszych dzieci.

WP 002423W dniu 5 grudnia 2014 roku w Młodzieżowym Dom Kultury w Gorlicach odbyły się rejonowe eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Polskiej Poezji Religijnej „Pierścień Świętej Kingi” dla uczniów szkół podstawowych. Wszystkich uczestników było 30 z powiatu gorlickiego i jasielskiego. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klas I-III:

mikolajki 2014Kto mógł przyszedł dzisiaj do szkoły w czapce mikołajkowej. Oprócz tego, że święto dzisiejsze pachniało słodyczami i drobnymi prezentami przyniosło także świetną zabawę. Bo jak nie pośmiać się z kolegi czy koleżanki zmienionej „pod wpływem” mikołajkowego nakrycia głowy! 

W szkole dzięki temu wytworzyła się wspaniała atmosfera, którą podgrzały zapewnienia nauczycieli / pod wpływem samorządu uczniowskiego/, że uczniów przypominających Mikołaja odpytywać z ostatniej lekcji nie będą.
Niech żyją Mikołajki!!!!

info3Uczniowie MZS nr 6 w Gorlicach, zapraszają na wieczór Polskiej Poezji Religijnej: „Pierścień Świętej Kingi”, który rozpocznie się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, 09.12.2014 (wtorek) o godzinie 18.00.

IMG 0175Kolejnym etapem realizacji projektu "Wiem, co jem. Żyję i rosnę zdrowo" było podsumowanie dwóch konkursów skierowanych do wszystkich uczniów klas 1-3. Konkurs plastyczny - to wykonanie prac dowolną technika plastyczną w tematach :
kl.1- Co zdrowego zje dziecko?
kl.2- Co położę na talerzu?
kl.3- Co zdrowego ugotuję?

zeslancy sybiru 201428 listopada wzięliśmy udział w uroczystym odsłonięciu obelisku związanym z nadaniem mostowi na Ropie - imienia Zesłańców Sybiru. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w ramach Pocztu Sztandarowego MZS nr 6 i Pocztu Sztandarowego AK oraz uczniowie klasy IIIB gimnazjum pod opieką p. Bożeny Skałby i dyr. Sławomira Kowalskiego. Uroczystość była bardzo podniosła i wzruszająca. Ogromne wrażenie zrobiło przemówienie Prezesa Gorlickiego Związku Sybiraków Pana Zbigniewa Lewczykowskiego, który jako zesłaniec przeżył koszmar straszliwych mrozów, głodu, chorób i widoku śmierci najbliższych za to, że był Polakiem, czuł się Polakiem i nie przestał nim być nawet w sybirskiej niewoli. 

otylosc 2014Dnia 26.11.2014r. delegacja uczniów z naszej szkoły, pod opieką pani Katarzyny Fiegi brała w warsztatach w I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IIIB gimnazjum: Patrycja Szurek, Maja Tabor oraz Aleksandra Gubała. Tematem wykładów były: „Zdrowotne i psychospołeczne skutki otyłości”.

cuder 2014W dniu 19 listopada 2014 r. uczniowie klasy piątej i klas szóstych uczestniczyli w Programie profilaktyki uzależnień behawioralnych „Gra profilaktyczna CUDER”. Głównym celem mitingu dla uczniów było uświadomienie młodym ludziom konsekwencji somatycznych, psychicznych oraz społecznych związanych z nieodpowiednim korzystaniem z komputera i internetu, a także pokazanie sposobów racjonalnego i bezpiecznego korzystania z tych mediów. Każda klasa uczestnicząca w programie otrzymała grę CUDER w prezencie do dalszego wykorzystywania podczas zajęć z wychowawcą. Po południu odbyły się zajęcia szkoleniowe dla Rady Pedagogicznej „Profilaktyka zintegrowana uzależnień behawioralnych”, a wieczorem spotkanie z rodzicami dotyczące współczesnych zagrożeń. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali ulotki informacyjne.

IMG 551218 listopada 2014 roku odbył się w Gorlickim Centrum Kultury XXXIII Konkurs Poezji Jednego Wiersza. W kategorii klas I-III naszą szkołę  reprezentowali: Aleksandra Orlof z kl.Ib, Aleksandra Świerz z kl.2b,Wojciech Grzywa z kl.1b. W konkursie wzięło udział 40 uczniów z powiatu gorlickiego. Komisja przyznała 1,2,3 miejsce oraz 12 wyróżnień.Wszyscy uczestnicy pięknie recytowali przygotowane wiersze, a wśród wyróżnionych znalazł się Wojciech Grzywa. Gratulujemy!
Agata Zębala

DSC05960W dniach 14 i 17 listopada 2014r. uczniowie klas I SP zostali zaproszeni do Miejskiej Biblioteki w Gorlicach. Tam zapoznali się z regulaminem i zasadami panującymi w czytelni i bibliotece. Odpowiadali na pytania dotyczące literatury dziecięcej oraz rozwiązywali krzyżówkę ,, Czytaj książki, będziesz wielki”. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a następnie zostali pasowani na czytelnika Miejskiej Biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki. Dla wielu uczniów był to początek przygody z biblioteką, która miejmy nadzieję będzie trwała latami.

 Ewa Ziemba

DSCN0739Od kilku lat w tradycję Gorlic wpisuje się świętowanie 11. Listopada w formie wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. Miejskie obchody tegoroczne Święta Niepodległości kończyło spotkanie biesiadne w sali teatralnej GCK. Uroczystość poprowadził dyrektor GCK, a w część pierwszą włączył się zespół taneczny z naszej szkoły. Gimnazjaliści zatańczyli poloneza, oberka i krakowiaka. Prowadzący zwrócił uwagę na to, że w czasach kiedy Polski nie było na mapie Europy, nie tylko polska mowa, ale pieśni i tańce narodowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

udział w uroczystosciach 201411 listopada 2014 r. uczestniczyliśmy w miejskich obchodach 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - była to Msza Święta za Ojczyznę, przemarsz do Parku Miejskiego pod Pomnik Juliusza Słowackiego. Naszą szkołę reprezentowały poczty sztandarowe (szkolny i ŚZŻAK Koło Gorlice) w obstawie uczniów i członków KH im. AK oraz grupa uczniów i uczennic. Opiekę sprawowali nauczyciele- p. B. Skałba i p. T. Chmura.

gorliczaniew walce o niepodlegosc 2014Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości już w październiku zostały przygotowane gazetki szkolne w sali 311 i na korytarzu obok tej sali. Natomiast na korytarzu szkolnym przed głównym wejściem wszyscy uczniowie mieli możliwość poznać zasługi gorliczan w walce o niepodległość.

uroczysta akademia ak 20147 listopada 2014 r. członkowie Klubu Historycznego im. AK pod opieką p. B. Skałby przygotowali uroczystość z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprawę muzyczną opracowała p. Dorota Przyrowska, dekorację sceny p. Anna Dudek, a nad całością techniczną czuwał p. Andrzej Jamer. Na uroczystość przybyli niezwykli goście: Sybiracy - p. Janina Brzozowska, p. Julia Petit, p. Barbara Staniszewska, p. Zbigniew Lewczykowski, członkowie ŚZŻAK - p. por. Roman Tarko, p. Tadeusz Kosiba, p. Jan Przybylski, p. Tadeusz Ćwiklik, ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej - p. Stanisław Chorobik, z organizacji kombatanckich - p. kpt Tadeusz Tenerowicz, oraz przewodniczący Rady Rodziców - p. Wacław Zięba.

DSCN0359W ramach projektu "Wiem, co jem. Żyję i rosnę zdrowo" uczniowie kl.3b wzięli udział w cyklu zajęć "Zamieniam chipsy na owoce i warzywa". Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia na co dzień oraz zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego odżywiania się.
30.09 2014 odbyła się lekcja w sklepie spożywczym, dziale owocowo- warzywnym. Podczas zajęć uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa, wyszczególniając jakie części roślin są jadalne, równocześnie proponując, jakie potrawy możemy zrobić z każdej z nich.

kwesta 2014Dzień 1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Odwiedzamy wtedy groby osób nam bliskich… . Wcześniej porządkujemy nagrobki, przystrajamy je kwiatami i zniczami. Polska tradycja.
W tym roku po raz drugi z inicjatywy Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Parafialnego w Gorlicach w dniach 1-2 listopada została zorganizowana zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na renowację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze oczekiwali darczyńców w pobliżu bram wejściowych naszego cmentarza .

I w tym roku nie zawiedli nauczyciele z „szóstki”. Do akcji włączyli się: p.L. Ciszczoń, p. B. Skałba, p. K. Zawadzka, p. U. Bulińska, p. K. Obrzut, p. D. Zagórska, p. M. Tokarz, p. M. Kędzior, p. L. Rybczyk, p. S. Zimowska oraz p. S. Kowalski.

konk maku 2014W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła brała udział w konkursie "Zbieramy makulaturę - Chronimy lasy".
Konkurs był podzielony na trzy kategorie.
W I kategorii –Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury, zajęliśmy 1 miejsce z wynikiem 10680 kg.
W II kategorii - Najlepszy Uczeń pod względem ilości zebranej makulatury, zwyciężył Eryk Potok z klasy 2b z wynikiem 3000 kg.
W III kategorii - Najlepsza Placówka Oświatowa pod względem ilości zebranej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia w szkole, nasza szkoła zajęła miejsce 3.
W poniedziałek Eryk Potok odebrał dyplom i nagrodę w kwocie 300 zł ufundowaną przez organizatora konkursu - firmę Atol z Rzeszowa.

IMG 540631 października odbył się w naszej szkole Recytatorski Konkurs Jednego Wiersza dla klas I – III. Celem było wyłonienie trzech najlepszych recytatorów z klas młodszych, którzy będą reprezentowali nasza szkołę w XXXIII Jesiennym Gorlickim Konkursie Recytatorskim Poezji Jednego Wiersza organizowanym przez Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach. W konkursie wzięło udział 21 dzieci wyłonionych poprzez klasowe eliminacje.

psamietamy o zolnierzach 2014Od kilku lat przed Uroczystościami Wszystkich Świętych członkowie Klubu Historycznego im. AK dekorują groby żołnierzy AK i członków ŚZŻAK Koło Gorlice. W tym roku 31 października grupa uczniów z klasy III a (Bartłomiej Warzecha, Mateusz Myśliwiec, Kacper Korzeń, Wiktor Przesławski, Piotr Adamczyk, Oskar Trybus, MiłoszKról) pod opieką p. Bożena Skałby udekorowali groby biało- czerwonymi chorągiewkami.

jpg-rozaniec-300x225Zapraszamy na Różaniec w intencji Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach, który odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 30.10.2014 (czwartek) o godzinie 17.30.

ks. Andrzej

uczen224 października odbyła się niecodzienna uroczystość "Pasowanie na ucznia". Uczniowie klas pierwszych wykazali się znajomością zasad ruchu drogowego, wiedzą na temat naszej ojczyzny, miasta, obowiązków ucznia, uroczyście złożyli ślubowanie i zostali przyjęci przez Pana Dyrektora w poczet uczniów naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego pan Aleksander Augustyn, dyrektor naszej szkoły pan Sławomir Kowalski, zastępca dyrektora pani Małgorzata Buźniak, przewodniczący Rady Rodziców pan Wacław Zięba.

makulatura 2014Tradycją naszej szkoły jest wspomaganie akcji ochraniania przyrody. Jedną z akcji w tym względzie jest osiedlowa zbiórka makulatury, którą pod okiem p. Piotra Tenerowicza przeprowadzają wychowawcy klas wraz z uczniami.

Przy pięknej pogodzie i wesołej atmosferze / co widać na fotkach… / w taki sposób pomagamy chronić naszą przyrodę. 

den 2014 201513 października już od rana w naszej szkole panowała radosna atmosfera. Na pierwszych dwóch lekcjach mieliśmy możliwość wysłuchania audycji radiowych skierowanych do naszych nauczycieli. Jednak wszyscy niecierpliwie czekali na główny punkt programu: "Bitwę Belferków z Uczniakami". Uroczystość była prowadzona przez dwoje uczniów: Magdalenę Tatko i Oskara Trybusa, którzy w żartobliwy sposób zapowiadali każdą z trzech rund. W pierwszej części spotkania nazwanej "Bystrą głową" obydwie drużyny zmierzyły sie z pytaniami z wiedzy ogólnej. Druga część "bitwy" przeprowadzona była podobnie do telewizyjnego teleturnieju "Jaka to melodia?". Trzecią a zarazem zdecydowanie najtrudniejszą częścią "bitwy" była walka na rymy, w której przeciwnicy musieli wymyśleć rymy do tekstów oraz wyśpiewać je do podkładu muzycznego. Z opresji, częściowo wybawił ich Patryk Górski, który zaprezentował drużynom jak należy to zrobić.

kwiaty-2014Z okazji Dnia Nauczyciela 
wszystkim nauczycielom
oraz pracownikom administracji
życzymy wiele satysfakcji
z wykonywanej pracy, 
a także wielu sukcesów
zawodowych i samych 
wzorowych uczniów.

Kochani Nauczyciele,
bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata
- niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!

Samorząd Uczniowski

DSCN0534Na wycieczkę do uzdrowiska Wysowa –Zdrój wybrali się  8 października uczniowie klasy 2a  oraz grupa przedszkolna,  natomiast tydzień później 15 października  klasa 1b i klasa 3a. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Rozlewni Wód Mineralnych. Pracownik rozlewni opowiedział o produkcji wód, która odbywa się w dwóch rozlewniach - Rozlewni  nr 1, gdzie produkowane są wody w opakowaniu szklanym oraz Rozlewni  nr 2  z wyrobami  w opakowaniu PET. Dzieciom udało się obserwować produkcję tylko w Rozlewni nr 1.

DSCN04967.10.2014 klasy 3a i 3b wzięły udział w wycieczce do Tylicza i Kamiannej, oto co napisali uczestnicy wycieczki:
-"Podczas jazdy autobusem liczyliśmy, ile razy przekroczyliśmy rzekę Ropę, dowiedzieliśmy się jak długa, szeroka i głęboka jest Klimkówka, oglądaliśmy cmentarze z I wojny światowej" (Julia Czajka)

rajd sp 2014 2015W dniu 30 września 2014 roku 310 uczniów Szkoły Podstawowej pod opieką 25 nauczycieli i 30 rodziców wyruszyło na trasy XI Rajdu Szkoły Podstawowej organizowanego pod hasłem „Odpoczywam zdrowo – chodź ze mną”. Pogoda tym razem dopisała i sześć grup różnymi trasami dochodziło w pełnym słońcu, chociaż czasem bardzo błotnistymi drogami, do punktu docelowego w Wapiennym. Na miejscu czekały na wszystkich gorące kiełbasy i herbata przygotowane przez rodziców i nauczycieli.

wystawa 75 rocznica 201427 września 1939 roku rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w naszej szkole, Miejskim Zespole Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach, członkowie Klubu Historycznego im. AK postanowili upamiętnić tę rocznicę. Przygotowaliśmy wystawę, a 26 września wszyscy uczniowie wysłuchają przez radiowęzeł audycji.

rajd gim 2014Gimnazjaliści z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach po raz trzynasty wyruszyli na szlaki Beskidu Niskiego. 25 września 2014 roku miał miejsce XIII RAJD GIMNAZJALISTY pod hasłem „Odpoczywam zdrowo – chodź ze mną”. W tym roku młodzież wraz z opiekunami wędrowała trzema malowniczymi trasami:
- klasy pierwsze gimnazjum szlakiem czerwonym ze Zdyni przez Rotundę do Regietowa,
- klasy drugie gimnazjum szlakiem zielonym oraz czerwonym z Wysowej - Doliną Łopacińskiego na Kozie Żebro, a następnie do Regietowa,
- klasy trzecie gimnazjum szlakiem zielonym a następnie czerwonym z Kwiatonia przez Skwirtne, Kozie Żebro do Regietowa.

P9250440Dnia 25.09.2014r. w ramach realizacji treści programowych dotyczących bezpiecznej drogi do szkoły, odbyło się spotkanie uczniów klas I z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach: asp. Karoliną Gurbą i sierż. sztab. Marcinem Urbanowskim.

wykrzyknik2Uwaga !!

Już w piątek 26 września 2014 roku o godz. 13.00 odbędzie się II Małopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”. Konkurs ten organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Stowarzyszenie Polonistów ma na celu m. in. popularyzowanie wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 – 1989) oraz kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, także kultury języka polskiego. Sprawdź swoje umiejętności i weź udział w tym festiwalu języka i historii, który odbędzie się w naszej szkole po raz pierwszy już w piątek!

Zapraszamy!

Organizatorzy

info2W związku z licznymi pytaniami rodziców uczniów klas I - III dotyczącymi nauki języka angielskiego na stronie naszej szkoły dostępne są poradniki dla rodziców w dziale EDUKACJA (po rawej stronie):

http://www.mzs6gorlice.pl/index.php/porady-dla-rodzicow

 

DSC00365Czy wiecie ile to satysfakcji zrobić samodzielnie własny bochenek chleba? I jak ten chleb bardzo smakuje rodzinie? My wiemy. 19. września klasa 3b pojechała na wycieczkę do Jastrzębiej. W gospodarstwie agroturystycznym "U Dajany" mieliśmy 5-godzinne zajęcia warsztatowe. Najpierw mogliśmy poznać inny sposób uzyskiwania mąki, niż znaliśmy z młyna. Obserwowaliśmy jak wiatrak miele zboże na mąkę.

kl 1c IMG 0088 (1)Klasy I-III SP uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez p. Annę Słopnicką –Dudek, która odbyła się w Galerii ,,Dwór Karwacjanów”. Uczniowie oglądali dwie wystawy. Pierwsza z nich to malarstwo pani Anny Tarnowskiej –Wojak, przedstawiające zwykłe przedmioty z codziennego otoczenia. Dzieci poznały nowe pojęcia plastyczne np. martwa natura, realizm. Druga wystawa to rzeźba pana Stanisława Bryndala.

75 rocznica 2014Gorlicką tradycją są uroczyste obchody kolejnych rocznic związanych z agresją ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Polska - walcząca samotnie z Niemcami otrzymała wtedy podstępny cios od naszego wschodniego sąsiada. Stalin dokonał tego w porozumieniu z Hitlerem.  Po uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem NMP w Gorlicach poczty sztandarowe wraz z władzami Miasta I Powiatu, młodzieżą i gorliczanami przemaszerowały ulicami miasta na Cmentarz Parafialny, gdzie odbyła się kolejna część uroczystości wraz ze złożeniem wieńców pod Krzyżem Katyńskim.

wybory 2014 2015Dnia 17 września 2014 roku na czwartej i piątej lekcji odbyły się Wybory Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej w Gorlicach. Uprawnionych do głosowania było 437 uczniów.
W sumie oddano 357 ważnych głosów. Po podliczeniu wyniki wyborów wyglądają następująco:
Emilia Cisowska, kl. 4b – 29 głosów
Izabela Bubniak, kl. 6a – 50 głosów
Oliwia Świątek, kl. 2b gim. - 30 głosów
Maja Tabor, kl. 3b gim. - 248 głosów

Przewodniczącą SU MZS nr 6 w Gorlicach w roku szkolnym 2014/2015 została Maja Tabor z kl.3b, a jej zastępcami Izabela Bubniak z kl. 6a ze szkoły podstawowej i Oliwia Świątek z kl. 2b z gimnazjum.

katyn 201416 września 2014 r. grupa uczniów klasy III a gimnazjum, członków Klubu Historyczne im. AK, w składzie: Wriktor Prze sławski, Kacper Korzeń, Bartłomiej Warzecha i Mateusz Myśliwiec pod opieką p. Bożeny Skałby wzięli udział w uroczystości, jaka odbyła się w ZS nr 1 w Gorlicach. Spotkanie zostało zorganizowane w związku z rocznicą agresji ZSRR na Polskę. Uczniowie przedstawili postać uhonorowaną w naszej szkole poprzez posadzenie Dębu Pamięci. Ten Dąb na terenie naszej szkoły upamiętnia kpt. Jana Walentego Klimkowicza, który został zamordowany przez Rosjan w Charkowie w 1940 r.

Skąd bierze się chleb na naszych stołach i w kanapówkach? A skąd mąka na chleb? Jaka jest "droga" od ziarenka do bochenka? Na te i inne pytania klasa 3b szukała odpowiedzi podczas wycieczki do młyna w Jankowej. To była ciekawa wyprawa. Najpierw uczniowie zostali oprowadzeni po młynie, zapoznali się z urządzeniami, nazwami maszyn i urządzeń, sposobem przetwarzania ziarna. 

info3Dnia 17 września 2014 roku o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami.

75 rocznica wych 20141 września 2014 r. członkowie Klubu Historycznego im. AK z opiekunem uczestniczyli w Powiatowych Uroczystościach upamiętniających agresję Niemiec na Polskę w 1939 r. Członkowie Klubu Historycznego im. AK stanowiący Poczet ŚZŻAK Koło Gorlice oddali hołd Bohaterom Września. Uroczystość odbyła się pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Gorlickiej.

Dnia 1 IX 2014 roku o godz. 9.15 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów klas II - VI Szkoły Podstawowej i klas I - III Gimnazjum.

Dnia 1 IX 2014 roku o godz. 10.30 uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 dla uczniów klas I Szkoły Podstawowej.

info3Zapraszamy na Mszę Świętą na rozpoczęcie roku szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach w dniu 01.09.2014r. o godzinie 8:00.

ks. Andrzej

wykrzyknik2 

  Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2014/2015r.
Klasy II-III SP
 Klasa 4 SP  Klasa 5 SP  Klasa 6 SP  Klasy I-III Gimnazjum

 

Dnia 26 czerwca 2014 r. o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas VI Szkoły Podstawowej i klas III Gimnazjum. 

Dnia 27 czerwca 2014 r. o godzinie 9.10 odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I - III Szkoły Podstawowej. 

Dnia 27 czerwca 2014 r. o godzinie 11.15 odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV - V Szkoły Podstawowej i klas I - II Gimnazjum.

info3Zapraszamy na Mszę Świętą na zakończenie roku szkolnego, która odbędzie się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach o godzinie 8:00, tj. 27.06.2014r. (piątek)

P624041424 VI 2014r. uczniowie klasy IIIb SP przygotowali dla swoich rodziców występy artystyczne. W wierszach i piosenkach wspominali początki swojej edukacji. Zespół ,,Be free” zaprezentował taniec nowoczesny, grupa teatralna ,,Trzpioty” przedstawiła sztukę ,,Zabawa w Śpiącą Królewnę”, a zespół tańca ludowego ,,CDN” zatańczył krakowiaka. Dzieci podziękowały rodzicom za ich troskę wręczając laurki i czerwone róże.

IMG 451823 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie rodziców i dzieci kl.3a. Część artystyczna w wykonaniu dzieci poświęcona była rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty. Rodzice mieli okazję obejrzeć swoje pociechy w teatralnym przedstawieniu, w tanecznym występie, a także odebrać przygotowane przez nich prezenty. Wspólnie miło spędziliśmy ten czas.

P6230319W dniach 20 i 23 czerwca klasy I a oraz IIa brały udział w lekcjach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tematem były ,,Bezpieczne wakacje” .Uczniowie aktywnie wypowiadali się pod kierunkiem pani bibliotekarki jak można bezpiecznie spędzić wakacje w lesie ,nad wodą i w mieście. Dzieci podczas rozwiązywania krzyżówek kształciły płynne czytanie, myślenie oraz utrwalały liczenie. Wesoło bawiły się "wkraczając w wakacje" przez kolorowy tunel.

 

IMG 4490Każde z nas w klasie ma własne zainteresowania. Nasza Małgosia interesuje się przyrodą i jest ekspertem od królików. Opowiadała nam o nich, kiedy urodziły się młode, ale teraz już urosły na tyle, że mogła nam je pokazać. W poniedziałek mieliśmy lekcję przyrody, którą poprowadziła Małgosia razem ze swoim tatą. W klasie gościliśmy dwa króliki. Poznaliśmy budowę tych zwierząt, wiemy jak nazywają się uszy, tylne nogi, dlaczego króliki maja białe ogonki.

IMG 4324Także i do tej wycieczki przygotowaliśmy się starannie i ze szczegółami. Wiedzieliśmy dokąd i po co jedziemy, jak należy się zachowywać, znaliśmy także odpowiedzi na większość zadawanych pytań przewodników, 17.06 we wtorek wyruszyliśmy ciekawi osobliwości Małopolski. Najpierw zatrzymaliśmy się w Ciężkowicach w rezerwacie "Skamieniałe Miasto". Głównym celem wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Bochni. Jej początki sięgają 1248 roku, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej.  Pani Agnieszka, nasza sympatyczna bocheńska przewodniczka, przedstawiła nam górnika dawnego, tego sprzed stuleci i współczesnego.

egz karta 201416 czerwca 2014 r. dla uczniów klas czwartych został przeprowadzony egzamin na kartę rowerową. Aby dzieci mogły bezpiecznie poruszać się po drodze muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności, co poświadczane jest wydaniem karty rowerowej. Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych (po osiągnięciu wieku 10 lat) mogą ubiegać się o to pierwsze w życiu "prawo jazdy". Posiadacz karty rowerowej staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

projekt edukacyjny hist 2014Uczniowie klasy IIIb gimnazjum w roku szkolnym 2013/2014 brali udział w projekcie edukacyjnym "Gorliczanie i mieszkańcy ziemi Gorlickiej w Powstaniu Kościuszkowskim". Uczniowie od listopada 2013r. do maja 2014r. pracowali nad projektem. Efektem końcowym było przygotowanie filmu, wystawy i przeprowadzenie konkursu wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Opiekunem projektu była pani Bożena Skałba - nauczyciel historii.

IMG 2330Dnia 16 czerwca klasa II a szkoły podstawowej wyjechała na wycieczkę do Bochni. W Ciężkowicach zapoznały się z legendą Skamieniałego Miasteczka. Podziwiały piękno ukształtowania terenu , rozmaite kształty olbrzymiej wielkości skał ,,Orzeł”, ,,Piekiełko”, ,,Borsuk” i inne. Po zjedzeniu drugiego śniadania na łonie natury dzieci wyruszyły w dalsza drogę do Bochni. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzali podziemia trasy turystycznej najstarszej kopalni soli w Polsce.

ruchW wyniku licznych działań związanych z ogólnopolską akcją Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” nasze Przedszkole otrzymało tytuł: „Przedszkole w Ruchu”.

Ewa Szura

turniej brydz 2014 czerwW dniu 14 czerwca 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oświęcimiu odbyła się kolejna edycja Młodzieżowego Grand Prix i Petit Prix Małopolski. Sędziował p. Krzysztof |Ziewacz z Tarnowa, a osobą od logistyki był p. Maciej Janeczko. Do Oświęcima przyjechało 56 brydżystów z Tarnowa, Krakowa, Skawiny, Mielca i Gorlic. Chłopcy z „szóstki” na Korczaku w składzie: Oskar Trybus, Maciek Dobosz, Kacper Korzeń, Wiktor Przesławski, Bartek Warzecha, Mateusz Myśliwiec i nasi absolwenci : Dawid Karpik wraz z Kubą Gawlikiem wypadli bardzo dobrze. 

DSCF581313 czerwca uczniowie klasy Ia szkoły podstawowej wyruszyli w świat dzieciństwa,odwiedzili Muzeum Lalek w Pilźnie. W kolejnych pomieszczeniach przenosiliśmy się w inny świat. Poznaliśmy czasy naszych prababć, babć i mam (lalki i ich domki), świat Dalekiego Wschodu (lalki Japońskie). Zobaczyliśmy historię życia naszego papieża Jana Pawła II przedstawioną za pomocą lalek ubranych w stroje przypominające oryginalny ubiór postaci towarzyszących papieżowi.

wycieczka IIab 2014W dniach 11- 12 czerwca 2014 klasy drugie gimnazjum pod opieką wychowawców: Krystyny Zawadzkiej i Barbary Szczur uczestniczyły w wycieczce przedmiotowej. W pierwszym dniu młodzież zwiedziła kilka ciekawych miejsc w Krakowie. Rozpoczęliśmy zwiedzaniem Wawelu (apartamenty), następnie udaliśmy się na ulicę Tyniecką do Centrum Misyjnego, gdzie przewodnicy ukazali uczniom obraz pracy misyjnej na różnych kontynentach. Zwiedziliśmy również podziemia rynku, gdzie przybliżono nam obraz średniowiecznego Krakowa. Ostatnim punktem programu były zabawy z fizyką w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema. Wieczorem udaliśmy się do Niepołomic na obiadokolację i piknik pod gwiazdami. Pod kierunkiem pracowników naukowych uczniowie wzięli udział w warsztatach astronomicznych połączonych z nocną obserwacją ciał niebieskich.

mzs prezentacja projektow 2014W dnia 9.06.2014r. uczniowie z klas drugich mieli okazję uczestniczyć w prezentacji projektu gimnazjalnego przygotowanego przez dziewięciu uczniów z klas trzecich gimnazjum. Autorami projektu byli: Eryk Łopata, Kacper Kukuła, Kamil Pawłowski, Wiktor Czyżykiewicz, Maciej Sobczyk, Mateusz Grabarz, Piotr Paździora, Izabela Misiołek i Gabriela Szurek. Głównym założeniem wspólnej pracy było poznanie zasad przemiany energii i wykonanie działających makiet elektrowni wiatrowej.

znak-informacjiSzanowni Państwo !

W związku z realizacją Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” istnieje możliwość uzyskania dofinansowania zakupu podręczników dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w klasach II, III i VI szkoły podstawowej. Wspomniana forma pomocy przysługuje uczniom z rodzin, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł netto. W niektórych sytuacjach możliwe jest ubieganie się o tę formę pomocy poza kryterium dochodowym.
Druki wniosków znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce dokumenty szkolne, a także w sekretariacie i u pedagoga szkolnego.
Wypełnione wnioski wraz z załącznikami (dotyczącymi dochodów rodziny w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku) należy składać do pedagoga szkolnego pani Renaty Tatko.

oskar trybus warszawa 2014Oskar Trybus z klasy II a gimnazjum został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 - 1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej.”
W dniach od 5 czerwca do 7 czerwca 2014 r. w Warszawie uczestniczył w kolejnych konkurencjach, a było ich 7. W klasyfikacji generalnej zajął 42. miejsce, natomiast w poszczególnych konkurencjach zajął następujące miejsca:
- Barwa i broń - miejsce 3.
- Eksponat muzealny - miejsce 2.
- Geografia militarna - miejsce 14.
- Oprowadzanie po obiektach historycznych - miejsce 6.
- Pieśń i piosenka wojskowa - miejsce 23.
- Literatura i poezja - miejsce 14.
- Kroniki filmowe - miejsce 8.

P1100708W sobotę 7 czerwca na jarmarku Pogórzańskim prezentowały się gorlickie dzieci. Święto Gorlickich Dzieci upłynęło w sympatycznej atmosferze i prawie letniej aurze. Z naszej szkoły wystąpiły 4 zespoły: Koralik, CDN, Uśmiech i grupa z klas 4-5. Występujący zostali nagrodzenie mocnymi brawami.

Lucyna Ciszczoń

 

 

DSCF54746 czerwca uczniowie klasy Ib szkoły podstawowej wyruszyli na wycieczkę do Krempnej, gdzie znajduje się Muzeum Magurskiego Parku Narodowego wraz z Ośrodkiem Edukacyjnym. Znajduje się tam sala ekspozycyjna, w której można obejrzeć trzydziestominutowy spektakl przyrodniczy obrazujący historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu oraz roślinność i zwierzęta występujące na tym terenie w różnych porach roku. Najciekawsza jednak była wyprawa odkrywców, na którą dzieci wyruszyły uzbrojone w lupy i lornetki.

info2Dyrekcja Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach
serdecznie zaprasza rodziców dzieci
zapisanych do klasy pierwszej szkoły podstawowej
na rok szkolny 2014/2015,
na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się
dnia 11 czerwca 2014 r.(środa) o godz. 1600
w budynku szkoły, ul. Hallera 79.

IMG 39394 czerwca 2014 r. uczniowie klas III SP wybrali się na wycieczkę do Bardejowa. Tam zwiedzili szkołę na Vinbargu, gdzie uczą się ich słowaccy rówieśnicy. Później udali się do bardejowskiego Starego Miasta. Zwiedzili kościół pw. św. Idziego, podziwiali widoki jakie roztaczały się z jego wieży. Następnie obejrzeli zwierzęta i rośliny w Muzeum Przyrodniczym. Później uczniowie próbowali bardejowskich lodów wędrując wzdłuż murów obronnych miasta. Na koniec wycieczki udali się do Muzeum Architektury Ludowej. Pełni wrażeń wrócili do Gorlic.

Ewa Ziemba

czworboj 2014W minioną środę tj. 4.06.2012 na stadionie lekkoatletycznym MOS Krakus w Krakowie odbył się finał wojewódzki w czwórboju dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. W zawodach tych startowały najlepsze drużyny z małopolski wyłonione w zawodach powiatowych, a następnie rejonowych. Do rywalizacji przystąpiło po15 ekip (aż 4 z Krakowa) w tym także młodzi sportowcy z gorlickiej „Szóstki”. Po wspaniałej i stojącej na wysokim poziomie rywalizacji reprezentacja SP nr 6 zajęła wysokie 2 miejsce ulegając tylko SP 91 Kraków. Nie do końca sprzyjająca pogoda nie przeszkodziła w biciu rekordów własnych oraz szkoły. Chłopcy po raz kolejny pokazali charakter i ducha walki do końca zmagań. Drużyna wystąpiła w składzie: Klaudiusz Siwiak, Kamil Surmanek, Eryk Bernardyn, Brunon Grad, Patryk Zimowski, Dawid Zając, w eliminacjach startowali Mateusz Moskal oraz Michał Świder, opiekunem - nauczycielem był Tomasz Chmura.

trening strzelnica 2014W dniach 27 maja oraz 3 czerwca 2014r. uczniowie Szkolnego Koła Strzeleckiego LOK w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej wzięli udział w zajęciach treningowych na strzelnicy sportowej LOK w Gorlicach ul. Brzozowa 1.

Trening został zorganizowany przez opiekuna koła – pana Łukasza Stelmacha w ramach realizowanych w szkole zajęć koła strzeleckiego. Założeniem treningów na strzelnicy było promowanie strzelectwa sportowego i zdrowego stylu życia oraz rozwijanie takich cech charakteru jak: odpowiedzialność za siebie i za innych, dbanie o bezpieczeństwo, samodyscyplina, opanowanie.

Biskup mzs6 2014Dnia 2.06 2014r. w naszej szkole gościliśmy Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Jana Watrobę, Ks. Proboszcza Gorlickiej Fary Ks. Stanisława Ruszela i Kierownika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Pana Aleksandra Augustyna.

               Po przywitaniu Ks. Biskupa przez Pana Dyrektora Sławomira Kowalskiego, dzieci i młodzież naszej szkoły przedstawiły krótką część artystyczną, której myślą przewodnią była miłość Ojczyzny i przywiązanie do tradycji Polski.

Następnie Ks. Biskup skierował ciepłe słowa do społeczności uczniów udzielając Bożego Błogosławieństwa  po czym  spotkał się z gronem pedagogicznym.

konk fot pow 2014V Powiatowy konkurs fotograficzny „OSOBLIWOŚCI ZIEMI GORLICKIEJ” zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach pod honorowym patronatem STAROSTY POWIATU GORLICKIEGO pana MIROSŁAWA WĘDRYCHOWICZA został rozstrzygnięty. Konkurs odbywał się w dwóch formułach tematycznych -” Osobliwości ziemi gorlickiej” i „Moja najlepsza fotografia”. Jury: przewodniczący – Wacław Bugno- artysta fotografik, Jacek Kosiba – artysta fotografik, Ilona Michalik – artysta grafik , przyznało nagrody i wyróżnienia.

kh laureat krakow 2014Oskar Trybus, uczeń ki. II a gimnazjum został w tym roku laureatem konkursu „Losy żołnierza...”. Na etapie wojewódzkim zajął II miejsce i zakwalifikował się do etapu centralnego w Warszawie, który odbędzie się 5,6,7.06.2014r., 30.05.2014r. Oskar Trybus i opiekun p. Bożena Skałba odebrali za etap wojewódzki nagrody i podziękowania w Kuratorium w Krakowie.

kh nagr wycieczka 201429.05.2014 r. pan dyrektor Sławomir Kowalski i pani Bożena Skałba zorganizowali wyjazd do Dukli, do Muzeum Hi story cznego-Pałac w Dukli. Wycieczka była dla tych uczniów-członków Klubu Historycznego im. AK, którzy w całym roku szkolnym byli aktywni w pracy Klubu i uczestniczyli w konkursach historycznych. Zwiedziliśmy otoczenie muzeum oraz zbiory muzealne.

kh kam pamieci 2014Po raz czwarty wzięliśmy udział w projekcie IPN „Kamienie Pamięci”. W tym roku tematem byli żołnierze Powstania Warszawskiego. Odszukaliśmy ślady akcji „Burza” na Ziemi Gorlickiej i przedstawiliśmy efekty naszej pracy podczas podsumowania projektu 27.05.2014r. w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Program uroczystości był bardzo bogaty, ale to co pozostanie w pamięci to z pewnością zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Opiekunem projektu była p. Bożena Skałba.

IMG 382027 maja przedstawiciele klasy 3a i 3b wzięli udział w konkursie międzyszkolnym "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Konkurs zorganizowany był przez nauczycieli Miejskiego Zespołu Szkół nr4 w Gorlicach. Dzieci miały możliwość wykazania się znajomością historii Gorlic, jak również wiedzą na temat tego co się dzieje obecnie w Gorlicach. Naszym uczniom nie udało się stanąć na ,,podium", ale godnie reprezentowali naszą szkołę.

Agata Zębala

piknik 2014W dniu 25 maja 2014 roku odbył się IV Piknik Rodzinny pod hasłem "Kolorowo i ludowo" zorganizowany przez Miejski Zespół Szkół nr 6. W przygotowanie imprezy włączyli się nauczyciele, rodzice i młodzież. Celem pikniku było promowanie zdrowego stylu życia, popularyzowanie aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, prezentacja kultury polskiej i węgierskiej, wspólne rodzinne spędzenie czasu. 

kh gimnazjada biecz 2014Po raz pierwszy wzięliśmy udział w tym konkursie, który odbył się w Bieczu. Pierwszy etap był 6.05.2014r. Nasza drużyna składała się z uczennic I a gimnazjum. Były to: Weronika Soczek, Oliwia Szkraba, Paulina Bamowska i Aleksandra Byczek. Do drugiego etapu, który odbył się 23.05.2014r. zakwalifikowały się dwie uczennice: Aleksandra Byczek i Oliwia Szkraba. Nagrodę dla wszystkich uczestników będzie wycieczka do Sanoka. Opiekunem była p. Bożena Skałba.

IMG 363021 maja uczniowie klasy IIIa wybrali się na wycieczkę po naszym mieście. Zdobyte wiadomości na temat historii miasta, znanych postaci gorlickich, miejsc upamiętniających ważne zdarzenia mogli utrwalić w trakcie spaceru. Odwiedzili kilka ciekawych miejsc: Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera, cmentarz parafialny (pomniki, stare nagrobki, tablice pamiatkowe), pomnik Tereski. 

festyn 2014 jpg 420

IMG 360820 maja 2014 roku uczniowie klas III SP przystąpili do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów OBUT 2014. Tegoroczna edycja badania różniła się od poprzednich głównie tym, że badaniem objęte były tylko wybrane umiejętności matematyczne trzecioklasistów.   Zestawy zawierały zadania o zróżnicowanym poziomie trudności. 

Nasze przedszkolaki biorą udział w konkursie na "Maskotkę portalu Przedszkolowo"  Prosimy oddawać głosy na prace plastyczne, klikając w poniższy link: http://przedszkolowo.pl/maskotka/

kh konk stanis 2014W konkursie organizowanym przez Panią poseł Barbarę Bartuś wzięła udział drużyna z naszej szkoły. Byli to: Izabela Misiołek, Magdalena Nowak i Jakub Roman. Drużyna zajęła 5. miejsce na 35 startujących drużyn. Opiekunem była p. Bożena Skałba.

brydz maj 2014W sobotę, 10 maja, odbyła się w naszej szkole kolejna edycja prestiżowych zawodów brydżowych pod auspicjami Małopolskiego Związku Brydża Sportowego – Młodzieżowe Grand i Petit Prix Małopolski. Stąd swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Zarządu Związku: Krzysztof Ziewacz / sędzia główny i szkoleniowiec brydżystów z Tarnowa/, Agata Kowal / szkoleniowiec młodzieży z Krakowa/, Maciej Janeczko – trener brydżystów z Oświęcimia. Zawody uroczyście otworzył p. Aleksander Augustyn – Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Ogółem wzięło udział 56 młodych zawodników z Tarnowa, Krakowa, Oświęcimia, Skawiny, Zakopanego, Rzeszowa, Mielca i Gorlic. 

kh rocz 2 wojna 20148 maja 2014 r. uczestniczyliśmy w rocznicy zakończenia II wojny światowej. Poczet Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Gorlice składający się członków naszego K H im. AK i poczet szkolnego sztandaru oddały cześć bohaterom drugiej wojny światowej. Uroczystość odbyła się obok budynku Szklarczykówki, gdzie w czasie wojny mieściło się Gestapo. Opiekunem pocztów była p. Bożena Skałba.

DSCF5384Dnia 7 maja 2014r. uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na koncert do szkoły muzycznej. Młodzi artyści zagrali dla nas utwory na różnych instrumentach: skrzypcach, trąbce, flecie poprzecznym, fortepianie oraz akordeonie. Obejrzeliśmy również piękne układy taneczne wykonane do utworów muzycznych. Mieliśmy możliwość poznania budowy instrumentów muzycznych.

IMG 3460  Dlaczego praca strażaków jest tak ważna? Jak strażacy radzą sobie z żywiołami? Dlaczego tylu chłopców chce zostać strażakiem?? Na te oraz inne pytania uzyskaliśmy odpowiedzi podczas wycieczki do Gorlickiej Straży Pożarnej. Nie tylko obejrzeliśmy jak używa się podnośników i poduszek powietrznych, w jaki sposób korzysta ze sprzętu hydraulicznego i gaśniczego, zobaczyliśmy zjazd na rurze podczas alarmu i strażaków w akcji.

IMG 304329 kwietnia 2014 roku w GCK w Gorlicach odbyły się powiatowe eliminacje XXIX Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK.
Uczniowie kl.IIIb SP tworzący grupę teatralną "Trzpioty", zdobyli II miejsce przedstawiając sztukę "Zabawa w Śpiącą Królewnę” w reżyserii p. Teresy Klimek.

egzaminy gim 2014W dniach 23- 25 kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjum przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Pierwszego dnia gimnazjaliści udowadniali swą znajomość historii, WOS i języka polskiego. Drugiego dnia zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. Ostatni dzień maratonu egzaminacyjnego był przeznaczony na egzamin z języka angielskiego, który uczniowie zdawali na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Wyniki egzaminu poznamy w czerwcu, czekamy na nie z niecierpliwością.

IMG 3016W dniu 23 kwietnia uczniowie klasy IIIa zostali zaproszeni na spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej z okazji XIII Małopolskich Dni Książki. Hasło przewodnie tego spotkania to "Książka i róża". Zajęcia miały charakter literacko - artystyczny. Dzieci miały okazję poznać fragmenty książki pt. "Mały Książę", interpretować znaczenie morałów zawartych w utworze, a także samodzielnie wykonać róże z papieru i bibuły.To były ciekawe zajęcia.

                                                     Agata Zębala

 brydz 2014

BRYDŻ

 brydz 2014

3  Turnieje w jednym!!!
w Gorlicach

Dnia 23 kwietnia 2014 o godzinie 17.00 odbędzie się ogólne zebranie z rodzicami.

W XIX Konkursie Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną zorganizowanym przez Gorlickie Centrum Kultury wzięło udział 159 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. Do konkursu przystąpili również przedstawiciele naszej szkoły.

IMG 296615 kwietnia 2014 roku uczniowie klas III SP wybrali się do Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Tam zapoznali się z historią maziarstwa – łemkowskiego ludowego przemysłu destylacji ropy naftowej i handlu jej produktami. Obejrzeli także tradycyjne wozy maziarskie wraz z wyposażeniem oraz dziewiętnastowieczne sprzęty codziennego użytku. 

warsztaty 2014 ang15 kwietnia 2014 r. gimnazjaliści naszej szkoły pod opieką pani Sylwii Zimowskiej i Agnieszki Sztaby uczestniczyli w warsztatach z języka angielskiego w Krakowie, które odbyły się w ramach europejskiego programu edukacyjnego "Nauka bez granic - Learning without borders”. W warsztatach tych towarzyszyli nam zaprzyjaźnieni uczniowie z MZS nr 4 w Gorlicach wraz z paniami anglistkami. Spotkanie poprowadził native speaker Simon Wren z Manchesteru, który zdobył kwalifikacje uniwersytetu w Cambridge i obecnie pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w Bielsku –Białej.

P410038510 kwietnia uczniowie klasy Ib szkoły podstawowej wybrali się do Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku na organizowane tam zajęcia warsztatowe, na których robili palmy wielkanocne. Wspólna praca sprawiła dzieciom wiele radości, a efekt przeszedł wszelkie oczekiwania. Każde dziecko z dumą pokazywało swoją pracę, ciesząc się, że w tegoroczną Niedzielę Palmową będzie mogło święcić palmę własnoręcznie zrobioną.

10 kwietnia 2014 roku o godz. 9.00, 55 uczniów klas III SP wzięło udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Trzecioklasisty z OPERONEM. Po obejrzeniu filmu terapeutycznego z Bartkiem w roli głównej, uczniowie przystąpili do pracy. Tradycyjnie sprawdzian składał się z dwóch części: testu z edukacji polonistycznej oraz matematycznej. Oba arkusze łączył jeden motyw przewodni "Wielki kłopot”.

 

P40103771 kwietnia 2014r odbył się X POWIATOWY PRZEGLĄD SZKOLNYCH ZESPOŁÓW TANECZNYCH „RADOŚĆ DZIECIOM”. Wystąpiło 19 zespołów prezentując różne typy tańca. Naszą szkołę prezentowały 4 zespoły:

REKRUTACJA 2014

ukraina 20149 paczek z żywnością, książkami i odzieżą o łącznej wadze 85 kg wysłała nasza szkoła w ramach akcji „Pomoc Ukrainie”. Książki i odzież zostały wysłane do polskiej szkoły do Winnicy. Żywność do szkoły we Lwowie, z którą prowadzimy wymianę międzynarodową. W akcji wzięło udział 35 uczniów i nauczycieli naszego Zespołu. Pomoc dla Ukrainy ma wymiar nie tylko materialny. W ten sposób wspieramy naszego wschodniego sąsiada w walce o europeizację i niepodległy byt narodowy i państwowy.

Przedszkole nr 8 zakończyło działania w ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Zapraszamy do prześledzenia działań w zakładce Przedszkola -Szkoła w Ruchu -progr. MEN

IMG 286627 marca 2014 roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie  Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek i  Ogólnopolskiej Olimpiady Olimpusek z języka angielskiego. 7 i 8 stycznia 2014 roku 37 uczniów klas I-III naszej szkoły podstawowej wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek oraz 27 uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego. 

konk ang 2Dnia 27 marca 2014 odbył się konkurs piosenki anglojęzycznej dla klas 1-3 SP. Jury, w  składzie nauczycielek języka angielskiego, pani Sylwii Zimowskiej i pani Agnieszki Sztaby, brało pod uwagę poprawność językową, stopień trudności oraz muzykalność. Pierwsze miejsce przyznano Nikoli Hajduk, uczennicy klasy 3b, która wykonała utwór Margaret "Thank you very much".

miedzyszkolny ang 201427 marca 2014 o godzinie 12:15 w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 w Gorlicach odbyła się druga edycja Macmillan Primary School Tournament - międzyszkolnego turnieju wiedzy z języka angielskiego dla klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej.

powstanie kosciuszkowskie 2014Z okazji rocznicy powstania w naszej szkole zostały przygotowane okolicznościowe gazetki i wystawa. 24 marca odbył się konkurs „Co wiesz o Powstaniu Kościuszkowskim i Tadeuszu Kościuszce?”. W konkursie wzięło udział 12 uczniów ze szkoły podstawowej i 16 uczniów z gimnazjum.

 W poniedziałek 24 marca klasa IIa   uczestniczyła  w zajęciach dogoterapii    prowadzone   przez pracowników  Fundacji Beskidzka Zima: Annę Cetnarowicz   i  Marka Tobiasz. Dzieci dowiedziały się jak być dobrym opiekunem psa,  jego potrzebach i  sposobach wychowania. Poznały sposoby zachowania się podczas ataku nieznanego, agresywnego czworonoga.

P3200049W marcu klasy 1-3 brały udział w lekcjach plastyki w galerii sztuki. P. Anna Słopnicka- Dudek przybliżyła uczniom cechy różnych gatunków plastycznych i pokazała jak interpretować sztukę na podstawie dwóch aktualnych wystaw.   Pierwsza z wystaw to mała forma rzeźbiarska Piotra Klamerusa. Ciekawe w formie i niebanalne prace opowiadają o człowieczych tęsknotach, słabościach i pasjach. Dużą część ekspozycji  stanowią ptaki, które artysta "wyczarowuje" z drewna, brązu czy kamyków. 

brydz marzec 2014W sześcioosobowym składzie: Oskar Trybus, Wiktor Przesławski, Bartek Warzecha, Mateusz Myśliwiec, Kacper Korzeń i Maciek Dobosz, wspaniale wypadli na prestiżowych Mistrzostwach Strefowych Młodzików w brydżu sportowym. Zawody odbyły się w zabytkowym Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Sędzią głównym zawodów był p. Krzysztof Ziewacz – członek Zarządu Małopolskiego Związku Brydża Sportowegob oraz doskonały szkoleniowiec z Tarnowa.

jezyki obce 2014Tradycyjnie jak w każdy Dzień Wagarowicza, 21 marca w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Zorganizowały go nauczycielki języków obcych, a koordynatorem była pani Agnieszka Sztaba.
Tematem przewodnim był film i muzyka filmowa. Uczniowie (i nasze anglistki) przebrali się za znane postaci filmowe. Zaplanowano akademię, podczas której mogliśmy usłyszeć przeboje filmowe z filmów „Ostatnia piosenka”, „Król Lew”, „Kraina lodu”, „Rocky”. „Titanic”, „Shrek” czy „Dirty dancing”. Pod opieką nauczycielek Maciej Sobczyk, Kuba Roman, i Piotr Paździora przedstawili również kabaret pt. „An English lesson”. Akademię poprowadzili Piotr Paździora i Kuba Roman z III b gimnazjum. Uczniowie w tym dniu oglądali również w salach multimedialnych filmy w języku angielskim.

IMG 260220 marca w szymbarskich oddziałach Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów odbyła się impreza plenerowa zatytułowana „Pożegnanie Zimy” oraz rozstrzygnięcie konkursu na „Małopolską Marzannę”, który swoim patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa.  Organizowany po raz trzeci konkurs „Małopolska Marzanna” miał zasięg wojewódzki.

rekolekce 2014W dniach od 17 – 19.03 uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami z Zespołu Szkół w Stróżówce uczestniczyli w Rekolekcjach szkolnych. Bazylika Narodzenia NMP rozbrzmiewała radosnym śpiewem, animowanym przez uczniów naszej szkoły, czasem nam coś nie wyszło, ale ogólnie było radośnie Spotkania odbywały się w czterech grupach wiekowych - Gimnazjaliści z klas 3 mieli swoje spotkanie, następnie uczniowie klas 2 i 1, Szkoła Podstawowa – klasy od 3 do 6 i klasy 1 -2. Każde spotkanie ubogacone było obrazem audiowizualnym, a prowadził je ks. Tomasz Rusyn. Udział wszystkich uczniów w Eucharystii zakończył tegoroczne Rekolekcje.

zbiorka makulatury 2014Kilka razy w roku szkoła organizuje wśród mieszkańców Osiedla Korczak zbiórkę makulatury. Nie chodzi tu tylko o udział w konkursie ekologicznym, ale o praktyczną ochronę przyrody, drzewostanu. Akcję bardzo popierają mieszkańcy osiedla, przygotowując niepotrzebne „papierki” dla uczniów naszej szkoły.

Na te zajęcia nie mogliśmy się już doczekać. Jeszcze trzy, dwa, jeden dzień i... czy to dziś..? Tak! we czwartek 13.03 klasa 2b uczestniczyła w zajęciach dogoterapii. Celem spotkania było poszerzenie zdobytych na wcześniejszych lekcjach wiadomości o psach i kształtowanie właściwych postaw wobec zwierząt. Przecież pies to żywe zwierzę, więc ani nie pluszowa przytulanka ani też nie człowiek. Należy traktować go "po psiemu".

konk przyrodniczy 2014Dnia 12.03.2014 w Miejskim Zespole Szkół nr 6 w Gorlicach odbył się konkurs ekologiczny  pod tytułem  „Formy ochrony przyrody”.

zaw powiatowe 2014 chmuraW czwartek 27 lutego na hali Zespołu Szkół nr1 w Bobowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego Gimnazjów w piłce siatkowej chłopców. Reprezentacja naszej szkoły w fazie grupowej  wygrała z rówiesnikami z Łużnej oraz Moszczenicy w stosunku 2:0. W meczu finałowy po zaciętym i niezwykle emocjonujacym spotkaniu nasi gimnazjaliści pokonali uczniów Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego z Biecza 2:1(-24,14,16).

podroznik biblioteka 20143 marca 2014 roku całą klasą udaliśmy się do Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarzem i podróżnikiem Leszkiem Szczasnym. Opowiadał on o swojej podróży autostopem w głąb Turcji. Pierwszym miastem, które odwiedził był Stambuł. Zwiedził on w nim świątynie Haghia Sophia, Błękitny Meczet i wiele innych zabytków, później wybrał się do Kapadocji, a następnie do wielu pomniejszych miejscowości równie ciekawych co duże metropolie. Na tym skończył on pierwszą część prezentacji. Druga część opisywała codzienne życie mieszkańców tego dużego islamskiego państwa.

26 lutego 2014 r. klasy III gimnazjum miały przyjemność i radość uczestniczyć w tradycyjnym już w naszej szkole Gimbalu. Tym razem odbył się on nie na zakończenie roku szkolnego, lecz na około 100 dni przed nim, czyli miał charakter studniówki i niecodzienny tytuł „Kosmiczny Gimbal 2014”. I chyba był kosmiczny(?).

gorka wystawa 2014W naszej szkole pamiętamy o „Żołnierzach wyklętych”, dlatego przygotowaliśmy gazetki, wystawę pt.„Przywróćmy ich pamięci” oraz 28 lutego 2014 r. przez radiowęzeł wszyscy uczniowie wysłuchali krótkiej audycji. Tego samego dnia grupa uczniów, pod opieką Pana dyrektora Sławomira Kowalskiego i Pani Bożeny Skałby, uczestniczyła w powiatowych uroczystościach, które odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach.

REKOLEKCJE
SZKOLNE

dla Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach


17 MARCA – PONIEDZIAŁEK

830 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas III Gimnazjum
930 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-II Gimnazjum
1030 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas III-VI SP
1130 – Spotkanie rekolekcyjne dla klas I-II SP

skansen 2014Dnia 26 lutego klasa Ia i IIa szkoły podstawowej brały udział w zajęciach warsztatowych lepienia w glinie ,,Czar ludowych rzemiosł” w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. Lepienie w glinie było wielką atrakcją dla dzieci. Wykonywały dzbanki, kafelki z różnymi ornamentami. Kolejną atrakcją było zwiedzanie zabytkowych warsztatów rzemieślniczych: kowala, garncarza i tkacza. Oglądały stroje ludowe pogórzan, broń z I i II wojny światowej, powozy. Pełne wrażeń wróciły ze swoimi rękodziełami do domu.

dyskoteka walentynkowa 2014W dniu 25 lutego 2014r. odbyła się  dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Zabawa była wspaniała - na tą dyskotekę przybyło ponad 100 uczniów naszej szkoły. Warto zwrócić uwagę na nowego DJ'a - Sebastiana Busia, który spisał się na medal. Zapraszamy do obejrzenia galerii...

bal karnawalowy25 lutego odbył się BAL KARNAWAŁOWY uczniów klas I-III. Dzieci pięknie przebrane uroczystym polonezem rozpoczęły bal. A potem, tylko tańce w rytmie porywającej muzyki. Wodzirej każdego zachęcił do zabawy wspaniałymi układami tanecznymi. Aby zabawa była weselsza dzieci uczestniczyły w ciekawych konkursach. Pyszny poczęstunek dla swych pociech przygotowali rodzice. ,,Co dobre szybko się kończy", więc długo będziemy wspominać tegoroczny udany bal.

magiczne sztuczkiMiłą niespodziankę sprawił Oskar Trybus – uczeń klasy IIa gimnazjum najmłodszym uczniom naszej szkoły w ostatni dzień nauki I półrocza. Oskar przygotował dla nich 10 minutowe pokazy sztuczek magicznych – oczywiście przy użyciu „zaczarowanych” akcesoriów. Emocje sięgały zenitu!

 

Dnia 31 stycznia 2014 roku o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

Dla rodziców uczniów klas III gimnazjum zebranie rozpocznie się o godzinie 16.30.

nagroda bur 2014Tradycją naszego miasta jest wręczenie noworocznych nagród przez burmistrza Gorlic za wybitne zasługi dla ziemi gorlickiej w dziedzinie kultury i sportu w tym nagrodę Dersława, która odebrał znany dziennikarz telewizyjny Dariusz Bohatkiewicz.

wosp 2014W 22 Finale WOŚP 2014 nie mogło zabraknąć uczniów i nauczycieli MZS 6 im. Bohaterów Ziemi Gorlickiej.
W tym roku naszymi wolontariuszami WOŚP byli:

kolednicy misyjni11 stycznia, tj. w sobotę 23 uczniów naszej szkoły (należących do Kółka Misyjnego i nie tylko) z klas IV, V i VI w przygotowanych przez siebie strojach, udało się do niektórych Rodzin na terenie Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach, aby jako "Kolędnicy Misyjni" kolędować na rzecz dzieci z krajów misyjnych.

lodowisko 2014Początkiem stycznia klasa 2b wybrała się na lodowisko, celem kontynuacji nauki jazdy na łyżwach. Okazało się, że przez rok nie zapomina się zdobytych juz umiejętności. Jazda na lodzie i wspólne zabawy sprawiają wszystkim bardzo dużo radości: zarówno dzieciom jak i dorosłym.

lekcja muzealna 20147 stycznia 2014r. klasy IIa i IIIb SP uczestniczyły w lekcji muzealnej prowadzonej przez p. Annę Słopnicką-Dudek, która odbyła się w Galerii Sztuki ,,Dwór Karwacjanów”.
Uczniowie zapoznali się z różnymi technikami plastycznymi oglądając wystawy:
XXX Salon Gorlicki -Doroczna Prezentacja Twórczości Gorlickiego Środowiska Plastycznego,
Robert Piejko – rysunek i grafika. Wystawy zachwyciły wszystkich oglądających swoją profesjonalnością. Z wielką radością i podziwem rozpoznawano dzieła znanych gorlickich artystów.

info22 stycznia 2014 - rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych po zimowej przerwie świątecznej.

jaselka 201320 grudnia w naszej szkole odbyły się Jasełka zatytułowane " Szczęśliwa Noc". Mogliśmy obserwować zmagania nastolatki, przeżywającej problemy w kontakcie z Rodzicami. Po zmaganiach i poszukiwaniach powraca do domu, a Nowonarodzony Jezus znajduje miejsce w jej zmęczonym sercu. To mogli zobaczyć gimnazjaliści i uczniowie klas starszych SP, natomiast przedszkolaki i uczniowie klas młodszych byli swiadkami wędrówki do żłóbka Jezusa,pasterzy i Królów. Aktorami tegorocznych występów byli uczniowie gimnazjum, w większości kl. III A, III B i II A.

wigilie 2013W ostatnich dniach dało się odczuć w naszej szkole świąteczny nastrój. Uczniowie klas I-III usiedli przy wspólnych stołach do "wigilii klasowych". Dzieci wspólnie przygotowywały dekoracje klas, nakrywały stoły, składały sobie życzenia, kolędowały, a dzięki pomocy rodziców mogły skosztować tradycyjnych, wigilijnych potraw. To były miło spędzone chwile. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tych wspaniałych spotkań klasowych i życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

warsztaty szymb 201318. grudnia klasa 2b uczestniczyła w warsztatach "Tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe" , organizowanego przez Pracowników Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. W trakcie zajęć dzieci:
- poznały dawne sposoby zdobienia chałup w okresie Świąt Bożego Narodzenia,
- wykonały tradycyjne ozdoby choinkowe
- poznały pogórzańską podłaźniczkę